Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Solidworks tutorials

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime17th Μάρτιος 2010, 8:39 pm

εδω,
και εδω


υπαρχουν αρκετα για το solidworks,εαν εχετε και αλλα ας τα ποσταρετε εδω για να τα χουμε συγκεντρωμενα,και να ξερουμε που να αντρεχουμε εμεις που τωρα το μαθαινουμε!


(ας διορθωθουν τα link γιατι εγω μπερδευτικα με τα κολπα του φορουμ)


edit: μηπως ξερετε αν το αδδ ον COSMOS μπορω να το κατεβασω απο καπου?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime18th Μάρτιος 2010, 12:12 am

Η δική μου συμβουλή , είναι μετά τα τουτοριαλς , να φτιαξετε κάτι μόνοι σας, Από μια ζάντα μέχρι μια βελόνα, το κουτι του εξωτερικού σας δίσκου, την οθόνη , το μαουσ , κάτι τλσπ, άν έχετε συγκερκιμένες απορείες μπορείτε να μου στέλλετε π.μ και ίσως να μπορέσω να σας βοηθήσω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime18th Μάρτιος 2010, 12:24 am

αφου σε βρηκα τωρα δεν θα σ αφηνω ησυχο! Exclamation


λοιπον ξεκινησα φτιαχνωντας ενα κλειδι,ευκολο.
μετα οαταω να κανω αναλυση με το COSMOS και αφου βαζω τις παραμετρους μου λεει οτι το κατωτερο οριο αφαλειας (ή κατι τετοιο τελως παντως δεν θυμαμαι ακριβως) ειναι πχ 0,987 στα 1000NEWTON που βαζω ως δυναμη ,αυτο μου δινει οτι 1000*0,987=987 ειναι η αντοχη της επιφανεις πριν σπασει ή λεω μπορδες?


ο giotis μου εδωσε μαζι με το προγραμμα και βιντεακια 20ωρων συνολικα...ειναι πολλες ωρες ,αλλα τα βιντεακια ειναι παραπανω απο κατατοπιστικα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime18th Μάρτιος 2010, 9:25 am

Παιδιά κι εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω βασικά πράγματα στο Solidworks.
Πώς προτείνετε να ξεκινήσω? Download και κατευθείαν tutorials? Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime18th Μάρτιος 2010, 9:31 am

Spyros έγραψε:
Παιδιά κι εγώ ενδιαφέρομαι να μάθω βασικά πράγματα στο Solidworks.
Πώς προτείνετε να ξεκινήσω? Download και κατευθείαν tutorials? Question
oui
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime18th Μάρτιος 2010, 5:59 pm

παντως ειναι πολυ καλο!
ειδικα το COSMOS εχει πολλες ρυθμισεις και κανει προσωμειωση λειτουργιας αλλα πρεπι να το μαθω πρωτα για να το χρησιμοποιησω! Embarassed
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime18th Μάρτιος 2010, 6:05 pm

1ο ετος και solidworks στα καπάκια? Μπράβο όρεξη! Φτου σου μη σε ματιάξω, που λέει και η γιαγιά μου... (και ο jerry! Very Happy)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime18th Μάρτιος 2010, 6:26 pm

εγώ προσπάθησα να φτιάξω τον διανομέα υγρών που κάναμε στο τεμάχιο αλλά δν μπορώ. κολάω στις τρύπες κ στα σπειρώματα. μάλλον θα ξεκινήσω από κάτι πιο εύκολο όπως αυτά προτείνει ο tans.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime18th Μάρτιος 2010, 6:40 pm

φτιαξε πχ ενα κλειδι και βγαλτο να υπολογισει συντελετσες ασφαλειας ,εχει πλακα η προσωμειωση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime18th Μάρτιος 2010, 7:02 pm

όταν λες κλειδί εννοείς κλειδί πόρτας ή κλειδί μάστορα? δλδ παπαγάλο κτλ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime18th Μάρτιος 2010, 11:57 pm

mech-eng έγραψε:
αφου σε βρηκα τωρα δεν θα σ αφηνω ησυχο! Exclamation


λοιπον ξεκινησα φτιαχνωντας ενα κλειδι,ευκολο.
μετα οαταω να κανω αναλυση με το COSMOS και αφου βαζω τις παραμετρους μου λεει οτι το κατωτερο οριο αφαλειας (ή κατι τετοιο τελως παντως δεν θυμαμαι ακριβως) ειναι πχ 0,987 στα 1000NEWTON που βαζω ως δυναμη ,αυτο μου δινει οτι 1000*0,987=987 ειναι η αντοχη της επιφανεις πριν σπασει ή λεω μπορδες?


ο giotis μου εδωσε μαζι με το προγραμμα και βιντεακια 20ωρων συνολικα...ειναι πολλες ωρες ,αλλα τα βιντεακια ειναι παραπανω απο κατατοπιστικα!!!

sorry man, ασχολούμαι μόνο με σολιτ , δηλαδή με απασχολεί καθάρα το ντιζάιν , και μόνο το ντιζάιν, για παράδειγμα το body του FSAE αν το δεις, με απασχολεί μόνο τι καμπύλες θα χρησιμοποιήσω και γεννικώς ο σχεδιασμός. (μέσα σου μπορεί να γελάς λίγο γιατι μπορεί να λές ότι είναι ευκολο πράγμα)

ΝΑΙ η σχεδίαση είναι όντως έυκολο πράγμα. ΌΜΩΣ η παραμετροποίηση τη σχεδίασης ΔΕΝ είναι καθόλου έυκολο πράγμα. Και τι εννοώ. Σχεδιάζοντας για παράδειγμα μια ζάντα, ωραία μαγκια να τιν φτιάξεις σε 17'' όταν ομως οταν θέλεις να φτιάξεις ακριβώς την ίδια σε 18άρα ? τι κάνεις ? καθεσε και αλλάζεις όλα τα σκιετς ? αδύνατον .

Για αυτό , ότι αφορά τον ΣΧΕΔΙΑΣΜΟ και μόνο το σχεδιασμό στο σόλιτ, είμαι εδώ και πρόθυμος να βοηθήσω (όχι cosmos κλπ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime19th Μάρτιος 2010, 12:00 am

Πέξτε λίγο με κυβάκια , σωληνούλλες, αλλά ταυτόχρονα , να έχουν πραγματικές διαστάσεις - πολύ σημαντικό , και να έχουν όσο περισσότερα πάτεντς γίνεται, και κόντουρς, δηλαδή αυτό που είπα πιο πάνω , να κάνεις συνδέσμους που αν αλλάζεις μια αρχική διάσταση να αλλάζουν όλα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime19th Μάρτιος 2010, 11:10 am

Υπάρχει κάποιο link για το SOLIDWORKS;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime19th Μάρτιος 2010, 12:49 pm

στο γαματο το είχα βρει...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime19th Μάρτιος 2010, 5:09 pm

θεος σχωρεστο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime19th Μάρτιος 2010, 6:43 pm

ρε παλιο αδμιν φτιαξε τα links !(αμαν! Exclamation )





στο δια ταυτα ,προσπαθω να φτιαξω εναν ενναλακτη θερμοτητας ,σαν αυτο που εχει στο εξοφυλλο της μηχανολογιας,γενικα εχω μια γενικη εικονα της ολης κατασκευης ,αφου ειχε τυχει τα χρηστουγεννα να λυσω εναν Very Happy ,το θεμα ειναι οτι ενταξει φτιαχνω το γενικο σχημα και μετα το κανω revolve,ωστωσο θελω να φτιαξω τις τρυπουλες που μπαινει το λαδι ,πως θα το κανω?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime19th Μάρτιος 2010, 7:02 pm

ρε δες τα βιντεάκια. στο vol 1 το 5 που λέει sample hole 7 που λέει hole wizard
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator
H47e4CZ36Mc7D7


Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Ηλικία : 36
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime19th Μάρτιος 2010, 7:05 pm

mech-eng έγραψε:
ρε παλιο αδμιν φτιαξε τα links !(αμαν! Exclamation )

καλά ντε!! έτσι το ήθελες??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime19th Μάρτιος 2010, 9:02 pm

να σαι καλα βρε αδμιν!!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime21st Μάρτιος 2010, 2:52 pm

2 απορίες.
1. αυτόν τον ελάχιστο χρόνο που έχω ασχοληθεί με το solidworks έχω παρατηρήσει ότι μπορείς να φτιάξεις κάτι με πολλούς διαφορετικούς τρόπους. πως θα ξέρω κάθε φορά ποιος είναι ο καλύτερος. φαντάζομαι ότι θα είναι αυτός που αργότερα δν θα με περιορίζει κ θα μπορώ να το παραμετροποιώ ευκολότερα. δλδ αυτά που μας είπε ο tans πρωτύτερα(πατεντς-κοντουρς)
2.πως μπορώ να δώσω την δυνατότητα κίνησης σε ένα κομμάτι ενός αντικειμένου. πχ θέλω να φτιάξω ένα κουτί δημητριακών κ θέλω να βάλω τα 4 κομμάτια από το καπάκι να κινούνται. όπως κ στην πραγματικότητα. βσκ αυτό το κατάφερα με το να φτιάξω το κουτί κ στη συνέχεια μόνα τους τα 4κομμάτια από το καπάκι κ να κάνω mate τους άξονες κ ένα σημείο. (ελπίζω να καταλάβατε τι είπα γτ δν είμαι σίγουρος ότι τα είπα καλά, αν όχι να το ξαναεξηγήσω ). είναι οκ αυτός ο τρόπος ή υπάρχει κανένας καλύτερος.
αν μπορεί κάποιος να απαντήσει κ δν βαριέται...
ευχαριστώ πολύ
επίσης μήπως υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να βλέπω τους όρους του solidworks σωστά μεταφρασμένους. γτ τώρα έχω ένα απλό λεξικό κ δυσκολεύομαι λίγο στην μετάφραση.
ευχαριστώ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime21st Μάρτιος 2010, 3:18 pm

οτιδήποτε αφορά κίνηση πρέπει να κάνεις motion study , το πως φτιάχνεις κάτι με πολλούς τρόπους εξαρτάται από σένα αν και θα σε συμβούλευα να χρησιμοποιείς όσον το δυνατόν λιγότερα εργαλεία(γίνεται πιο εύκολο όσο εξελίσσεσαι ) και προσπάθησε να χτίζεις πράγματα ξεκινώντας από τα βασικά σου και πηγαίνοντας στα δευτερεύοντα... τώρα για τους όρους θα σου πρότεινα να παίξεις με το google translation αν και στους πολύ τεχνικούς όρους κωλώνει και βγάζει βλακείες... πάντως κανε πρώτα τα tutorials και μετά ξεκίνα να κάνεις κάτι δικό σου ...
δώσε βάση στο κομμάτι που σου λέει πως να φτιάχνεις διαστάσεις για να εξαρτώνται από άλλες βασικότερες (βοηθάει πολύ στο optimization) άντε και όταν τελειώσεις την πρώτη σου ζάντα κανε rendering και στείλε το αποτέλεσμα Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime21st Μάρτιος 2010, 10:20 pm

Γιώτης, η κίνηση γίνεται μονο με ασσεμπλι , δηλαδή συνεργασία 2 κομματιών. Δυστυχώς απουσιάζω από Αθήνα, θα σου εστελλα ενα ωραίο παραδειγματάκι για να δείς. Αλλά να σου πω τι σκέφτομαι, κάνε ένα σεαρτς στο γκουγκλ και βρές ένα κομμάτι που είναι ασσέμπλι και έχει κίνηση, και αριστερά στο design-Tree, δες τι εντολές έδωσε, και τι μεταβλητές.

Όσο για τους όρους, εγώ πιστέυω θα τους καταλάβεις πολύ σύντομα με καλό πράκτισ . Για παράδειγμα, η εντολή converte entity sto sketch , έκανα πάρα πολλύ καιρό να καταλάβω τι σημαίνει η οντότηα στο σόλιτ. Για αυτό κεεπ πράκτισ.

οταν γυρισω πίσω, να θυμιθώ να σου στείλω παραδειγματάκι για την κίνηση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime22nd Μάρτιος 2010, 11:30 am

ναι έτσι έδωσα κ εγώ κίνηση στο καπάκι του κουτιού που έφτιαξα.κ mate για να τα ενώσω. απλώς δν ήξερα αν ήταν αυτός ο σωστός τρόπος. τνχ θα ψάξω στο google.

άλλη μία απορία. γίνετε να κάνεις το αντίθετο από αυτό που κάνουμε στο σχέδιο στο τεμάχιο? δλδ να του δώσεις ότι σχεδιάζουμε στο sheller (πρόοψη κάτοψη κτλ) κ να στο κάνει 3D?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime22nd Μάρτιος 2010, 9:23 pm

giotis έγραψε:
ναι έτσι έδωσα κ εγώ κίνηση στο καπάκι του κουτιού που έφτιαξα.κ mate για να τα ενώσω. απλώς δν ήξερα αν ήταν αυτός ο σωστός τρόπος. τνχ θα ψάξω στο google.

άλλη μία απορία. γίνετε να κάνεις το αντίθετο από αυτό που κάνουμε στο σχέδιο στο τεμάχιο? δλδ να του δώσεις ότι σχεδιάζουμε στο sheller (πρόοψη κάτοψη κτλ) κ να στο κάνει 3D?


Κοιτα , καποτε με απασχολούσε πολυ αυτό το θεμα, μετά ρωτησα τον εαυτό μου αρκετες φορές, ντάξει και έγινε , μετά ? νομιζω κανένας μα κανένας ντιιζάινερ δεν θα καθίσει να σχεδιάσει ΠΡΩΤΑ 2Δ και μετά να το κάνει 3Δ, για αυτό ρε Γιώτης δεν νομιζω να μας είναι χρήσιμο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Solidworks tutorials Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Solidworks tutorials   Solidworks tutorials I_icon_minitime23rd Μάρτιος 2010, 11:42 am

ναι σίγουρα δίκιο έχεις. απλός ήθελα να το χρησιμοποιήσω για το σχέδιο που κάνουμε στη σχολη. να δω τι σχεδιάζουμε σε 3D k να τα κατανοήσω καλύτερα να παίξω λίγο μαζί τους. πάντως η αντριστροφh διαδικασία υπάρχει k είναι πολύ εύκολη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Solidworks tutorials
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Matlab

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Computers-Internet-Games-
Μετάβαση σε: