Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 OOC - Campaign I

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 24 ... 40  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 12:15 pm

ωραίος ο hotdog...

δεν χρειάζεται να βάλεις σε spoiler αυτά που λέτε στη μάχη, μπορείς (ή μάλλον πρέπει) να το πεις κανονικά και να το ακούσουν όλοι in-game...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 2:32 pm

Οκ θα το βγάλω από το spoiler!!(λες και δεν το διαβάσατε όλοι!!!χαχαχα)

Τον ψόφισα τον αρουραίο ε?! Very Happy

Ρε παιδιά η άμυνα(η ολική..ασπίδα,πανοπλία,dexterity κτλ) πως ακριβώς δουλεύει? Π.χ αν έχει κάποιος 15 τι χτυπήματα αποφεύγει?

Επίσης ο Eldur έκανε full defence που σημαίνει +4 άμυνα, -2 επίθεση?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 4:19 pm

ναι, πάει ο καημένος... θα φέρω τη φιλοζωική αμέσως μετά!Very Happy

Για να μην σε πετυχαίνουν πρέπει το attack roll του αντιπάλου να μην φτάνει το AC σου. Τώρα αν θα το αποφύγεις επειδή είσαι αίλουρος, θα το αποκρούσεις με την ασπίδα ή θα βρει στην πανοπλία σου εξαρτάται από τη διαφορά των 2 παραπάνω, αλλά πρακτικά δεν σας ενδιαφέρει.

Υπάρχουν 2 'αμυντικές επιλογές':

το fight defensively (standard/full action, +2 AC, -4 attack και αν έχεις Tumble>=5 τότε +3 AC, -4 attack) δηλαδή κάνεις επίθεση αλλά αμυντικά

το full defence (standard action, +4 AC και αν έχεις Tumble>=5 τότε +6 AC) όμως δεν κάνεις επίθεση αλλά μπορείς να κινηθείς.

Δείτε και στο βιβλίο!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 4:51 pm

Ναι τα έχω ψιλοδιαβάσει...
Αλλά έτσι όπως το λες τότε για να με χτυπήσει κάποιος πρέπει να φέρει πάνω από...15?!Κάτι χάνω προφανώς!!! tongue
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 5:53 pm

έλεος με τις ζαριές μου....πάντως το damage πρέπει να το ξαναρίξω μιας και πρέπει να ρίξω D12 και όχι D2....To D12 δεν υπάρχει και στη θέση του είναι το D2 και υπέθεσα πως είναι αυτό αλλά τζίφος....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 7:09 pm

hotdog έγραψε:
Ναι τα έχω ψιλοδιαβάσει...
Αλλά έτσι όπως το λες τότε για να με χτυπήσει κάποιος πρέπει να φέρει πάνω από...15?!Κάτι χάνω προφανώς!!! tongue

όχι, πρέπει το άθροισμα του d20 + το attack του να ισούται με 15. Στα μικρά level που έχετε λίγο attack θέλει μεγάλες ζαριές, μετά είναι ψιλοεύκολο!

Antonioo έγραψε:
έλεος με τις ζαριές μου....πάντως το damage πρέπει να το ξαναρίξω μιας και πρέπει να ρίξω D12 και όχι D2....To D12 δεν υπάρχει και στη θέση του είναι το D2 και υπέθεσα πως είναι αυτό αλλά τζίφος....

ecato να μας βάλεις κ ένα d12 για το Maugothούλι! πως θα βαράει το παιδί? Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 7:23 pm

ρεεεε κάντε ντου στα ποντίκια με τη ζαριά του astavas δε θα μείνει κανένας μας....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 7:55 pm

το έβαλα το ζάρι D12

εγώ ρε astava ενστικτωδώς δεν μπορώ στο ύπνο μου να τα αποφύγω? μόνο για τον Antonioo?
ρε είναι πληρωμένος ο dm!!!χαχαχα!φάτε τα ρε τα παλιό χάμστερ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:03 pm

astavas έγραψε:
hotdog έγραψε:
Ναι τα έχω ψιλοδιαβάσει...
Αλλά έτσι όπως το λες τότε για να με χτυπήσει κάποιος πρέπει να φέρει πάνω από...15?!Κάτι χάνω προφανώς!!! tongue

όχι, πρέπει το άθροισμα του d20 + το attack του να ισούται με 15. Στα μικρά level που έχετε λίγο attack θέλει μεγάλες ζαριές, μετά είναι ψιλοεύκολο!

Το ίδιο λέμε..απλά μου φάνηκε λίγο too much..άρα μια χαρά είχα καταλάβει.


Τελικά μόνο το φονικό μου τόξο κάνει δουλειά ανίκανοι!!!!


Σπόιλερ:

Ecato aka Eldur κάνε μου ένα εικόνισμα που σε έσωσα!!!χαχαχαχα!

Και οι ζαριές του Maugoth και οι ζαριές των ποντικιών ήταν χάλια οπότε οι επόμενη θα είναι καλή..! Very Happy

1 γύρο ακόμα θα κρατήσει η μάχη..δεν το κόβω παραπάνω!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:09 pm

μακάρι γιατί αιμοραγώ...άτιμα χάμστερ με φάγατε.
την προηγούμενη πήγα από γλύστρημα, τώρα από ποντίκι...
πολύ κατάντια!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:15 pm

Τώρα είσαι πιο χαλαρά ρε!Μπορείς και να το ριψοκινδυνεύσεις και να επιτεθείς στον επόμενο γύρο(μετά ακολουθώ εγώ και ο maugoth οπότε άντε να ζήσει 1)..Και αν σε κάνει καλά η Selpara σε αυτό το γύρο(εκτός και αν κάνει επίθεση) τότε θα είσαι μια χαρά!
4 vs 2..


Επίσης γίνεται η κίνηση που έκανε ο maugoth?Από Λ6 στο Ν4?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:20 pm

Παράθεση :
Επίσης γίνεται η κίνηση που έκανε ο maugoth?Από Λ6 στο Ν4?
είχε πει πως 1 κουτάκι είναι 5 ft ..δε ξέρω αν τα μετράνε με κουτάκια η με ευθεία πόσο περπατάς αλλα και στις 2 περιπτώσεις το καλύπτω....εξάλλου αν δε κάνω Move δε μπορώ να χτυπήσω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:22 pm

Πόσα ft μπορούμε να κινηθούμε σε έναν γύρο? Εσύ έκανες 10ft και χτύπησες.
Δεν θα μπορούσες να πας στο ίδιο κουτάκι με την Selpara?

(τα ρωτάω επειδή πρώτη φορά παίζω..)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:24 pm

το λέει στο character sheet πάνω δεξιά με τίτλο Speed.
Speed είναι τα πόσα τετραγωνάκια μπορείς να κάνεις σε έναν γύρο.ο maugoth έχει αν θυμάμαι καλά 40 γιατί είναι γομάρι όρθιο.εγώ έχω 20 γιατί έχω πολύ οπλισμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:26 pm

Α σωστά, σύμφωνα με το speed πηγαίνει..αυτό μου διέφυγε!

Εγώ έχω 30!!! tongue
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:27 pm

γιουσέιν μπόλτ είστε και οι 2.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:28 pm

Ε τι σαν και εσένα που δεν μπορείς να πάρεις τα ποδαράκια σου?! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:30 pm

βασικά νομίζω έκανα 20 ft θεωρώνταπως δε μπορώ να πάω εκει που είναι η selpara όπως επίσης ούτε πάνω στη φωτιά....απλά δε ξέρω αν τα κουτάκια τα μετράω ένα ένα ή φέρνω μια ευθείααπό εκει που είμαι μέχρι εκει που θέλω να πάω και μετράς τη διαγώνιο...δε ξέρω αν κατάλαβες τι λέω αλλά δε βαριέσε! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:31 pm

τουλάχιστον ακούω και τπτ! OOC - Campaign I - Σελίδα 8 919982


φτούύύύύύ είναι η σειρά του chriszax και λείπει.

κάτι άσχετο ΜΗΧ 3 πόσα και ποιά βιβλία είναι?(edit γκαρούτσοι πάντα)


edit δλδ τώρα πρέπει να αλλάξουμε τον χάρτη?σε ποιά θέση είσαι τώρα ρε antonioo?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:36 pm

Antonioo έγραψε:
Παράθεση :
Επίσης γίνεται η κίνηση που έκανε ο maugoth?Από Λ6 στο Ν4?
είχε πει πως 1 κουτάκι είναι 5 ft ..δε ξέρω αν τα μετράνε με κουτάκια η με ευθεία πόσο περπατάς αλλα και στις 2 περιπτώσεις το καλύπτω....εξάλλου αν δε κάνω Move δε μπορώ να χτυπήσω....

κάθε κουτάκι 5 ft, αν θέλεις να πας διαγώνια μετράς το πρώτο κουτάκι 5 ft και το επόμενο 15 ft, το επόμενο πάλι 5 κοκ...

hotdog έγραψε:
Πόσα ft μπορούμε να κινηθούμε σε έναν γύρο? Εσύ έκανες 10ft και χτύπησες.
Δεν θα μπορούσες να πας στο ίδιο κουτάκι με την Selpara?

(τα ρωτάω επειδή πρώτη φορά παίζω..)

στο ίδιο κουτί δν γίνεται γιατί είναι κατειλλημένο. μπορείς να κινηθείς όσο σου επιτρέπει το move σου ως move action, και μετά εξαρτάται πόσα move θα κάνεις (max 2). Αν τρέξεις (Run) είναι άλλη υπόθεση, βλ βιβλίο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:37 pm

πάνω από το R3 ήμουν αλλά με αυτό που είπε ο astavas μάλλον πήγα δίπλα στη selpara...εσύ δε ψήνεσε να απομακρυνθείς?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:38 pm

Άμα μπορείς να τον αλλάξεις κάντο..

Σπόιλερ:


edit

Antonioo έγραψε:
πάνω από το R3 ήμουν αλλά με αυτό που είπε ο astavas μάλλον πήγα δίπλα στη selpara...

Και στο Ν4 μπορείς να πας..σου φτάνουν οι κινήσεις σου.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την hotdog στις 13th Ιανουάριος 2010, 8:39 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:39 pm

Antonioo έγραψε:
πάνω από το R3 ήμουν αλλά με αυτό που είπε ο astavas μάλλον πήγα δίπλα στη selpara...εσύ δε ψήνεσε να απομακρυνθείς?

όχι ρε, είσαι στο 4Ν όπως είπες... μπορείς να το φτάσεις.
το χάρτη τον ανανεώνουμε κάθε γύρο (εκτός αν κάποιος έχει όρεξη να το φτιάχνει πιο συχνά Very Happy). μπορείτε να χρησιμοποιείτε κ ένα χαρτί στο σπίτι για να μην μπερδεύεστε ενδιάμεσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:41 pm

astavas έγραψε:
μπορείτε να χρησιμοποιείτε κ ένα χαρτί στο σπίτι για να μην μπερδεύεστε ενδιάμεσα.


Σωστό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

OOC - Campaign I - Σελίδα 8 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: OOC - Campaign I   OOC - Campaign I - Σελίδα 8 I_icon_minitime13th Ιανουάριος 2010, 8:42 pm

να τον ανανεώνει κάποιος πρίν τον γύρο δεν έχει νόημα.
και δεν λέει να το κάνεις γιατί είναι κόπος.αν είναι με το τέλος κάθε γύρου λέγε που είναι ο καθένας πχ
R1=στη κόλαση των αρουραίων
Ε=στην θέση του
G=στην θέση του
M=στο 4Ν
S=στη θέση της
για να μην κάθεσε και μπλέκεις.
τι λέτε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
OOC - Campaign I
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 8 από 40Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 24 ... 40  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Campaign I
» dnd test campaign i

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Παιχνίδια - Χιούμορ :: DnD :: παιχνίδια σε εξέλιξη-
Μετάβαση σε: