Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου?

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου?   Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? I_icon_minitime18th Ιανουάριος 2010, 11:33 pm

Οκ εδώ δεν είναι αναγκαστικό να γίνει έτσι αλλά αν κάποιος έχει όρεξη να το κάνει βοηθάει στην ανάγνωση. Δυο τρόποι για να γράψουμε έναν τύπο.
1)ο κλασικός πχ (Tt3-456)/[(Tt3)^2-245]. Είναι εύκολος αλλά για κάτι τύπους νααααα(με το συμπάθειο ) Smile αν μπορεί κάποιος βολεύει να τους ποσταρει ως εξής
2)(edit)μπορούμε να βάλουμε τους τύπους μέσω του widget που υπάρχει όταν κάνουμε post. Βρίσκεται ακριβώς κάτω από το πεδίο που γράφουμε το κείμενο.πχ ο παραπάνω γίνεται Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? Latex2png.2


ο δεύτερος τρόπος εννοείτε οτι είναι προαιρετικός και απλά βοηθάει οπτικά.
το αποτέλεσμα στην κατανόηση είναι το ίδιο


Έχει επεξεργασθεί από τον/την ecatodarcus στις 19th Ιανουάριος 2010, 11:47 am, 5 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου?   Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? I_icon_minitime18th Ιανουάριος 2010, 11:35 pm

Ενδιαφέρον..

Edit

Το έβαλες στην αριστερή στήλη?
Δεν είναι άσχημη ιδέα να μπει κάπου στο φόρουμ..μήπως υπάρχει κάποια επιλογή να μπει κάπου-κάπως(χωρίς να κάνει μπαμ) όταν κάνουν reply?
Πάντως είναι καλή φάση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου?   Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? I_icon_minitime19th Ιανουάριος 2010, 12:07 am

μετά από ψάξιμο έβαλα και το διπλανό widget για όποιον τον βολεύει. στο μέλλον θα εμφανίζεται μόνο όταν κάνουμε post
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου?   Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? I_icon_minitime19th Ιανουάριος 2010, 12:15 am

Πολυ καλη προσθηκη.
Μπραβο!!

cheers
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου?   Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? I_icon_minitime19th Ιανουάριος 2010, 12:30 am

το έβαλα να εμφανίζεται μόνο όταν κάνουμ post.είναι κάτω κάτω.στο μέλλον θα ανέβει πιο πάνω για ευκολία!ελπίζω να βοηθάει!

edit ωραία το έβαλα και λίγο πιο πάνω.ελπίζω να είναι καλά εκεί.στο μέλλον θα προσπαθήσω να το βάλω ακριβώς δεξιά από το κουτάκι στο οποίο γράφουμε το post
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου?   Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? I_icon_minitime19th Ιανουάριος 2010, 7:17 am

Γαμάτο! Ωραίος ρε eca Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου?   Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου? I_icon_minitime27th Ιανουάριος 2010, 9:52 pm

πολύ βολικό! μπορούμε και καλύτερα όμως

δες στο forum.math.uoa.gr

http://forum.math.uoa.gr/viewforum.php?f=23&sid=4eb9c23c545807c327566c08e56c12c0
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πώς γράφω μαθηματικούς τύπους στα posts μου?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Πληροφορίες για το forum :: Περί του forum - FAQs :: FAQ-
Μετάβαση σε: