Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 12:41 am

Ανοίγω αυτό το topic επειδή θέλω να αγοράσω αυτοκίνητο και είμαι σε δίλημμα. Το δίλημμα αυτό όπως αντιλήφθηκα στην πορεία είναι αρκετά κλασσικό και περιλαμβάνει όπως είναι εμφανές και από τον τίτλο το Toyota Yaris και το Ford Fiesta. Σκέφτομαι και το VW Polo αλλά κυρίως τα άλλα δύο με ενδιαφέρουν. Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας μια και ξέρω ότι πολλοί εδώ μέσα ασχολείστε με αυτοκίνητα.

Εγώ γενικά θέλω κάτι μικρό και ευέλικτο για να κινούμαι στην πόλη και να παρκάρω εύκολα, όπως επίσης να έχει και ασφάλεια. Γενικά θα ήθελα να ακούσω απόψεις.

Υ.Γ.: Δεν ξέρω αν έκανα καλά που άνοιξα καινούργιο topic αλλά το θεώρησα σωστό μια και δεν κόλλαγε πουθενά. Οι moderators μπορούν να κάνουν ό,τι κρίνουν πως είναι απαραίτητο αλλά ας με ενημερώσουν αν είναι με ένα pm.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 1:07 am

θα σου δωσω τη γνωμη μου οπως ειχα κανει και στο προηγουμενο forum σε παρομοια συζητηση που ειχε ανοιξει ο Spyros.
Εγω οδηγω ενα ford fiesta μοντελο του 2004 1600cc.
Οι αποδοσεις του ειναι πολυ καλες λογω και των αρκετων κυβικων του.
Η καταναλωση ειναι περιπου στα 10-11l/100km με oδηγηση πολης.
Tωρα αν ενδιαφερεσαι για καινουριο για μενα ενα συν ειναι η εξωτερικη του εμφανιση.
Αυτα απο μενα εν ολιγοις για την πλευρα του Yaris επειδη δεν το εχω οδηγησει δεν μπορω να εκφερω γνωμη,μαλλον ο Spyros ο οποιος το πηρε προσφατα ειναι πιο ειδικος
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 8:20 am

Εν ολίγοις, το φιεστα είναι πιο ωραίο αλλά το yaris δε χαλάει. Οδηγικά μια απ'τα ίδια. Διαλέγεις και παίρνεις Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 8:38 am

Λοιπόν, καταρχίν και το Yaris το καινούργιο είναι κουκλί! Razz
Είναι πολύ καλή κατασκευή, άνετο, 6-τάχυτο + σύστημα ECO Drive (εγώ έχω κατανάλωση εντός πόλης 7-8 lt/100km !! Cool
Αν το δεις από κοντά θα προσέξεις τους χώρους του, ότι τα πίσω καθίσματα πάνε μπρος-πίσω ή πέφτουν, ότι το ηλ. παράθυρο του οδηγού είναι αυτόματο και διάφορες άλλες ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες!! Γενικά είναι πολύ-πολύ λειτουργικό-εργονομικό.
Επίσης είναι ακριβώς 1329cc που σημαίνει ότι για λίιιγο είναι στην πιο κάτω φορολογική κατηγορία, ενώ τα περισσότερα της κατηγορίας του είναι πιο πάνω!!
Τέλος να λάβεις υπόψιν το aftersales! Πόσα χρόνια εγγύηση - μηχανικά/ηλεκτρικά μέρη, οδική βοήθεια, service ... bounce
Φαντάζομαι τεχνικά χαρακτηριστικά έχεις ήδη κοιτάξει. Νομίζω το Yaris υπερτερεί σε ίππους και στροφές που βγάζει τη μέγιστη ροπή.

Όταν έψαχνα για αυτοκίνητο δεν τσέκαρα το Fiesta οπότε δεν μπορώ να κάνω απευθείας σύγκριση Rolling Eyes

Ελπίζω να βοήθησα, όπως με είχαν βοηθήσει τα παιδιά πριν 2 μήνες που ψαχνόμουν εγώ Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 10:12 am

Fiesta. Απλά! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 10:24 am

http://new.e-go.gr/wmotors/article.asp?catid=15657&subid=2&pubid=124001

νομίζω οτι αυτό θα σε βοηθήσει να δείς καταναλώσεις, πόσους αερόσακους η συστήματα ασφαλείας έχει (ίσως το πιο σημαντικό, γιατί άμα γίνει -χτύπα ξύλο- το κακό τότε δεν θα σε νοιάζει ούτε η εμφάνιση ούτε η ιπποδύναμη), κυβικά (για τα τέλη http://www.autotriti.gr/xrhsima/xrhsima.asp?motoimpo_id=32&ID_CATEGORY=12)κτλ

Spyros έγραψε:
6-τάχυτο + σύστημα ECO Drive (εγώ έχω κατανάλωση εντός πόλης 7-8 lt/100km
νομίζω οτι στην πόλη οι 6 ταχύτητες δεν βοηθάνε σε τπτ (εκτός πόλης σίγουρα βοηθάνε). για την κατανάλωση νομίζω οτι περισσότερο παίζει ρόλο ο τρόπος οδήγησης και όχι τόσο πολύ τα συστήματα(εμένα το focus 1.400 μέσα στην πόλη έχει κατανάλωση 8-9/100km και εκτός 6-7/100km)

ballas38 έγραψε:
το φιεστα είναι πιο ωραίο αλλά το yaris δε χαλάει
ισχύει αλλά μην φανταστείς τρελές διαφορές δές το και εδώ, http://www.autotriti.gr/blabes/apotelesmata/blab_markadata.asp?
υπάρχει διαφορά αλλά όχι τεράστια.Γενικά άμα το φροντίζεις και του κάνεις τα service δεν θα "γκρινιάξει" το αμάξι (εκτός και αν είναι βλαμμένο από το εργοστάσιο Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Fresse )

δες και αυτό για γενικές συγκρίσεις http://www.autotriti.gr/newcars/compare/
τέλος όσον αφορά το aftersales μην σκάς και πολύ. υπάρχουν πολλοί που θα σου πούν ότι το service στην αντιπροσωπεία και ειδικά μέσα στην εγγύηση είναι για τα μπάζα. Είχε γίνει και μια σχετική έρευνα πρίν κανά 2 χρόνια το πολύ, από περιοδικό για αυτοκίνητα (autotriti ή 4 τροχοί δεν θυμάμαι) που τις έκραζε.

δές και τα παρακάτω
http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/37620.asp

ελπίζω να βοήθησα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 11:01 am

κατ αρχήν καλώς όρισες στο forum .
Λοιπόν ...θα έλεγα yaris(γμτ) παρόλο που η εμφάνιση του καινούριου fiesta είναι μίλια μπροστά ...το yaris απο την άλλη είναι ενα πολύ πιο αξιόπιστο αυτοκίνητο. δεν ειναι άσχημο απλά συγκριτικά με το fiesta δεν ειναι και κατι το ιδιαίτερο. απο την άλλη η Ford τελευταία αν έχεις ακούσει περνάει πάρα πολύ μεγάλη κρίση σαν εταιρία (άνθρωποι απολύονται, εργοστάσια κλείνουν) και είναι πολύ πιο πιθανό να σου στείλουν ελλατοματικό μοντέλο. θα σου συμβουλεύαα να πας μια βόλτα και στις δυο αντιπροσωπίες ,μπες σε κάθε αυτοκίνητο να δεις πως δένει με σένα και αν σου αρέσει η ποιότητα ,οι συναρμογές τους, και να ρωτήσεις και πόσο καιρό θέλουν να εκτελεσθούν οι παραγγελίες ... αυτά . ελπίζω να βοήθησα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 12:20 pm

Ουτε Yaris ουτε Fiesta. Εγω θα επαιρνα το καινουργιο Polo 1.2 TSi με τα 105 αλογα και το DSG κιβωτιο. 5,5 λιτρα καταναλωση και 129 εκπομπες καυσαεριων. Ερχεται τον Γεναρη στην Ελλαδα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 12:22 pm

tsadreas έγραψε:
Ουτε Yaris ουτε Fiesta. Εγω θα επαιρνα το καινουργιο Polo 1.2 TSi με τα 105 αλογα και το DSG κιβωτιο. 5,5 λιτρα καταναλωση και 129 εκπομπες καυσαεριων. Ερχεται τον Γεναρη στην Ελλαδα.

ok σωστός αλλά από τιμή δεν είναι λίίίίγο παραπάνω??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 12:23 pm

Ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες. Να σημειώσω μόνο ότι έχω ήδη πάει σε κάποιες αντιπροσωπείες και έχω ήδη τσεκάρει κάποια χαρακτηριστικά. Στην ουσία κλίνω προς το Yaris επειδή είναι αρκετά ευέλικτο και αξιόπιστο. Απλώς ήθελα μια γνώμη. Άλλωστε πολλές διαφορές με το Fiesta δεν έχουν. Μόνο που το Fiesta φαίνεται λίγο πιο πολυτελές. Μια όμως που είναι το πρώτο μου αυτοκίνητο ζητάω μάλλον κάτι οικονομικό, πρακτικό και ασφαλές.
Τελευταία με κερδίζει και το Polo αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει. Εννοώ έχω τσεκάρει κάποια χαρακτηριστικά αλλά θα ήθελα και εδώ μια γνώμη.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Θα μελετήσω καλύτερα και αυτά που μου είπατε και θα σας πω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 12:25 pm

λίγο... τόσο δα ....και to dsg όσο ωραίο και να φαίνεται δεν έχει αποδείξει την αντοχή του στον χρόνο μόνο και μόνο λόγο της ηλικίας του
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 12:26 pm

Α ναι, το Yaris έχει και πολύ χαμηλές εκπομπές! Κάτω απ το όριο του "πράσινου δακτυλίου" Smile

Alejandro el mecanico έγραψε:
...οι συναρμογές τους...
Μη ξεχάσεις το παχύμετρο!!! tongue
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 12:26 pm

ecatodarcus έγραψε:
tsadreas έγραψε:
Ουτε Yaris ουτε Fiesta. Εγω θα επαιρνα το καινουργιο Polo 1.2 TSi με τα 105 αλογα και το DSG κιβωτιο. 5,5 λιτρα καταναλωση και 129 εκπομπες καυσαεριων. Ερχεται τον Γεναρη στην Ελλαδα.

ok σωστός αλλά από τιμή δεν είναι λίίίίγο παραπάνω??

Δεν νομιζω οτι εχει ανακοινωθει ακομα τιμη. Αν ξερεις κατι πες γιατι κι εγω ψαχνομαι για καινουργιο αυτοκινητο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 12:30 pm

Να ρωτήσω και κάτι άλλο λίγο άσχετο. Τις καταναλώσεις τις βλέπετε πάνω στο ταμπλό του αυτοκινήτου ή το καταλαβαίνετε από το πόση βενζίνη βάζετε; Μπορεί να φαίνεται πολύ χαζή ερώτηση αλλά δεν ξέρω αν είναι μόδα πλέον να υπάρχει τέτοιος μετρητής όπως στο Polo ή αν είναι απλώς μια διευκόλυνση μόνο του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 12:31 pm

Spyros έγραψε:
Α ναι, το Yaris έχει και πολύ χαμηλές εκπομπές! Κάτω απ το όριο του "πράσινου δακτυλίου" Smile

Alejandro el mecanico έγραψε:
...οι συναρμογές τους...
Μη ξεχάσεις το παχύμετρο!!! tongue
μμμ μάθανε και οι αεροναυπηγοί από παχύμετρα ; Shocked Shocked Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 12:32 pm

trelaras έγραψε:
Να ρωτήσω και κάτι άλλο λίγο άσχετο. Τις καταναλώσεις τις βλέπετε πάνω στο ταμπλό του αυτοκινήτου ή το καταλαβαίνετε από το πόση βενζίνη βάζετε; Μπορεί να φαίνεται πολύ χαζή ερώτηση αλλά δεν ξέρω αν είναι μόδα πλέον να υπάρχει τέτοιος μετρητής όπως στο Polo ή αν είναι απλώς μια διευκόλυνση μόνο του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.
το trip computer έχει συνήθως έναν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 12:33 pm

trelaras έγραψε:
Να ρωτήσω και κάτι άλλο λίγο άσχετο. Τις καταναλώσεις τις βλέπετε πάνω στο ταμπλό του αυτοκινήτου ή το καταλαβαίνετε από το πόση βενζίνη βάζετε; Μπορεί να φαίνεται πολύ χαζή ερώτηση αλλά δεν ξέρω αν είναι μόδα πλέον να υπάρχει τέτοιος μετρητής όπως στο Polo ή αν είναι απλώς μια διευκόλυνση μόνο του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.
Το Yaris έχει ένδειξη στιγμιαίας και μέσης κατανάλωσης, την οποία έχω επαληθεύσει και από τη βενζίνη που βάζω.

Όσο για την που είπε κάποιος, λίγο στην Κατεχάκη, λίγο στην Κηφισίας, λίγο στη Βουλιαγμένης σώζεις κάμποσο καύσιμο! Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 12:35 pm

Spyros έγραψε:
trelaras έγραψε:
Να ρωτήσω και κάτι άλλο λίγο άσχετο. Τις καταναλώσεις τις βλέπετε πάνω στο ταμπλό του αυτοκινήτου ή το καταλαβαίνετε από το πόση βενζίνη βάζετε; Μπορεί να φαίνεται πολύ χαζή ερώτηση αλλά δεν ξέρω αν είναι μόδα πλέον να υπάρχει τέτοιος μετρητής όπως στο Polo ή αν είναι απλώς μια διευκόλυνση μόνο του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.
Το Yaris έχει ένδειξη στιγμιαίας και μέσης κατανάλωσης, την οποία έχω επαληθεύσει και από τη βενζίνη που βάζω.

Όσο για την που είπε κάποιος, λίγο στην Κατεχάκη, λίγο στην Κηφισίας, λίγο στη Βουλιαγμένης σώζεις κάμποσο καύσιμο! Cool
μην ακούς τον eca ... είναι fordάκιας από κούνια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime28th Δεκember 2009, 12:36 pm

Alejandro el mecanico έγραψε:

μην ακούς τον eca ... είναι fordάκιας από κούνια
ναι αυτό είναι μια αλήθεια. αλλά δεν είπα την προτίμηση μου. Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Icon_geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime4th Ιανουάριος 2010, 9:34 am

τελικά αποφάσισες??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime8th Ιανουάριος 2010, 12:56 pm

Ἐγὼ ὁδηγῶ τὸ Mazda2 καὶ τὸ θεωρῶ ὧς ἕνα πολὺ εὐγενικὸ αὐτοκίνητο, μὲ πολὺ καλὴ ὁδικὴ συμπεριφορὰ, γρήγορα ἀντανακλαστικὰ, ὑπερβολικὰ χαμηλὰ κατανάλωση στὰ 1300cc μὲ 86PS. Πρίν περίπου ἕνα μήνα στὴν ἐθνικὴ ὁδὸ ἔφτασα τὰ 185 km/h, ἀλλὰ ἐπειδὴ δὲν ἥμουν μόνος στὸ αὐτοκίνητο, δὲν δοκίμασα νὰ ἐλέγξω τελικὴ. Φαινόταν πάντως ὅτι μπορούσε εὐκολα νὰ ξεπεράσει τὰ 190.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την meneleion στις 8th Ιανουάριος 2010, 12:59 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime8th Ιανουάριος 2010, 12:59 pm

Ἔχει ἴδιο σασὶ μὲ τὸ fiesta (δὲν ξέρφω ἃν σοῦ λέει αὐτὸ τίποτα)


Τὸ fiesta τὸ ἔχει ὁ πατέρας μου καὶ τὸ ὁδηγῶ. Θὰ δεινοπαθήσεις μέχρι νὰ στρώσει καὶ νὰ σταματήσει νὰ καίει τόσο. Τό Mazda καινούργιο ἔκαιγε ὅσο καίει τώρα τὸ fiesta, στρωμμένο.


Προσωπικὰ δὲν θὰ τὸ ἄλλαζα μὲ κάποιο ἄλλο, ἀλλὰ ἐξαρτάται τὶ ζητὰς.
Ἁπλὰ ἐπειδή λὲς γιὰ τὸ Yaris, ἐγὼ δὲν θὰ τὸ σύγκρινα κὰν.


Σκέψου το ἀγαπητὲ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime8th Ιανουάριος 2010, 1:15 pm

Εχω και εγω το Yaris, το προηγουμενο pro facelift, και εχω ξαναπει οτι το μοναδικό κακο αυτου του αυτοκινητου ειναι οτι πλέον βγήκε το καινουριο, με 101 ιππους, 6αρι σασμαν και eco-drive...

Η εμφανιση ειναι κατι υποκειμενικό.. Το Φιεστα ειναι πιο δυναμικό σε σχεση με το γλυκό Yaris, αλλά αυτο το κάνει συνάμμα πιο "καγκούρικό" απέναντι στο πιο "φλώρικο" Yaris..

Τεχνολογικά το Yaris είναι αλλού εν συγκρίση με το Φιεστα. Ο κινητηρας του ειναι από τους πιο προηγμένους τεχνολογικά στην κατηγορία σε αντίθεση με του Φιεστα που θεωρείται από τους πιο απαρχαιωμένους.. Πανε δεκαετιες πλεον που χρησιμοποιει η Ford το συγκεκριμενο μοτερ με τις κατα καιρούς βελτιωσεις του.
Αυτο υποθέτω οτι θα γίνει αντιληπτό σε κατανάλωση και θόρυβο στην καμπίνα των επιβατών..

Οδηγικά όμως το Fiesta ειναι μια (αν όχι 2) κλάσης ανώτερο του Yaris.. Πατάει πιο καλά στον δρόμο και έχει πιο κοφτερο τιμόνι σε αντιθεση με την user friendly και easy going συμπεριφορα του Yaris, που δεν θα φανει ιδιαιτερα προθυμο να ακολουθησει εντατικούς ρυθμούς σε δρομο με στροφές...

Αυτά. από εκει και πέρα είναι θέμα τιμής, εξοπλισμού και εγγύησης...

Οσον αφορά το Polo 1.2tsi (manual) από όσο γνωρίζω θα είναι λίγο πιο ακριβό από οτι είναι η εκδοση 1.4mpi 85ps.. Πραγμα που σημαινει οτι πάει στα 15+ χιλιαδες ευρω.
Αν ειναι εντος budget αυτό το νουμερο τοτε μαλλον θα το προτεινα, για καποιον που δεν θα ηθελε να ανεβει στα εξοδα χρησης πηγαινοντας σε 1600αρη..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime16th Ιανουάριος 2010, 1:51 pm

μέχρι εδώ έφτασες για να αποφασίσεις τι αυτοκίνητο να πάρεις? πρέσεχε μην και σε δω τελικά με κανά ΚΙΑ CEED θα σε σκοτώσω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!   Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!! I_icon_minitime16th Ιανουάριος 2010, 7:45 pm

Λοιπόν να πω και εγλω την άποψή μου καθώς έχω το Yaris μοντ 2007 1.3cc 85 ή 87ps δε θυμάμαι Razz
Θα σου πω μόνο κάτι που μου 'τυχε και από κει και πέρα βγάλε εσύ το συμπέρασμα. Το fiesta δε το ξέρω καθόλου οπότε δεν έχω άποψη γι αυτό. Το αμάξι μου έχει αυτή τη στιγμή 23.000 χλμ και στο πρώτο σέρβις (15.000) το πήγα σαν καλό προβατάκι κι εγώ στην αντιπροσωπεία Very Happy Εκεί με υποδέχτηκαν οι γνωστοί κοστουμάτοι τύποι που σου προσφέρουν κουλουράκια κ όλα τα συναφή! Τέλοσπάντων τους λέω θέλω να είμαι παρών την ώρα του σερβις, οπως κ έγινε. Κατέβηκα λοιπόν στο υπόγειο, όπου είναι ο χώρος επισκευής των αυτοκινήτων και μίλαγα με το μηχανικό που με είχε "αναλάβει". Και ο τυπάς μου λέει σε κάποια φάση, "στο λέω εγώ έκανες την καλύτερη επιλογή, πήρες ένα αμάξι και θα το χαρείς για τα επόμενα 10 χρόνια χωρίς να σου βγάλει το παραμικρό. Κ αν έχω άδικο, έλα βρες με και πες μου, μου βγαλε αυτό κ αυτό..." Τώρα θα μου πεις τι μας λες ρε νταλάρα, και εγώ άμα δούλευα στην τουοτα τα ίδια θα σου 'λεγα. Πρώτον το παλικάρι ήταν μηχανικός, δεν ήταν πωλητής και δεύτερον το ύφος του με έκανε να τον πιστέψω. Αυτά. Πάντως μέχρι και τώρα το κάρο πάει σφαιράτο δεν έχω κανένα μα κανένα παράπονο. Η οδηγική συμπεριφορά που αναφέρεται παραπάνω, είναι όντως μείον σ αυτό το αμάξι αλλά αυτό είναι γνωστό πρόβλημα για όλα τα ανατολικής προελεύσεως αυτοκίνητα. Θα το σύστηνα και στον καλύτερό μου φίλο Very Happy Δε σε κουράζω άλλο. Αν θες να με ρωτήσεις κάτι, κανένα πρόβλημα pm me!!! Basketball
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Yaris ή Fiesta; Ιδού η απορία!!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» απορία για mail σχολής

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Κάψιμοοο! :: Αρχείο-
Μετάβαση σε: