Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Ιανουάριος 2010, 5:05 pm

Μα γιατί να το κάνουν αυτό ρε? Δεν έχει κάποιο νόημα. Ουσιαστικά αυτό θέλουν να αποφύγουν οι διαχειριστές αυτού του φόρουμ έστω και με λάθος ενέργεια(το να σβηστεί η φώτο..) όπως είπα και εγω πιο πάνω. Φυσικά ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη. Σε τέτοιες συζητήσεις ίσως φανεί κάποιος να "υπερασπίζεται" κάποια παράταξη(όπως έκανα εγώ στο παραπάνω ποστ. Ξεκάθαρα είπα ότι είναι φιλο-εαακίτικο. Αλλά και άλλα άτομα νομίζω ότι κράτησαν "καλή" στάση προς εσάς.). Στην πραγματικότητα μπορεί αυτό να κάνει αλλά μπορεί και όχι καθώς όπως σου ξαναείπα ο καθένας έχει μια άποψη που καλώς ή κακώς μπορεί να γέρνουν(λίγο ή πολύ) από τη μία ή από την άλλη πλευρά. Αυτό δεν μπορούμε να το αποφύγουμε!!


eirina έγραψε:

Για τον Τσε επειδή κάποιος είπε ότι το κάψιμο της σημαίας δεν είναι βία αλλά πολιτική πράξη...pale
Απλά ίσως καταλαβαίνουμε τη βία διαφορετικά.

Και εγω ως πολιτική πράξη το αντιμετωπίζω αλλά για να πω την αλήθεια δεν δίνω καθόλου ενδιαφέρον. Δηλαδή δεν μου θίγεται κάτι..μπορώ να κοιμηθώ ήσυχα.

Το ότι ο καθένας καταλαβαίνει την βία διαφορετικά είναι προφανές και καθόλου παράξενο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Ιανουάριος 2010, 5:21 pm

bouldoza έγραψε:
προσπαθώ να καταλάβω αν είσαι on ή off topic
Απορώ γιατί είναι ακόμα ενεργό αυτό το topic και δεν έχει κλειδωθεί..αφού ουδεμία σχέση έχει πλέον με τον αρχικό του στόχο,ο οποίος θέλω να πιστεύω ότι ήταν ενημερωτικός.

ρε συ είναι ενεργό γιατί ο κόσμος θέλει να σχολιάσει και να ασχοληθεί με το θέμα . όταν παλιώσει ή θα κλειδωθεί ή δεν θα πάθει τπτ γιατί κανείς δεν θα ασχολείται πια μαζί του

καλώς..

Υ.Γ. αυτά τα messages με κόκκινο φαντάζουν σαν από ταινία τρόμου.. silent

ωραία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Ιανουάριος 2010, 9:29 pm

bouldoza έγραψε:
τουλαχστον οι εαακιτες δεν βαζουν τα μελη τους επι μονημου βασεος να προασπιζουν το ονομα τισ δαπ και τησ δεξιας μεσα στα φοιτιτκα φορουμς και να κανουν παρεμβαση μεσα σ αυτα μιας και δεν εχουν δικο τους site!

προσπαθώ να καταλάβω αν είσαι on ή off topic

Θέλεις να μας δώσεις ένα παράδειγμα...ελπίζω να μην αναφέρεσαι σε μένα...
Γιατί το ποιος κάνει τι φαίνεται σε αυτό το site καταρχήν!

Το στέκι που κάηκε, για να μην κοροϊδευόμαστε, χρησιμοποιείται σχεδόν αποκλειστικά από την ΕΑΑΚ. Δεν με πειράζει καθόλου βέβαια εφόσον και οι άλλες παρατάξεις έχουν αίθουσες να κάνουν τη δουλειά τους. Πάντως άμα καίγανε την αίθουσα της ΠΑΣΠ ή της ΔΑΠ και έβλεπα στον τοίχο το σύμβολο της αναρχίας δε θα έλεγα ότι το κάνανε αναρχικοί => ΕΑΑΚ ή ότι άλλο. Θα έλεγα απλά κάποιος αρρωστημένος νους και από αυτούς δόξα το θεό πολλοί υπάρχουν.

Και όσον αφορά το κάψιμο του στεκιού συγκεκριμένα εμένα, αν και έχω περάσει πολλές καλές και κακές στιγμές εκεί μέσα, σε αντίθεση με πολλούς...με αφήνει παγερά αδιάφορη γιατί ακόμα και σε κάτι να στόχευαν όσοι το έκαναν έχω περισσότερη ελπίδα ότι δε θα καταφέρουν κάτι.

Όσον αφορά τη βία είναι θεμιτό να την αντιλαμβανόμαστε με διαφορετικούς τρόπους. Έμενα λοιπόν με σόκαρε περισσότερο από το κάψιμο του στεκιού ή το κάψιμο της ελληνικής σημαίας που κάηκε το δέντρο πέρσι στην πλατεία συντάγματος.

μην γράφεις κεφαλαία
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Ιανουάριος 2010, 10:08 pm

Λοιπόν, επειδή νομίζω ότι πρέπει να αποσαφηνίζουμε κάποια πράγματα, έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις:
1)Σε σχέση με τις νύξεις περί κομματικοποίησης. Νομίζω, ότι αυτή η συζήτηση είναι λάθος, γιατί πρώτα από όλα είναι ιδιαίτερα υποτιμητική για μια σειρά συμφοιτητών μας (μεταξύ των οποίων και εγώ) που έχουμε επιλέξει την οργανωμένη, και όχι μόνο προσωπική, πολιτική δράση. Με έναν έμμεσο, αλλά συνάμα και ευθύ τρόπο, υπονοείται ότι όταν ένας συμφοιτητής μας ασχολείται με μια παράταξη, τότε εκπίπτει από την έννοια του φοιτητή και μετατρέπεται σε κομματόσκυλο. Αυτή η άποψη νομίζω ότι, εν τέλει, κάνει αυτό που απεύχεται. Δηλαδή, αξιοποιώντας τη ρητορική περί κομματικοποίησης διαχωρίζει τους φοιτητές σε: φοιτητές που ασχολούνται με παρατάξεις ή ανένταχτους φοιτητές. Έτσι το forum γίνεται πεδίο παρέμβασης και προπαγάνδισης των απόψεων μόνο των ανένταχτων φοιτητών και ως εκ τούτου χάνει την ανεξαρτησία του, αφού θέτει εκτός κουβέντας μια σειρά συναδέλφων μας. Ίσα ίσα, που η μη κομματικοποίηση, εκπληρώνεται στο βαθμό που α)το forum επιτρέπει ισότιμα την κατάθεση post από όλους τους φοιτητές ή και ομαδοποιήσεις τους και β)στο βαθμό που δεν μονοπωλούν τη συζήτηση του forum μόνο συγκεκριμένες μεμονωμένες ή συλλογικές απόψεις που θα επιλέγουν οι admins. Γιατί, για εμένα κομματικοποίηση στο forum δεν είναι το αν θα αναφέρεται ή θα αναρτάται η άποψη μιας παράταξης, αλλά το αν θα υπάρχει λογοκρισία γύρω από το ποιος μηχανολόγος έχει δικαίωμα να σηκώνει post και το τι θα λέει ή πώς θα υπογράφει αυτό. Με αυτήν την έννοια, το γεγονός ότι η προκήρυξη του σχήματος μου μετατράπηκε σε link, νομίζω ότι τραυματίζει την ανεξαρτησία του forum καθώς επιχειρεί να υπερασπιστεί την πολιτική ανεξαρτησία των θέσεων των admins ασχέτως του τι άποψη μπορεί να έχω εγώ ή άλλοι συμφοιτητές μας.
2)Σε σχέση με τους δράστες του εμπρησμού. Νομίζω ότι και πάλι εδώ η συζήτηση είναι στρεβλή. Όντως δεν έχουμε οπτικό υλικό που να αποδεικνύει ποιοι είναι οι δράστες. Νομίζω όμως, ότι στην Ελλάδα τέτοιου τύπου επιθέσεις είναι συνδεδεμένες με οργανώσεις του ακροδεξιού και φασιστικού χώρου. Αν συνυπολογίσουμε σε αυτό και τα σύμβολα στο εσωτερικό του στεκιού, μπορούμε να πούμε το αυτονόητο: ότι μάλλον γίνονται πολλές οι συμπτώσεις για να μη λέμε ότι ήταν "παρακρατική" επίθεση. Ή για να το πω αλλιώς, θα χρησιμοποιήσω ένα παράδειγμα που θα αρέσει στους υποστηρικτές της ουδετερότητας: Αν κατά τη διάρκεια μιας πορείας με επεισόδια, σπάσει η βιτρίνα μιας τράπεζας -χωρίς όμως να έχουμε video- ποιος θα πούμε ότι το έκανε; Κατά πάσα πιθανότητα, όλοι θα απαντούσαμε μέλη του αντιεξουσιαστικού χώρου. Και γιατί θα το λέγαμε αυτό; Γιατί ταιριάζει "γάντι" στις μορφές δράσης που ιστορικά διαλέγει αυτός ο χώρος και γιατί ταιριάζει "γάντι" και στη συγκυρία που έγινε. Γι αυτό το λόγο, και όχι γενικά γιατί είμαι φαντασιόπληκτος ή "ηρωοεπίδοξος", υποστηρίζω ότι ήταν παρακρατική ενέργεια. Και νομίζω, ότι σε τέτοιες περιπτώσεις η ουδετερότητα και η μη επίρριψη ευθυνών, μάλλον δίνει εμμέσως (και πολλές φορές ασυνείδητα) τη νομιμοποίηση να επαναληφθούν τέτοια τραγικά γεγονότα.
Υ.Γ:Για το φίλο που έχει ζήτημα με την επιστημονική τεκμηρίωση, ένα πράγμα μόνο θα πω. Η νευτώνεια φυσική ήταν ιστορικά απαραίτητο να υποστηριχθεί, μόνο και μόνο σαν προαπαιτούμενο για να δείξει τα όριά της και να μετασχηματιστεί-ανατραπεί σε ένα αναβαθμισμένο θεωρητικό σύνολο (βλ. σύγχρονη φυσική, θεωρία σχετικότητας κλπ.) που να μπορεί να ερμηνεύει ακριβέστερα και πιο διευρυμένα φυσικά φαινόμενα. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι ο αγνωστικισμός μπροστά σε γεγονότα "που βγάζουν μάτι" πάλι δεν έχει καμία σχέση με τη διαδικασία επιστημονικής τεκμηρίωσης γεγονότων και μάλλον πιο πολύ θυμίζει τις περιόδους του σκοταδισμού και του μεσαίωνα.
3)Τελευταίο και sorry αν πλατειάζω. Το ζήτημα για εμένα είναι πιο θεμελιακό. α)Όταν γίνονται στόχοι μια σειρά από κατακτήσεις (όπως το στέκι του Φ.Σ.) του οργάνου που με εκπροσωπεί και αυτό είναι ο Φοιτητικός Σύλλογος, έχω τεράστιο πρόβλημα γιατί είναι σαν επί της ουσίας να μου απειλεί-καταργεί ένα πράγμα που εγώ θεωρώ μεγάλο προνόμιο: τη δυνατότητα να έχω όργανα συλλογικής διαπραγμάτευσης που όντως θα κατοχυρώνουν πράγματα. β)Όταν εκτός αυτού, καταστρέφονται υλικά του σχήματός μου, δε στεναχωριέμαι για τα λεφτά που θα ξαναχώσω στο σχήμα μου, αλλά γιατί προβληματίζομαι αν υπάρχουν και δρουν ομάδες ακόμα και μέσα στο πανεπιστήμιο που θέλουν να επιβάλλουν το ποιες φωνές θα ακούγονται και ποιες όχι. Με αυτήν την έννοια, νομίζω ότι αυτή είναι η ουσία της επίθεσης στο στέκι και όχι για το γενικά ποιοι είναι μάγκες στη σχολή, ποιοι πολιτικά εξαρτημένοι και αν ήταν τυχαία η επίθεση και όχι με πολιτική στόχευση.
Αυτά από εμένα, που το ξαναλέω είμαι μέλος της Αριστερής Πρωτοβουλίας Τύρβη-ΕΑΑΚ και ελπίζω, επειδή είμαστε και κάποια χρόνια στη σχολή, μια σειρά παιδιών που γράφουν εδώ και είναι σε παρατάξεις, αν έχουνε λιγάκι αξιοπρέπεια να λένε ότι είναι μέλη παράταξης και όχι να το παίζουν ανεξάρτητοι για να χαϊδεύουν τα αυτιά κανενός συμφοιτητή μας. Τουλάχιστον, eirina, εγώ έχω το θάρρος της γνώμης μου και τα λέω ανοιχτά και στη σχολή και στο forum, και όχι όπου με συμφέρει με όποιο τρόπο με συμφέρει.
Αυτά, καλό υπόλοιπο γορτών, καλή ξεκούραση και με έναν καλύτερο νέο χρόνο από αυτόν που μόλις πέρασε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime1st Ιανουάριος 2010, 11:36 pm

Έκανα φιλότιμες προσπάθειες και διάβασα αυτό που έγραψες αν και ολίγο φλύαρο μόνο και μόνο από σεβασμό και ενδιαφέρον γι'αυτό το γεγονός,αλλά και πάλι διάβασα σχεδόν τα ίδια και τα ίδια.
Παρ'όλα αυτά θα δώσω μια απάντηση ίσως λίγο πιο λακωνική.

1)Σχετικά με το θέμα της κομματικοποίησης του forum το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν δίνεται καμία πολιτική γραμμή από τους admins/moderators κι αυτό πρέπει να γίνει ξεκάθαρο διότι ούτε posts σβήστηκαν ούτε αφαιρέθηκε σε κανένα το δικαίωμα να ποστάρει εδώ μέσα.Το να βάζει κάποια post σε link δεν είναι λογοκρισία ούτε φασισμός αφού όποιος θέλει εκεί είναι,μπορεί να τα δει.(αν κι εγώ διαφώνησα όταν οι εικόνες έγιναν link χωρίς όμως αυτό να είναι χαρακτηριστικό σημάδι.."φασισμού..")
Στην συνέχεια όσον αφορά τον αποκλεισμό,που ανέφερες,των φοιτητών που είναι μέλη κάποιων παρατάξεων σε σχέση με τους ανένταχτους φοιτητές..θα έλεγα πως αυτό ίσως είναι και η καλύτερη λύση.Φαίνεται λίγο φασιστικό αυτό;Προσωπικά εγώ προτιμώ να μην έχουμε καμία αναφορά σε παρατάξεις και πολιτικές κατευθύνσεις παρά να υπάρχει αυτός ο φανατισμός και το "μίσος",γιατί όχι,ανάμεσα στους φοιτητές κι αυτό θα στο δείξω με παραδείγματα.
Η πράξη αυτή που κάηκε το στέκι του Φ.Σ είναι το πρώτο παράδειγμα φανατισμού.Αίσχος.
Από την άλλη όμως και το post που γράφτηκε εδώ φανέρωνε αυτόν τον φανατισμό..αφού αντί να γράφει κάηκε το στέκι..κ.λ.π έγραφε κάψανε το στέκι..κ.λ.π κι αμέσως άρχισε να κατηγορεί δεξιά κι αριστερά.
Δεν διαφωνώ ότι αυτοί που κατηγορεί το έκαναν κιόλας..που ίσως είναι το πιο πιθανό αλλά έτσι όπως γράφτηκε το post ήταν πιο πολύ σαν να ήθελε να φωνάξει κατά προσώπων παρά να μας πει ότι κάηκε το στέκι..άδραξε δηλαδή την ευκαιρία για να..γκρινιάξει.
Κι αν θες κι άλλα παραδείγματα..τους 3 μήνες που είμαι εδώ μάζεψα ήδη αρκετά.
Και να σου πω και το άλλο..αν αρχίζει να ποστάρει ο ένας κι άλλος ενταγμένος φοιτητής θα γίνει κάτι σαν τις συνελεύσεις που ο ένας βρίζει τον άλλον και χάνεται η ουσία.Αποκλεισμός λοιπόν;Εγώ είμαι κατά..αλλά όταν το αντίστροφο είναι χειρότερο τότε καλύτερα.

2)Αφού όπως υποστηρίζεις κι εσύ οι αποδείξεις μιλούν από μόνες γιατί δεν αφήνεις τον κάθε φοιτητή να τις ακούσει παρά μιλάς και καταθέτεις κι εσύ την άποψη σου;Αφού είναι τόσο προφανές ο καθένας μπορεί κι από μόνος του να βγάλει τα συμπεράσματα που πρέπει.Και αρχίζεις και κατηγορείς τους moderator περί ουδετερότητας του forum και μη απόδοσης δικαιοσύνης..τι είναι το forum,κανα δικαστικό όργανο ή μήπως να επικηρύξει τους δράστες;;
Παράθεση :
και η μη επίρριψη ευθυνών, μάλλον δίνει εμμέσως (και πολλές φορές ασυνείδητα) τη νομιμοποίηση να επαναληφθούν τέτοια τραγικά γεγονότα.
Δεν λέω ότι πρέπει να τους πούμε μπράβο για την πράξη τους..αλλά ν'αρχίζουμε να βρίζουμε;
Όλοι μας παραδεχτήκαμε πόσο κατακριτέο ήταν αυτό το γεγονός.

3)Χωρίς πολλά λόγια θα έλεγα ότι συμφωνώ μαζί σου,αν κατάλαβα καλά.


Καλώς ή κακώς η κατάσταση των ελληνικών πανεπιστημίων αυτή είναι..και μάλλον κακώς αλλά σε αυτό φταίτε κι εσείς σε μεγάλο βαθμό,κι όταν λέω εσείς εννοώ τις παρατάξεις που με τον ένα ή τον άλλο τρόπο κάνετε τον φοιτητή να σιχαθεί την σχολή του..και το λέω εγώ σαν ένας πρωτοετής από την πρώτη εικόνα που αντίκρυσα όταν πάτησα το πόδι μου εδώ μέσα.Αντί να κάτσουμε όλοι μαζί σ'ένα κοινό φοιτητικό μέτωπο καθόμαστε στην μιζέρια μας,επηρεασμένοι από λόγια τρίτων και ξευτελίζουμε τον φοιτητικό αγώνα πηγαίνοντας από το κακό στο χειρότερο.
Δεν ξέρω αν αποτύπωσα αυτά που ήθελα να πω με τα κατάλληλα λόγια κι ελπίζω να μην παρερμηνευθούν τα λεγόμενα μου..τουλάχιστον προσπάθησα.(είναι κι η νύστα βλέπετε.. Sleep έχει πάει και 02:11 με τόσα edit που έχω κάνει..)
Ίσως ήταν μια άγουρη γνώμη από έναν πρωτοετή απογοητευμένο φοιτητή..ίσως όχι.
Αυτά είχα να πω..καληνύχτα

Υ.Γ. όταν γράφω "εσύ" δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα αλλά μιλάω πιο γενικά.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την gatopard0s στις 2nd Ιανουάριος 2010, 10:12 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime2nd Ιανουάριος 2010, 12:43 am

Δεν νομίζω ότι κάτι έχω να κρύψω ή έχω κάτι κρύψει. Το τι είμαι είναι κάτι παραπάνω από πασιφανές σε όσους με έχουν δει έστω και από μακριά κάπου. Αλλά δε θα το διατυμπανίζω δεξιά και αριστερά γιατί δε με προσδιορίζει ούτε πρώτα, ούτε κύρια αυτό.
Γράφω στο site και γενικότερα ανεβαίνω στη σχολή πλέον με την ιδιότητα της φοιτήτριας πάνω από όλα. Και επειδή δεν κρύβω κάτι χρησιμοποιώ και σαν username το όνομά μου.

Αλλά για να μη σου χαλάσω το χατίρι στο επόμενο tug of war θα γράψω...
(νούμερο)...είμαι η Είρηνα, 8ο έτος και είμαι στη ΔΑΠ. cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime2nd Ιανουάριος 2010, 6:02 pm

eirina έγραψε:

Όσον αφορά τη βία είναι θεμιτό να την αντιλαμβανόμαστε με διαφορετικούς τρόπους. Έμενα λοιπόν με σόκαρε περισσότερο από το κάψιμο του στεκιού ή το κάψιμο της ελληνικής σημαίας που κάηκε το δέντρο πέρσι στην πλατεία συντάγματος.

Προσωπικά το κάψιμο του δέντρου πέρσι θεωρώ πως ήταν το πιο συμβολικό επιτυχημένο πράγμα που έκαναν(μαζί με καταλήψεις σε ΓΣΕΕ και διάφορα άλλα).


gatopard0s έγραψε:
Έκανα φιλότιμες προσπάθειες και διάβασα αυτό που έγραψες αν και ολίγο φλύαρο μόνο και μόνο από σεβασμό και ενδιαφέρον γι'αυτό το γεγονός,αλλά και πάλι διάβασα σχεδόν τα ίδια και τα ίδια.
Παρ'όλα αυτά θα δώσω μια απάντηση ίσως λίγο πιο λακωνική.

Και εσύ μεγάλο έγραψες!!! tongue
Βέβαια προσωπικά θεωρώ πως ήταν αρκετά καλό το σχόλιο του και απάντησε σε πολλά που γράφτηκαν..


gatopard0s έγραψε:
Από την άλλη όμως και το post που γράφτηκε εδώ φανέρωνε αυτόν τον φανατισμό..αφού αντί να γράφει κάηκε το στέκι..κ.λ.π έγραφε κάψανε το στέκι..κ.λ.π κι αμέσως άρχισε να κατηγορεί δεξιά κι αριστερά.

Νομίζω ότι παίζουμε με τις λέξεις "κάψανε", "κάηκε"..
Αλλά ναι και εγώ θεωρώ πως η αντίδραση, μετά από την (βιαστική) απόφαση να σβηστεί η μια φώτο, ήταν λίγο υπερβολική.
Κάηκε το στέκι που έχει περάσει δεκάδες ώρες, κάηκαν κείμενα κτλ που σε πολλά μπορεί να έχει βάλει το χεράκι του, κάηκε υλικό οπότε θυμός υπάρχει! Παρόλαυτα δεν το θεωρώ τόσο φανατισμό όσο το λες εσύ!


aristeriskos έγραψε:
μια σειρά παιδιών που γράφουν εδώ και είναι σε παρατάξεις, αν έχουνε λιγάκι αξιοπρέπεια να λένε ότι είναι μέλη παράταξης και όχι να το παίζουν ανεξάρτητοι για να χαϊδεύουν τα αυτιά κανενός συμφοιτητή μας.

(κατ' εμέ) Έχεις δίκιο για τους ανέναχτους.
Αυτό πως θα το αποτρέψετε?


gatopard0s έγραψε:

Αποκλεισμός λοιπόν;Εγώ είμαι κατά..αλλά όταν το αντίστροφο είναι χειρότερο τότε καλύτερα.

Όμως να ακούγονται απόψεις "ακομμάτιστων"?
Παιδιά άμα είναι να το κάνετε τελείως απολίτικο το φόρουμ και να γράφονται μόνο οι αποφάσεις των συνελεύσεις χωρίς κανένα σχόλιο..Αλλιώς προσωπικά προτιμώ το θέμα με τα πολιτικά-συνελεύσεων να έχει πιο χαλαρή αντιμετώπιση και να αφήνονται να ακούγονται όλες οι απόψεις.


gatopard0s έγραψε:

2)Αφού όπως υποστηρίζεις κι εσύ οι αποδείξεις μιλούν από μόνες γιατί δεν αφήνεις τον κάθε φοιτητή να τις ακούσει παρά μιλάς και καταθέτεις κι εσύ την άποψη σου;Αφού είναι τόσο προφανές ο καθένας μπορεί κι από μόνος του να βγάλει τα συμπεράσματα που πρέπει.

Δεν κατάλαβα γιατί να μην πει την άποψη του..


gatopard0s έγραψε:
Αντί να κάτσουμε όλοι μαζί σ'ένα κοινό φοιτητικό μέτωπο καθόμαστε στην μιζέρια μας,επηρεασμένοι από λόγια τρίτων και ξευτελίζουμε τον φοιτητικό αγώνα πηγαίνοντας από το κακό στο χειρότερο.

Έχεις δίκιο..αλλά όταν κάποιοι σώνει και καλά πρέπει να υπερασπιστούν τις αποφάσεις των κομμάτων τους αυτά έχεις. Τα παρτάκια, οι εκδρομούλες, οι σημειώσεις κτλ δεν βοηθούν σε τίποτα πέρα του να εξυπηρετούν συμφέροντα. Πελατειακές σχέσεις κτλ γνωστά από την ίδια την κοινωνία..εφαρμοσμένα πράγματα πήραν(από τους ανώτερους..) και τα έβαλαν στα πανεπιστήμια.
Όλοι έχουν ευθύνες αλλά για την κατάσταση των πανεπιστημίων κύριο λόγο έχουν οι καθεστωτικές παρατάξεις(και μη πει κανείς ότι άλλο νδ, άλλο δαπ και άλλο πασπ, άλλο πασοκ. Καλά για την πκσ δεν λέω καθώς αυτοί διατυμπανίζουν ότι εκφράζουν τις απόψεις του κκε) και τα κόμματα τους.(ε πως θα επιβιώσουν και αυτά??Θέλουν να βγάλουν τους αυριανούς ψηφοφόρους τους...)


aristeriskos συμφωνώ με το ποστ σου..

aristeriskos έγραψε:
...υπονοείται ότι όταν ένας συμφοιτητής μας ασχολείται με μια παράταξη, τότε εκπίπτει από την έννοια του φοιτητή και μετατρέπεται σε κομματόσκυλο. Αυτή η άποψη νομίζω ότι, εν τέλει, κάνει αυτό που απεύχεται. Δηλαδή, αξιοποιώντας τη ρητορική περί κομματικοποίησης διαχωρίζει τους φοιτητές σε: φοιτητές που ασχολούνται με παρατάξεις ή ανένταχτους φοιτητές. Έτσι το forum γίνεται πεδίο παρέμβασης και προπαγάνδισης των απόψεων μόνο των ανένταχτων φοιτητών και ως εκ τούτου χάνει την ανεξαρτησία του, αφού θέτει εκτός κουβέντας μια σειρά συναδέλφων μας.

Θεωρώ πως το εννοούσαν αλλιώς. Δηλαδή όταν κάποιος κομματοποιημένος φτάνει σε σημείο που να εξυπηρετεί καθαρά τα συμφέροντα του κόμματος του και όχι τα φοιτητικά τότε ουσιαστικά έχει γίνει κομματόσκυλο.
Τώρα αν κάποιος είναι μέλος κάποιας παράταξης αλλά έχει επαφή με την πραγματικότητα(εννοώντας ότι δεν παπαγαλίζει από την πρώτη ως την τελευταία πρόταση τα κομματικά του συμφέροντα..) τότε δεν νομίζω να ενοχλεί.


aristeriskos έγραψε:

που το ξαναλέω είμαι μέλος της Αριστερής Πρωτοβουλίας Τύρβη-ΕΑΑΚ και ελπίζω, επειδή είμαστε και κάποια χρόνια στη σχολή, μια σειρά παιδιών που γράφουν εδώ και είναι σε παρατάξεις, αν έχουνε λιγάκι αξιοπρέπεια να λένε ότι είναι μέλη παράταξης και όχι να το παίζουν ανεξάρτητοι για να χαϊδεύουν τα αυτιά κανενός συμφοιτητή μας.

Εγώ είπα ότι είμαι φιλο-εαακίτης οπότε δεν πιάνομαι!! Laughing Laughing Laughing


aristeriskos έγραψε:

Αυτά, καλό υπόλοιπο γορτών, καλή ξεκούραση και με έναν καλύτερο νέο χρόνο από αυτόν που μόλις πέρασε.

Επίσης. Smile

Ελπίζω να μην το σκότωσα!!! geek
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime2nd Ιανουάριος 2010, 6:20 pm

hotdog έγραψε:
eirina έγραψε:

Όσον αφορά τη βία είναι θεμιτό να την αντιλαμβανόμαστε με διαφορετικούς τρόπους. Έμενα λοιπόν με σόκαρε περισσότερο από το κάψιμο του στεκιού ή το κάψιμο της ελληνικής σημαίας που κάηκε το δέντρο πέρσι στην πλατεία συντάγματος.

Προσωπικά το κάψιμο του δέντρου πέρσι θεωρώ πως ήταν το πιο συμβολικό επιτυχημένο πράγμα που έκαναν(μαζί με καταλήψεις σε ΓΣΕΕ και διάφορα άλλα).



aristeriskos έγραψε:
...υπονοείται ότι όταν ένας συμφοιτητής μας ασχολείται με μια παράταξη, τότε εκπίπτει από την έννοια του φοιτητή και μετατρέπεται σε κομματόσκυλο. Αυτή η άποψη νομίζω ότι, εν τέλει, κάνει αυτό που απεύχεται. Δηλαδή, αξιοποιώντας τη ρητορική περί κομματικοποίησης διαχωρίζει τους φοιτητές σε: φοιτητές που ασχολούνται με παρατάξεις ή ανένταχτους φοιτητές. Έτσι το forum γίνεται πεδίο παρέμβασης και προπαγάνδισης των απόψεων μόνο των ανένταχτων φοιτητών και ως εκ τούτου χάνει την ανεξαρτησία του, αφού θέτει εκτός κουβέντας μια σειρά συναδέλφων μας.

Θεωρώ πως το εννοούσαν αλλιώς. Δηλαδή όταν κάποιος κομματοποιημένος φτάνει σε σημείο που να εξυπηρετεί καθαρά τα συμφέροντα του κόμματος του και όχι τα φοιτητικά τότε ουσιαστικά έχει γίνει κομματόσκυλο.
Τώρα αν κάποιος είναι μέλος κάποιας παράταξης αλλά έχει επαφή με την πραγματικότητα(εννοώντας ότι δεν παπαγαλίζει από την πρώτη ως την τελευταία πρόταση τα κομματικά του συμφέροντα..) τότε δεν νομίζω να ενοχλεί.



για το πρώτο κομμάτι...για μένα δεν ήταν συμβολικό. απλά εμείς είμαστε σε μια ηλικία πλέον που έχουμε δει πολλά σκατά γύρω μας.
δεν χρειάζεται να τα ταϊζουμε και σε άλλες ηλικίες νωρίτερα από ότι πρέπει.


για το δεύτερο κομμάτι...γι αυτό και εγώ είπα ότι ναι μεν είναι τραγικό το κάψιμο στο στέκι αλλά μην σοκαριζόμαστε τόσο όταν υπάρχουν πιο τραγικά πράγματα που συμβαίνουν στη σχολή μας, όπως πχ ανέφερα δεν έχουμε πρόγραμμα εξεταστικής ενώ άλλες σχολές έχουν.
εκεί μάλιστα να δω μια καταγγελία, να την προσυπογράψω, να τα χώσω όσο δεν πάει και ας προέρχεται από οποιαδήποτε παράταξη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime3rd Ιανουάριος 2010, 10:56 am

χωρις να θελω να επεμβω στο εργο του ecato,το topic μετα και τις τελευταιες τοποθετησεις,δειχνει οτι εχει καει πλεον και ισως θα'πρεπε να κλεισει..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime3rd Ιανουάριος 2010, 12:57 pm

+1
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime3rd Ιανουάριος 2010, 1:01 pm

το ξέρω ρε σύ jeronimo και επειδή είναι αρκετοί που το ζήτησαν το κλείνω τώρα. Ό,τι ήταν να λεχθεί, ελέχθη και μάλιστα ελέχθησαν υπέρ του δέοντος και ιδιαιτέρως άσχετα και κακεντρεχή σχόλια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime3rd Ιανουάριος 2010, 1:05 pm

Τελικά το ανοίγω και πάλι.αν μείνει ανενεργό για κάποιες μέρες θα το κλείσω.όχι τίποτα άλλο άλλα κάποιοι βλέπουν παντού το φασισμό. ας μην τους δώσω αφορμή για γκρίνια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime12th Ιανουάριος 2010, 3:48 pm

ecatodarcus έγραψε:
Τελικά το ανοίγω και πάλι.αν μείνει ανενεργό για κάποιες μέρες θα το κλείσω.όχι τίποτα άλλο άλλα κάποιοι βλέπουν παντού το φασισμό. ας μην τους δώσω αφορμή για γκρίνια

Αγαπητέ εκ της περιωνύμου εγκυκλοπαίδειας Ελευθερουδάκη, Εγκυκλοπαιδικαί Εκδόσεις Ν. Νίκας & Σια Ε.Ε.
1971 στο λήμμα Αναρχισμός

Παράθεση :
Ἐν τούτοις ἡ ἔννοια τῆς ὁμαδικῆς ἐπιβολῆς εἶνε τι τὸ ἀκατανόητον διὰ τοὺς ἀναρχικοὺς. Συνελθόντες οὗτοι εἰς συνέδριον τῶν διαφόρων ἐθνικῶν ἀναρχικῶν Ἑνώσεων ἐν Ἀμστερδὰμ (1907) δὲν κατώρθωσαν νὰ λάβουν ἀποφάσεις, μὴ λύσαντες τὸ προκαταρκτικὸν τοῦτο ζήτημα:αἱ ληφθησόμεναι ἀποφάσεις δέον νὰ ὑποχρεοῦν τοὺς μειονοψηφοῦντας;

Ελπίζω να μπαίνεις στο νόημά μου αρχηγε (-;

αρχηγός == όχι (αναρχισμός)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime12th Ιανουάριος 2010, 4:54 pm

εγραψες παλι menelaion..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime12th Ιανουάριος 2010, 5:17 pm

Σπόιλερ:


http://en.wikipedia.org/wiki/International_Anarchist_Congress_of_Amsterdam


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Alejandro el mecanico στις 12th Ιανουάριος 2010, 10:37 pm, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : πλάκα κάνεις έτσι ; ελληνικό φόρουμ είμαστε)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime12th Ιανουάριος 2010, 5:33 pm

Nameless49532 έγραψε:
stated that "the ideas of anarchy and organization, far from being incompatibles, as it has sometimes been pretended, complete themselves and enforce each another," and concluded on the necessary "creation of anarchist groups and on the federation of the already created groups."

Συγχώρεσέ με αγαπητέ μου αλλά τα αγγλκά μου δεν είναι και τόσο τελειοποιημένα
Νομίζω ότι η παράθεση που κράτησα συνάδει με το λήμμα της Ελευθερουδάκη, αλλά δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά

Πάραυτα το μήνυμα παρά την πολιτική χροιά που απέκτησε, σχολίαζε καθαρά και μόνο την θέση του administrator
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime12th Ιανουάριος 2010, 10:38 pm

την ποια ;

με βοηθάς λίγο να καταλάβω ;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 1:25 am

Μενελάειον έγραψε:
Nameless49532 έγραψε:
stated that "the ideas of anarchy and organization, far from being incompatibles, as it has sometimes been pretended, complete themselves and enforce each another," and concluded on the necessary "creation of anarchist groups and on the federation of the already created groups."

Συγχώρεσέ με αγαπητέ μου αλλά τα αγγλκά μου δεν είναι και τόσο τελειοποιημένα
Νομίζω ότι η παράθεση που κράτησα συνάδει με το λήμμα της Ελευθερουδάκη, αλλά δεν ξέρω αν κατάλαβα καλά

Πάραυτα το μήνυμα παρά την πολιτική χροιά που απέκτησε, σχολίαζε καθαρά και μόνο την θέση του administrator

Λέει περίπου τα αντίθετα. Οι ιδέες της αναρχίας και της συλλογικής οργάνωσης κάθε άλλο παρά ασύμβατες είναι, αντίθετα αλληλοσυμπληρώνονται και η μία ενισχύει την άλλη. (εκεί κατέληξε η εν λόγω συζήτηση)

εννοείται ότι κι εγώ δεν ήθελα να το πάω παραπέρα το θέμα. απλά έπεσε το μάτι μου στο απόσπασμα που παρέθεσες, και μου φάνηκε κάπως υπεραπλουστευτικό. Οπότε είπα να παραθέσω και κάτι από μια πιο σύγχρονη εγκυκλοπαίδεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 3:17 pm

eirina έγραψε:
κάνανε αναρχικοί => ΕΑΑΚ ή ότι άλλο.[/color]

Επισης να πω οτι οι Eαακιτες εκτος απο Αναρχικοι
ειναι και Σατανιστες
Τους εχει βαλει ο εξω απο δω να κλεινουν την σχολη μας με καταληψεις και να πηγαινουν τις σπουδες μας πισω...
Αντε καλη αρχη στο νεο forum...
κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 303552 κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 303552 κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 303552
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 3:27 pm

kounamoutas7 έγραψε:
eirina έγραψε:
κάνανε αναρχικοί => ΕΑΑΚ ή ότι άλλο.[/color]

Επισης να πω οτι οι Eαακιτες εκτος απο Αναρχικοι
ειναι και Σατανιστες


Το δηλώνω: Είμαι εαακίτης, αναρχικός, σατανιστής και έχω ως σκοπό να μην αποφοιτήσετε ποτέ! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 3:28 pm

κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 664621Ο χώρος αυτός δεν αποτελεί τόπο δράσης πολιτικών διαμαχών
Αν διάβασες τους κανόνες απαγορεύεται η εξύβριση σύμφωνα με όσα προβλέπει το Σύνταγμα
κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 885167

Καλή αρχή αγαπητέ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 5:38 pm

Μενελάειον έγραψε:
κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 664621Ο χώρος αυτός δεν αποτελεί τόπο δράσης πολιτικών διαμαχών
Αν διάβασες τους κανόνες απαγορεύεται η εξύβριση σύμφωνα με όσα προβλέπει το Σύνταγμα
κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 885167

Καλή αρχή αγαπητέ

άστο ρε Μενέλαε ... ούτε εμείς δεν ασχολούμαστε πια με το topik ... εσύ με ξέρεις προσωπικά ... όταν με λένε φασίστα δυσκολεύομαι να τους πάρω στα σοβαρά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 5:39 pm

lol! lol! lol!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 6:57 pm

ecato,κλεισε το topic λεμε..

σε λιγο θα αρχισουμε να συζηταμε για το πως το κανει ο ταχτσιδης με τη μπαστα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών   κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών - Σελίδα 4 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 11:12 pm

αρκετά τράβηξε και αυτό το αστείο ... έτσι και αλλιώς το θέμα είναι off topic εδώ και πολλές σελίδες ...αν θέλετε να πλακωθούμε πολιτικά ( μην σας παρακαλώ ) σε κάποια λίγο πιο σχετική ενότητα ...το κλειδώνω (και πετάω και το κλειδί)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
κάψανε το στεκι του συλλογου φοιτητών μηχανολόγων μηχανικών
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Αρχείο ...-
Μετάβαση σε: