Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Συνέλευση (28/4/2010)

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 6:54 pm

rg_mech έγραψε:
Vasilis έγραψε:
titanomegistoterastios έγραψε:
λογικο, επελεξες το ευκολοτερο απο τα 2.

Όχι. Επέλεξα το ουσιαστικότερο (για μένα) από τα 2. Εξάλλου το γέλιο είναι υγεία.


+1

Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 7:11 pm

Παράθεση :
Δε ξέρω τι λέει ο Κρικέλης... Ξέρω από άλλους τι γινόταν τότε... Αλλά είπα: άλλη νοοτροπία... Σαφώς και δεν περιμένω να γίνει κάτι τέτοιο εδώ...

κατα πάσα πιθανότητα κάνεις λάθος. Δεν είναι δυνατόν να γίνονταν πορείες των 500 χιλιάδων και του ενός εκατομμυρίου και ταυτόχρονα να είχαν μάθημα οι φοιτητές στις καταλήψεις..

ούτε να παίζουν πετροπόλεμο οι φοιτητές με τους μπάτσους με τις ώρες και την επόμενη να γυρνάνε στις σχολές τους και να κάνουν μαθημα χωρίς να συμβαίνει τίποτα.

στόχος της κατάληψης είναι η διακοπή της "ομαλής λειτουργίας" της σχολής. Εξ ορισμού.

Τώρα, για να διακοπεί η ομαλή λειτουργία της σχολής χρειάζεται ενας σοβαρός λόγος, πράγμα υποκειμενικό. Κάποιοι θα στηρίξουν κατάληψη μονο αν έχουμε χουντα. Σε άλλους αρκεί να αναθεωρείται το άρθρο 16 του συντάγματος.

Τέλος πάντων, για να απαντήσω και στην ουσιαστική σου τοποθέτηση

Παράθεση :
αλλά πιστεύω ότι με απλή, υποτυπώδη λογική πρέπει να καταλάβουμε ότι το κλείσιμο των σχολών για οποιοδήποτε από τους λόγους που έχουν ψηφίζονται ή απλά γίνονται καταλήψεις σήμερα δεν πρόκειται να βλάψει κανένα πέρα από εμάς τους ίδιους...

ειδικά ΣΗΜΕΡΑ, αυτές τις μέρες, οι σχολές έχουν λόγο να κλείσουν. Και με το παραπάνω μάλιστα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 7:12 pm

οκ . συνεχιζω και εγω το πλοκαμι του καρχαριου, μπας και ζησω παραπανω.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 7:17 pm

Nameless49532 έγραψε:
Παράθεση :
Δε ξέρω τι λέει ο Κρικέλης... Ξέρω από άλλους τι γινόταν τότε... Αλλά είπα: άλλη νοοτροπία... Σαφώς και δεν περιμένω να γίνει κάτι τέτοιο εδώ...

κατα πάσα πιθανότητα κάνεις λάθος. Δεν είναι δυνατόν να γίνονταν πορείες των 500 χιλιάδων και του ενός εκατομμυρίου και ταυτόχρονα να είχαν μάθημα οι φοιτητές στις καταλήψεις..

ούτε να παίζουν πετροπόλεμο οι φοιτητές με τους μπάτσους με τις ώρες και την επόμενη να γυρνάνε στις σχολές τους και να κάνουν μαθημα χωρίς να συμβαίνει τίποτα.

στόχος της κατάληψης είναι η διακοπή της "ομαλής λειτουργίας" της σχολής. Εξ ορισμού.

Τώρα, για να διακοπεί η ομαλή λειτουργία της σχολής χρειάζεται ενας σοβαρός λόγος, πράγμα υποκειμενικό. Κάποιοι θα στηρίξουν κατάληψη μονο αν έχουμε χουντα. Σε άλλους αρκεί να αναθεωρείται το άρθρο 16 του συντάγματος.

Τέλος πάντων, για να απαντήσω και στην ουσιαστική σου τοποθέτηση

Παράθεση :
αλλά πιστεύω ότι με απλή, υποτυπώδη λογική πρέπει να καταλάβουμε ότι το κλείσιμο των σχολών για οποιοδήποτε από τους λόγους που έχουν ψηφίζονται ή απλά γίνονται καταλήψεις σήμερα δεν πρόκειται να βλάψει κανένα πέρα από εμάς τους ίδιους...

ειδικά ΣΗΜΕΡΑ, αυτές τις μέρες, οι σχολές έχουν λόγο να κλείσουν. Και με το παραπάνω μάλιστα.


Τότε φιλαράκο πέφτουμε στο τριπάκι τους... Με το να μην τελειώσουμε ποτέ με αυτό το μπουρδ@λο που λέμε σχολή μόνο τους εαυτούς μας βλάπτουμε... Κανένα άλλο... Δεν στεναχωρηθεί κανένας, επειδή έχασες μάθημα ούτε θα αλλάξει ο κόσμος...

Όσο για το αν γίνεται με πετροπόλεμο έξω να γίνεται μάθημα μέσα... Ναι, γίνεται... Απλά εδώ στην Ελλάδα είναι "εξωγήινο" φαινόμενο...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την rg_mech στις 30th Απρίλιος 2010, 7:22 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 7:18 pm

titanomegistoterastios έγραψε:
οκ . συνεχιζω και εγω το πλοκαμι του καρχαριου, μπας και ζησω παραπανω.


Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 7:35 pm

Το αληθινό και επικίνδυνο τριπάκι κατα τη γνώμη μου είναι να νομίζεις ότι πρέπει να βάλεις το κεφάλι κάτω και να διαβάσεις/δουλέψεις, σκεπτόμενος ότι αυτά που συμβαίνουν γύρω σου "δεν ειναι δική σου δουλειά" και οποιαδήποτε αντίδραση κάνει κακό μόνο σε σένα.



στη φωτογραφία απεικονίζονται Γάλλοι φοιτητες με ακόρεστη δίψα για μάθηση

Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Quartlatin



(ελπίζω να μην παρεξηγείς. δεν έχω σκοπό να σε προσβάλλω ή να σου επιτεθώ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 7:46 pm

Nameless49532 έγραψε:
Το αληθινό και επικίνδυνο τριπάκι κατα τη γνώμη μου είναι να νομίζεις ότι πρέπει να βάλεις το κεφάλι κάτω και να διαβάσεις/δουλέψεις, σκεπτόμενος ότι αυτά που συμβαίνουν γύρω σου "δεν ειναι δική σου δουλειά" και οποιαδήποτε αντίδραση κάνει κακό μόνο σε σένα.



στη φωτογραφία απεικονίζονται Γάλλοι φοιτητες με ακόρεστη δίψα για μάθηση

Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Quartlatin



(ελπίζω να μην παρεξηγείς. δεν έχω σκοπό να σε προσβάλλω ή να σου επιτεθώ)

Δεν παρεξηγώ... Αλίμονο...

Δεν κινείται η ζωή μου γύρω από τη σχολή και δεν έχω σκοπό να γίνω αυτό που περιγράφεις παραπάνω... Αλλά και η διαμαρτυρία για τη διαμαρτυρία δεν προσφέρει... Έχω λόγο για ο,τιδήποτε με αγγίζει (ή και γίνεται) αλλά εγώ επιλέγω που θα αναμιχθώ και πως... Καλό το να αντιδράει κανείς αλλά εποικοδομητικά...


Όσο για τη φωτό, πρέπει να ξέρεις ότι 1ον δεν εγκρίνω κάτι τέτοια και 2ον δεν ήταν (μόνο) φοιτητές αυτοί... ήταν από εργάτες μέχρι και άλλα, παράνομα στοιχεία...
Και σε παρακαλώ κατάλαβε ότι αυτό που είπα για το Μάη του '68 ήταν παράδειγμα... Απλά, ούτε προς απόφυγη ούτε προς μίμηση... Ήταν μια τελείως διαφορετική κατάσταση...


Όχι ότι οι φοιτητές άλλαξαν εκεί τον κόσμο, αλλά παρά το χαμό, οι σχολές λειτούργουσαν, όπως η πραγματική ουσία του ασύλου τους δίνει το δικαίωμα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 8:16 pm

οκ. το ξέρω οτι το έφερες ως παράδειγμα.

έδωσα τόση πολλή σημασία όμως και ποσταρα και τη φωτογραφία επειδή αυτό που είπες είναι ξεκάθαρα λάθος. Δε σκοπεύω να συζητήσω για το μάη του 68 εδώ.

όμως τα επιχειρήματα εναντίον της κατάληψης του στυλ

"αν έχουμε ΕΝΑ σύγχρονο παράδειγμα εξέγερσης και διαμαρτυρίας, αυτό είναι ο Μάης του 68. Και σκεφτείτε ακόμα και τότε οι σχολές λειτουργούσαν κανονικά!"

ε, αυτά είναι άκυρα.

και η πρώτη, αλλά 100 φορές περισσότερο η δεύτερη προταση είναι λάθος. not true!


και αν θες με πιστεύεις Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 8:28 pm

Nameless49532 έγραψε:
οκ. το ξέρω οτι το έφερες ως παράδειγμα.

έδωσα τόση πολλή σημασία όμως και ποσταρα και τη φωτογραφία επειδή αυτό που είπες είναι ξεκάθαρα λάθος. Δε σκοπεύω να συζητήσω για το μάη του 68 εδώ.

όμως τα επιχειρήματα εναντίον της κατάληψης του στυλ

"αν έχουμε ΕΝΑ σύγχρονο παράδειγμα εξέγερσης και διαμαρτυρίας, αυτό είναι ο Μάης του 68. Και σκεφτείτε ακόμα και τότε οι σχολές λειτουργούσαν κανονικά!"

ε, αυτά είναι άκυρα.

και η πρώτη, αλλά 100 φορές περισσότερο η δεύτερη προταση είναι λάθος. not true!


και αν θες με πιστεύεις Razz


Δεν είναι θέμα παραδείγματος φίλε μου, μην κολλάς εκεί... Απλά η διδασκαλία ήταν διαχωρισμένη από τη διαμαρτυρία... Πάμε σε κάτι βασικό... Τι σχέση έχει το μάθημα με τις διαδηλώσεις και πορείες... Φοιτητών και λοιπών...??? Είναι δημοκρατία να κλείνει η σχολή μήπως και πάμε όλοι στην πορεία της επόμενης μέρας??? Ή είναι η δουλειά μου σαν φοιτητής να διαμαρτύρομαι μαζί με τους εκάστοτε διαμαρτυρόμενους??? Αυτό είναι το ερώτημα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 8:31 pm

rg_mech έγραψε:

Όσο για τη φωτό, πρέπει να ξέρεις ότι 1ον δεν εγκρίνω κάτι τέτοια και 2ον δεν ήταν (μόνο) φοιτητές αυτοί... ήταν από εργάτες μέχρι και άλλα, παράνομα στοιχεία...

Όχι ότι οι φοιτητές άλλαξαν εκεί τον κόσμο, αλλά παρά το χαμό, οι σχολές λειτούργουσαν, όπως η πραγματική ουσία του ασύλου τους δίνει το δικαίωμα...

Είχαν άσυλο;

Αυτά τα παράνομα στοιχεία και οι μειοψηφίες κολλάνε παντού!


Στροφή από τον Nameless ή μου φαίνεται ; Very Happy

Και εγώ αμφισβητώ το κατά πόσο γινόταν μάθημα.. Εκτός και αν αυτοδιαχειρίζονταν το πανεπιστήμιο ολόκληρο οπότε είναι άλλο πράγμα.

Επίσης κανείς δεν σου απαγορεύει να τελειώσεις κανονικά τη σχολή.

Στα υπόλοιπα νομίζω ότι είχε απαντήσει ο αριστερίσκος με τον καλύτερο τρόπο.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 8:45 pm

hotdog έγραψε:
rg_mech έγραψε:


Στροφή από τον Nameless ή μου φαίνεται ; Very Happy


μπας και μπερδευεις τους nameless?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την titanomegistoterastios στις 30th Απρίλιος 2010, 8:54 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 8:48 pm

hotdog έγραψε:
Εκτός και αν αυτοδιαχειρίζονταν το πανεπιστήμιο ολόκληρο οπότε είναι άλλο πράγμα.

Bingo φιλαράκο...

Και η φωτό από ότι είδα είναι εκτός κάποιας σχολής... Και δεν ξέρουμε τι ήταν αυτοί στη φωτό...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 8:53 pm

Το ακαδημαϊκό άσυλο έχει να κάνει με την έρευνα και τη διδασκαλία, όχι με όποιον σπάει και κλέβει... Αλλά το άσυλο είναι το πολύ μεγάλο ζήτημα που μπορεί να έχει δικό του topic... Ας μην το συζητάμε εδώ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 8:58 pm

hotdog έγραψε:
Επίσης κανείς δεν σου απαγορεύει να τελειώσεις κανονικά τη σχολή.


Αυτό έλειπε... Αλλά δεν μπορώ να είμαι ευτυχισμένος με το "δικαίωμα" ή αλλιώς "δώρο" της κλειστής σχολής και της εξεταστικής τον Ιούλιου... Θα μου πεις: αυτά σε καίνε??? Ναι... Αυτά και το καλοκαίρι στην χαβούζα... Αλλά και οι "αναπληρώσεις" που δεν γίνονται και όταν γίνουν είναι πιο γρήγορες από το φως... και άλλα πολλά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 9:00 pm

[quote="titanomegistoterastios"]
hotdog έγραψε:
rg_mech έγραψε:


Στροφή από τον Nameless ή μου φαίνεται ; Very Happy


μπας και μπερδευεις τους nameless?

Σόρρυ. Νόμιζα ότι είναι ο ίδιος.


rg_mech έγραψε:
hotdog έγραψε:
Εκτός και αν αυτοδιαχειρίζονταν το πανεπιστήμιο ολόκληρο οπότε είναι άλλο πράγμα.

Bingo φιλαράκο...

Και η φωτό από ότι είδα είναι εκτός κάποιας σχολής... Και δεν ξέρουμε τι ήταν αυτοί στη φωτό...

Μπορεί στη φώτο να είναι φοιτητές. Το ότι δεν είναι μέσα στο πανεπιστήμιο δεν έχει καμία σημασία.

Η αυτοδιαχείριση και η απαλλοτρίωση έχει τεράστια διαφορά από το "ανοιχτή σχολή" αφού πλέον το πανεπιστήμιο ελεγχόταν εξολοκλήρου από τους φοιτητές και τους καθηγητές με αμεσοδημοκρατικές διαδικασίες και δεν είχε καμία σχέση με κράτος και εξουσία. Τελείως διαφορετικά πράγματα. Αντίστοιχα παραδείγματα υπάρχουν και το 2001 στην Αργεντινή όπου ιατρεία, σχολεία, εργοστάσια κτλ τα πήραν οι εργάτες και τα έλεγχαν οι ίδιοι χωρίς αφεντικά και μλκιες.* Προϋποθέτει ιδιαίτερη συνειδητοποίηση για το τι γίνεται και δεν είναι κάτι απλό. Οπότε με λίγα λόγια είναι σαν να αρνείσαι το ίδιο το σύστημα. Λειτουργείς εναντίον των "αρχών" του.


Ποιος σπάει και κλέβει ; Γιατί ρίχνεις κατηγορίες που δεν υφίστανται ; Και τι σχέση έχουν αυτά με τον άσυλο ; Θα συμφωνήσω ότι είναι μεγάλο ζήτημα.


* Δείτε τα ντοκιμαντέρ "The Take- Η κατάληψη", "Ζανον Εργοστάσιο χωρίς Αφεντικό" που αφορούν τα γεγονότα της αργεντινής! Το ενδιαφέρον είναι ότι πολλά από αυτά τα εργοστάσια λειτουργούν ακόμα και έχουν περάσει και νομικά στα χέρια των εργατών(το ζανόν το προηγούμενο καλοκαίρι αν δεν κάνω λάθος νομιμοποιήθηκε)..


Υ.Γ καλό θα ήταν να μην κάνεις πολλά συνεχόμενα ποστ. Μπορείς να κάνεις ένα και αν θες να προσθέσεις κάτι το κάνεις edit(εκτός και αν σου έχει απαντήσει κάποιος).
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 9:04 pm

hotdog έγραψε:
Ποιος σπάει και κλέβει ; Γιατί ρίχνεις κατηγορίες που δεν υφίστανται ;

Δεν είπα κάτι για σένα... Μιλάω για τα "στοιχεία" που εκμεταλλεύονται το άσυλο...

Και επιτέλους πέρασαν 42 χρόνια... Ας το αφήσουμε επιτέλους... μαζί τη φωτό και τις 1000000 ερμηνείες της....


hotdog έγραψε:
Υ.Γ καλό θα ήταν να μην κάνεις πολλά συνεχόμενα ποστ. Μπορείς να κάνεις ένα και αν θες να προσθέσεις κάτι το κάνεις edit(εκτός και αν σου έχει απαντήσει κάποιος).

ΟΚ, σορρυ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 9:24 pm

rg_mech έγραψε:
hotdog έγραψε:
Ποιος σπάει και κλέβει ; Γιατί ρίχνεις κατηγορίες που δεν υφίστανται ;

Δεν είπα κάτι για σένα... Μιλάω για τα "στοιχεία" που εκμεταλλεύονται το άσυλο...

Και επιτέλους πέρασαν 42 χρόνια... Ας το αφήσουμε επιτέλους... μαζί τη φωτό και τις 1000000 ερμηνείες της....

Ρε για το άσυλο μην πάει πάλι η συζήτηση στον πετροπόλεμο που γίνεται κατά καιρούς στο κάτω πολυτεχνείο. Έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία από αυτό.

Για τον μάη του 68. Πραγματικά δεν ξέρω αν κέρδισαν κάτι τότε οι φοιτητές, οι εργαζόμενοι.Το σίγουρο είναι ότι δεν έχασαν τίποτα. Διεκδίκησαν μαχητικά, έμπνευσαν μια ολόκληρη γενιά, έδωσε ελπίδα σε ολόκληρο τον κόσμο και αυτό έχει σημασία.

rg_mech έγραψε:
hotdog έγραψε:
Υ.Γ καλό θα ήταν να μην κάνεις πολλά συνεχόμενα ποστ. Μπορείς να κάνεις ένα και αν θες να προσθέσεις κάτι το κάνεις edit(εκτός και αν σου έχει απαντήσει κάποιος).

ΟΚ, σορρυ...

Wink


Έχει επεξεργασθεί από τον/την hotdog στις 30th Απρίλιος 2010, 9:32 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime30th Απρίλιος 2010, 9:28 pm

hotdog έγραψε:
Ρε για το άσυλο μην πάει πάλι η συζήτηση στον πετροπόλεμο που γίνεται κατά καιρούς στο κάτω πολυτεχνείο. Έχει πολύ μεγαλύτερη σημασία από αυτό.


Και βέβαια έχει, αλλά το έχουμε παρερμηνεύσει και κακομεταχειριστεί πολλές φορές...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime3rd Μάης 2010, 8:26 am

Ξέρει κανένας αν θα έχουμε μάθημα στις 4 & 5 Μαΐου;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime3rd Μάης 2010, 9:00 am

μόλις το μάθουμε θα το ανακοινώσουμε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime3rd Μάης 2010, 12:06 pm

hotdog έγραψε:

Για τον μάη του 68. Πραγματικά δεν ξέρω αν κέρδισαν κάτι τότε οι φοιτητές, οι εργαζόμενοι.Το σίγουρο είναι ότι δεν έχασαν τίποτα. Διεκδίκησαν μαχητικά, έμπνευσαν μια ολόκληρη γενιά, έδωσε ελπίδα σε ολόκληρο τον κόσμο και αυτό έχει σημασία.

Ρε μεγάλε η γενιά που ενέπνευσαν πάει πέρασε, μεγάλωσε...(κάποιος που ήτανε 20-30 το 68 τώρα είναι 60-70)...και εξάλλου είδαμε και που μας έφτασε.

Ας ασχοληθούμε πλέον με κάτι πιο σύγχρονο και εκ νέου ελπιδοφόρο και όχι με κάτι που χρονικά θα έπρεπε να έχει θαφτεί στη λήθη της ιστορίας. Ο μάης του 68 (κ η εξέγερση του 73 αν θες) είναι πιο κοντά πλέον στον πόλεμο του 40 από ότι στη σημερινή εποχή.
Λαός και νέοι που πορεύονται με μόνο οδηγό την ιστορία και εκφράζουν τα όνειρα κ τα θέλω της γενιάς τους μέσα από αυτή είναι καταδικασμένοι στη μιζέρια κ την αποτύχια...

ΣΚΑΤΑ δλδ...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime3rd Μάης 2010, 12:22 pm

δε νομίζω ότι εκσυγχρονισμός σημαίνει να ρίχνεις μαύρη πέτρα στο παρελθόν και ιδιαίτερα σε πτυχές της παγκόσμιας Ιστορίας όπου λαικοί αγώνες άλλαξαν την πορεία των γεγονότων όπως ο Μάης του '68 και το Πολυτεχνείο που εμπνέουν ακόμη και τώρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime3rd Μάης 2010, 1:12 pm

Παντως να ξερετε οτι η γραμματεια θα ειναι κλειστη Τριτη 4 και Τεταρτη 5 Μαϊου, μου το ειπαν σημερα!

[Και νομιζω και η βιβλιοθηκη]
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime3rd Μάης 2010, 3:46 pm

εκσυγχρονισμός, λαικοί αγώνες, άλλαξαν την πορεία των γεγονότων, Μάης του '68, Πολυτεχνείο ...
λέξεις και φράσεις που δε θα έπρεπε να χρησιμοποιούνται κ πολύ τη σήμερον ημέρα. κρατάμε μόνο τα καλά (από τα οποία δυστυχώς δεν έχουν μείνει πολλά) και προχωράμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση (28/4/2010)   Συνέλευση (28/4/2010) - Σελίδα 4 I_icon_minitime3rd Μάης 2010, 3:59 pm

apollo έγραψε:
Ξέρει κανένας αν θα έχουμε μάθημα στις 4 & 5 Μαΐου;

Alejandro el mecanico έγραψε:
μόλις το μάθουμε θα το ανακοινώσουμε

4 & 5 Μαΐου ειναι αύριο και μεθαύριο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συνέλευση (28/4/2010)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 5Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο
 Παρόμοια θέματα
-
» Συνέλευση (20/4/2010)
» Συνέλευση 09/03/2010
» Συνέλευση 04/03/2010 (chat)
» trash talk
» Συνέλευσή 15/12/2009

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Αρχείο ...-
Μετάβαση σε: