Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Macbook ή Laptop ?

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Φεβρουάριος 2010, 9:27 am

Παίδες και κοπελιές, είμαι απ το πρώτο έτος και έχω το εξής θέμα, τώρα που μπαίνει σιγά σιγά το δεύτερο εξάμηνο λέω να πάρω κάτι σε φορητό Η/Υ. Το ψήνω να πάρω Macbook, ΑΛΛΑ φοβάμαι μην κάνω πατάτα και μετά αφενός δεν μπορώ να τρέξω τα προγράμματα που θέλω (βλέπε Inventor, Sοlidworks, MathCAD, Matlab κτλ), αφετέρου μην το λογισμικό δε λέει καθόλου. Διευκρινίζω ότι ΔΕΝ ξέρω από Mac, αλλά θα μ άρεσε να μάθω (καινοτομία Razz ) Καμιά συμβουλή? Very Happy Very Happy Very Happy Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Φεβρουάριος 2010, 9:36 am

Δεν έχω χρόνο τώρα αλλά άκου τα βασικά:
Το Matlab έχει έκδοση για Mac OS X, για τα υπόλοιπα googlαρε το!
Και να μην τρέχουν σε MAC OS X, μπορείς

  • μέσω boot camp να έχεις Windows σε 2ο partition
  • να τα τρέχεις μέσω του parallel desktops (googlαρέ και τα 2)

Το ότι δε ξέρεις από Mac δεν έχει σχέση, είναι noob-friendly ακούω tongue
Το λογισμικo (Mac OS X και το iLife που έχει μέσα) είναι πολύ καλά.
Για εφαρμογές γραφείου υπάρχουν Microsoft Office για Mac OS X.

Γενικά όσοι φίλοι μου έχουν πάρει MacBook είναι πολύ ικανοποιημένοι (εγώ δεν έχω Mac btw!)
Το θες για main computer ή για φορητό και θα έχεις άλλο στο σπίτι με Windows Question
Η συνέχεια το απόγευμα, την κάνω Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Φεβρουάριος 2010, 9:58 am

Σπόιλερ:

Σπόιλερ:

προσωπική εμπειρία δεν έχω από Mac. Τα μόνο που χρησιμοποιώ είναι Windows και UBUNTU. Έχω όμως γνωστούς και έτσι θα σου πώ τι μου έχουν πεί αυτοί.
Τα προιόντα της Apple γενικά από άποψη κατασκευής δεν παίζονται. είναι πολύ ποιοτικά.
. και από σχεδιαστική άποψη κατά την γνώμη μου είναι πολύ όμορφα. αυτά για το θέμα του hardware.
το λειτουργικό της Apple ,το Macintosh, από όσα έχω ακούσει είναι extra σταθερό! δηλαδή ξεχνάς κολλήματα, μπλέ οθόνες, format ανα μήνα και οτι άλλο για το οποίο είναι γνωστά τα windows. αλλά!
το μεγάλο μειονέκτημα είναι οτι είσαι στην Ελλάδα και έτσι στο service αν ποτέ σου χρειαστεί (ελπίζω όχι) ίσως είναι λίγο πικρή ιστορία (παρόλο που τα τελευταία χρόνια από όσο ξέρω έχει αρχίσει να βλτιώνεται).
το δεύτερο: ξεχνάς τα παιχνίδια σε περίπτωση που σε ενδιαφέρουν.οκ υάρχουν κάποιοι τίτλοι αλλά είναι πολύ λίγοι σε σχέση με των windows.
τρίτο: δεν νομίζω να βρείς εύκολα σπασμένα ή freeware προγράμματα. αν θές photoshop θα αγοράσεις το αντίστιοχο πρόγραμμα της Apple, αν θές κάτι σε office δεν έχεις εναλλακτική πρέπει να αγοράσεις το office της Apple (δεν ξέρω αν στο δίνουν τσάμπα στην αρχή όπως και αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις το openoffice σε Mac)

Βέβαια τα παραπάνω λύνονται με την λύση που είπε ο Spyros αλλά αν είναι να πάρεις Mac και να το τρέχεις Windows δεν λέει, σωστά?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Φεβρουάριος 2010, 11:23 am

Καλά καθίστε να το δει ο arkara..θα τραβάει τα μαλλιά του!!!


Εγώ θα απόφευγα mac..δεν ξέρω το στυλ της apple που τα κρατάει για πάρτυ της όλα και σου τα πουλάει για να βγάλει κέρδος και από το παραμικρό μου τη δίνει..
Φυσικά όλα σπάνε αλλά εντάξει προτιμώ να έχω windows και να βάζω/κάνω ότι θέλω παρά mac..
Από πλευρά αισθητικής-interface κτλ είναι πολύ προσεγμένα(τουλάχιστον έτσι λένε όλοι!!)!
Αλλά εσύ όπως είπες το θες και για μηχανολογικές δουλειές οπότε νομίζω ότι είναι μονόδρομος(και για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο) να πας σε μη mac φορητό!
+ ότι οι τιμές τσούυυυυυυυυυυυυυυυυζουν!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Φεβρουάριος 2010, 11:25 am

θα σου πρότεινα να μην πάρεις mac γιατί πας να γίνεις μηχανικός και δεν θα σε βολέψει για πολλούς λόγους ... τα προγράμματα που ανέφερες δεν παίζουν ( και αν παίζουν θα εύχεσαι να μην παίζανε) και αργότερα θα χρειαστείς και άλλα προγράμματα (πχ αν πας κατασκευαστής το ansys δεν το γλιτώνεις)

τώρα αν σου αρέσει εμφανισιακά το mac είναι άλλη υπόθεση ... υπάρχουν μοντέλα της sony και της hp ή ακόμα και toshiba που στην ίδια τιμή είναι αρκετά όμορφα ( και κάνουν παπάδες σε σχέση με το mac )

μην με παρεξηγείς , δεν έχω κάτι με τα mac . χρησιμοποιώ αρκετά συχνά απλα για εναν μηχανικό δεν τα συνιστώ

όσον αφορά την εγγύηση ... άστο... η rainbow ειναι απο τις χειρότερες αντιπροσωπίες η/υ στην Ελλάδα ...ειναι χειρότερη και απο την αντιπροσωπία της acer ,
και από αυτή την άποψη θα σου πρότεινα να πας σε sony , hp αν και η sony έχει εξωφρενικές τιμές στα ανταλλακτικά της ( σε σύγκριση με τα pc πάντα, σε σύγκριση με τα mac είναι πάνω κάτω τα ίδια ) .

αυτά προς το παρόν ... μπορούμε να πούμε περισσότερα μετά την εξεταστική
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Φεβρουάριος 2010, 11:38 am

Λοιπόν τα πράγματα είναι αρκετά απλά.

Τα mac έχουν καλή σχεδίαση. Είναι και πολύ όμορφα. Το ζήτημα που ανακύπτει όμως είναι
πιο απλό. Όταν πηγαίνεις σε Mac αγοράζεις κάτι το οποίο είναι μεν όμορφο αλλά δεν έχει
την συμβατότητα που έχουν τα windows.

Άρα λοιπόν αντί να αγοράσεις κάτι τέτοιο γιατί να μην πάς σε αντίστοιχη λύση με pc αγοράζοντας
το ίδιο harware και βάζοντας του Linux?

Είναι απλά μαθηματικά.

Γενικά πάντως να ξέρεις ότι τα mac είναι τίγκα στα γραφικά και στα εφε και επι της ουσίας
δεν έχουν και τίποτα τόσο καλό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Φεβρουάριος 2010, 11:41 am

Α εντάξει δεν έκραξε τόσο πολύ... Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Φεβρουάριος 2010, 11:48 am

hotdog έγραψε:
Α εντάξει δεν έκραξε τόσο πολύ... Laughing
σιγά μην κράξει για hardware ...
για πες του ότι τα osx είναι καλύτερα από Linux (θα βάλουμε κόκκινο χ πάνω από το topic ) Razz Razz Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Φεβρουάριος 2010, 11:54 am

Ρε μην ακούς κανένα...αν δε το δοκιμάσεις δε θα ξέρεις....
έχω ακούσει άτομα που χρησιμοποίησαν mac και αηδίασαν...
έχω ακούσει άτομα που χρησιμοποίησαν mac και κόλλησαν...
έχω ακούσει άτομα που χρησιμοποίησαν mac ,δε τους έκαναν και πήγαν σε win.
δεν έχω ακούσει άτομα που χρησιμοποίησαν mac ,δε τους έκαναν και πήγαν σε linux. Razz

Βρες κάποιον που έχει mac ζήτα του να παίξεις, βάλε linux στο παλιό σου παίξε και με αυτά...
γενικά παίξε και θα βρεις το δρόμο σου...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Φεβρουάριος 2010, 11:55 am

Antonioo έγραψε:

δεν έχω ακούσει άτομα που χρησιμοποίησαν mac ,δε τους έκαναν και πήγαν σε linux. Razz

Οκ καιρός να κλειδώνουμε το τοπικ... Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Φεβρουάριος 2010, 12:11 pm

Ok, sorry για το off-topic αλλά...
Σπόιλερ:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Φεβρουάριος 2010, 1:14 pm

@OptimusZ
Spyros έγραψε:

Το θες για main computer ή για φορητό και θα έχεις άλλο στο σπίτι με Windows Question
Αν έχεις μεγάλο PC με Windows, τότε μπορείς να πάρεις Macbook, έστω για την εμπειρία.
Θα υπάρχει το PC αν χρειαστείς κάτι που δε βρίσκεις σε Mac.
Αν όμως το Macbook θα είναι το μοναδικό σου computer τότε δε το συνιστώ Rolling Eyes
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Φεβρουάριος 2010, 1:23 pm

Antonioo έγραψε:

δεν έχω ακούσει άτομα που χρησιμοποίησαν mac ,δε τους έκαναν και πήγαν σε linux. Razz

Μα φυσικά ρε άμπαλε. Εάν δεν σου κάνεις το mac os x δεν σου κάνει
ούτε το Linux. Αλλά εάν σου κάνει το mac τότε σου κάνει και το Linux.

Και το θέμα για το case υπέρ του Linux δεν είναι τόσο ότι είναι πολύ
καλύτερο αλλά το γεγονός ότι είναι ελεύθερο. Δεν έχει κλειδώματα
και γενικότερα δεν σε περιορίζει.

Τα mac και ειδικότερα το mac os x είναι κλειδαμπαρωμένα και περιοριστικά όσο εκεί που δεν πάει.

Οι τυπάδες μόνο να κλέβουν ξέρουν.

Safari κλεμένος
BSD kernel κλεμένος
Mac os x compiler κλεμένος

Το μόνο καλό που θα μπορούσε να σου δώσει είναι η unix
φιλοσοφία η οποία θα σε βοηθούσε πολύ σε ενδεχόμενο
πέρασμα σου σε Linux.

Μπορεί να πρίζω κόσμο με το Linux. Αλλά εάν δεν το έχεις δοκιμάσει
δεν μπορείς να καταλάβεις τι σου λέω.

Σου προτείνω να το δοκιμάσεις σοβαρά και εάν δεν γουστάρεις
τότε μόνο πήγαινε σε mac που υποτείθεται είναι πιο friendly.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Φεβρουάριος 2010, 5:07 pm

μπραβο ρε βλκ Antonioo ξύπνησες τον Linuxara ... πάει το topic
είχαμε εξεταστική και κοιμότανε μια χαρά ... μπράβο βλκ... άλλο ένα χαμένο topic Sad Sad Sad

@OptimusZ ότι και να κατάλαβες , ότι και να αποφάσισες ένα θα σου πω ...μην βιαστείς να κάνεις μια τέτοια αγορά .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Ιούνιος 2010, 7:22 pm

αν υπάρχει ένα pc στο σπίτι για cad, games κλπ, και ο τυπος ψαχνεται για ενα λαπτοπ, γιατι να μην παρει ενα macbook; αν εχει τα 300-400 γιουρω παραπανω... μονο η μπαταρια που κραταει 7-8 ωρες στο macbook ειναι ενα σημαντικό πλεονέκτημα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime6th Ιούνιος 2010, 7:42 pm

που το ξεθαψες αυτο???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime7th Ιούνιος 2010, 9:45 pm

εγω ξεθαψα κάτι;; αν λες για την μπαταρια, ειναι αληθεια πως κραταει τοσο. ο αδερφος μου εχει macbook και σε λειτουργεια με μικρες εγαρμογες κραταει 7,5 ωρες περιπου. Ειναι καινουριο βεβαια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Macbook ή Laptop ? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Macbook ή Laptop ?   Macbook ή Laptop ? I_icon_minitime8th Ιούνιος 2010, 12:19 am

το topic εννοουσα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Macbook ή Laptop ?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αγορα laptop!!
» Σπασμένη οθόνη Laptop

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Computers-Internet-Games-
Μετάβαση σε: