Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 4:30 pm

κι εγω προσφερομια να βαραω τον ασταβας που ετσιθελικα θα παρει την εξουσια να βαραει τον εκατο..

ecatodarcus έγραψε:

στην πραγματικότητα όλοι κρύβουμε έναν φασίστα μέσα μας που περιμένει τις κατάλληλες συνθήκες για να ξεφυτρώσει

αυτο δεν το πιστευω..υπαρχουμε κι ανθρωποι που ειμαστε και γαμω τα παιδια..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 6:11 pm

http://www.connection.gr/eblog/connection-blog/britain-greece.html

κ για να βλέπουμε λίγο κ την άλλη πλευρά
http://totefteri.blogspot.com/2010/05/41.html

δν λέω με τπτ ότι είναι όλοι τους αγίοπαιδα αλλά για να μην τα βλέπουμε μονόπλευρα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 6:42 pm

εδω καπου κυνδινευεις να σε πουνε φιλοφασιστοκωλοπαιδο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 6:52 pm

oh come ooooooon
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 6:55 pm

Εν μέρει είναι λογικό αυτό που εννοεί ο giotis!Αλλά δεν θα κάτσω να σκάσω για κανένα λόγο για τον μπάτσο ο οποίος έγινε ματατζής για αυτόν ακριβώς τον λόγο!Επειδή γουστάρει να έρχεται ''πρόσωπο με την εγκληματικότητα'' και να αντιμετωπίσει το έγκλημα στο ''πεζοδρόμιο, όπως λένε και οι ίδιοι...ή πιο απλά επειδή τον κα%λ$νει να παίζει κα αυτός ξύλο!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 7:05 pm

δν μπορείς να ξέρεις τι σκέφτεται ο άλλος όταν κατατάσσεστε στην αστυνομία. έχω πολύ κοντινούς μου γνωστούς οι οποίοι (δν ήταν βέβαια στα ματ) είχαν πολύ πιο αγνές σκέψεις από αυτές.

κ mech στα αρκίδια μου όπως κ να με πουν. δν είναι όλα μονόπλευρα. δν είναι όλα μαύρο-άσπρο. όποιος στηρίζει τους αστυνομικούς δν είναι κατ' ανάγκην φασίστας. όποιος βγαίνει στους δρόμους δν είναι κατ΄ανάγκην κουμουνιστής ούτε αντιεξουσιαστής. στα αρκίδια μου πραγματικά αν με πει φασίστα ένας που σκέφτεται με αυτόν τον τρόπο. αδιαφορώ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 7:20 pm

ρε σεις δεν λεμε ΤΑ ματ ,αλλα ΣΤΗ ΜΑΤ (ΜΟΝΑΔΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΑΞΗΣ)
πφ ,αστοιχειωτοι ολοι! lol!

ρε γιωτη καταρχας ηρεμησε θα σου ανεβει η πιεση... afro


δικιο εχεις ρε αλλα σε μια χωρα σαν την δικια μας ,αναγκαστικα πρεπει να ανηκεις σε κατι και αν δεν ανηκεις σε κατασουν οι αλλοι αυτοματα καπου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 7:27 pm

Τετοιοι ειμαστε και τετοια λεμε...μια ζωη φανατισμος και ταμπελοποιηση...Αν δεν εισαι το ενα,θα εισαι οπωσδηποτε το αντιθετο του...Ο φανατισμος μας εχει φτασει εδω που ειμαστε...Και αλιμονο σε αυτα τα θεματα,αντι να σκεφτομαστε ολοι σαν τον γιωτη,το μεγαλυτερο κομματι παιρνει την μια η την αλλη ακραια πλευρα και πραττει αναλογως...γι αυτο κλαιγομαστε συνεχεια πως οι κυβερνησεις ειναι "φασιστικες" και τα μετρα αντιλαικα...Αλλα εμεις ειμαστε που τους κραζουμε και την επομενη τους ξαναβγαζουμε...βεβαια τι να μου πεις οταν απο παιδια μαθαινουμε να ειμαστε ακραιοι και φανατισμενοι...Να μην βλεπουμε τι ειναι το σωστο,αλλα να βλεπουμε και να διαφωνουμε συνεχεια με τον απεναντι αντιφρονουντα παρ ολο που μπορει να εχει δικιο


(και προς θεου δεν ειναι επιθεση προς κανεναν)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 8:09 pm

Ωραία..για την άλλη πλευρά. Πολύ ωραία 40+ μπάτσοι τραυματίες. ΚΑΙ ; Τι σημαίνει αυτό ;
Ποια είναι η δουλειά τους ; Και τι κάνουν τώρα; Θα σου πω πολύ απλά. ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΤΟΧΗΣ. Η μόνη τους δουλειά είναι η καταστολή.


Ας κλείσουμε λίγο την tv.

Δεν είδα έναν να λέει για την απίστευτη αστυνομική/κρατική καταστολή ενώ δεν γινόταν ΤΙΠΟΤΑ. Παρά μόνο για "επεισόδια" από "μεμονωμένες" ομάδες, "γνωστοί άγνωστοι", "κουκουλοφόροι" κτλ. Ας κάνουν ένα μικρό ρεπορτάζ να ρωτήσουν τον κόσμο που ήταν εκεί. 200.000+ θα έχουν άλλη γνώμη.
Ας μου πει κάποιος ΓΙΑΤΙ μας χτύπησαν. ΓΙΑΤΙ δεχτήκαμε εκατοντάδες-χιλιάδες καρκινογόνα χημικά τα οποία είναι απαγορευμένα.
ΓΙΑΤΙ εκατοντάδες διαδηλωτές κατέληξαν σε νοσοκομεία είτε επειδή ξυλοκοπήθηκαν είτε λόγω αναπνευστικών προβλημάτων.
Εξηγήστε μου γιατί διαδηλωτές ποδοπατήθηκαν.
ΓΙΑΤΙ μπήκαν σε στέκια, μαγαζιά, σπίτια και ξυλοκόπησαν κόσμο(υπάρχουν φώτο που το πάτωμα είναι γεμάτο αίμα).
ΓΙΑΤΙ προσήγαγαν και έκαναν συλλήψεις αθώων.
και πολλά άλλα ερωτηματικά.
Δεν με εκπλήσσει τίποτα. Αυτή είναι η δουλειά της αστυνομίας και των ΜΑΤ-ΜΕΑ. (τα ΜΑΤ εννοούμε τις διμοιρίες όποτε έχει επικρατήσει να λέμε "τα" αφού είναι πολλές οι διμοιρίες..)

-------

Σήμερα για ακόμα μια φορά έπνιξαν τους διαδηλωτές στα χημικά. Δεκάδες χιλιάδες χωρίς λόγο. Ή για να πω την αλήθεια υπήρχε λόγος. Να φύγουν τα ΛΑΜΟΓΙΑ από τη βουλή. Να μην δουν τον κόσμο.
Ποια είπαμε ότι είναι η δουλειά της αστυνομίας ;

Και όπως λέει και ένα σύνθημα: "Οι μπάτσοι δεν ειναι παιδιά των εργατών είναι τα σκυλιά των αφεντικών".. Ακραίο ; ΚΑΘΟΛΟΥ.


Πάλι αρχίσαμε τα παραμυθάκια για το "προφίλ" της χώρας, για τον τουρισμό κτλ..αυτό μας μάρανε. Ήμασταν και είμαστε γραφικοί.

Παίζουν τα ΜΜΕ ότι άσχετο μπορεί να υπάρχει αλλά δεν λένε πόσοι απέργησαν, πόσοι ήταν στο κέντρο και ποια είναι τα αισθήματα του κόσμου προς του πολιτικάντες και το σύστημα.. Αυτό έπρεπε και πρέπει να κρατήσουμε. Τίποτα άλλο. Τίποτα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 8:18 pm

Ρε hotdog αυτη η στοχοποιηση ειναι ανεπαναληπτη...Δεν λεω υπαρχουν μπατσοι για μπατσοι,γουρουνια,δολοφονοι...Αλλα αυτη ειναι η γραμμη τους,οι εντολες που τους δινονται...Δεν μπορουν να αφησουν τα λουρια,γιατι θα εχουμε σκηνες σαν του Δεκεμβρη του 08...
Αλλα η πλακα ειναι πως και εσυ και ο ιδιος δεν εχεις δει την ουσια...Η προκλητικοτατη σταση της αστυνομιας,ειναι ξεκαθαρα ο σκοπος των ανωτερων...Αντιπερισπασμος,πως το λεμε...Να αποσπαστουν οι διαδηλωτες απο τον στοχο τους....Κι εσυ ο ιδιος απο χθες το μονο που ειχες να πεις(εν βρασμω προφανως) ηταν για την αστυνομια,οχι για την αθλια κατασταση της χωρας,οχι για τους διεφθαρμενους πολιτικους,οι οποιοι ακαθεκτοι συνεχιζουν την πορεια τους...Κι εσυ το μονο που βλεπεις μπροστα σου ειναι "κακοι" αστυνομικοι...δεν κρινω τις αποψεις σου προφανως,δεν εχω το δικαιωμα,αλλα μια αποστασιοποιηση θα ηταν ευλογη...αυτος ο φανατισμος μας εχει τυφλωσει,και δεν μπορουμε να δουμε το προβλημα απο την ριζα του...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 8:33 pm

Όχι...εδώ κάνεις ένα μεγάλο λάθος. Ξέρω ότι αυτές είναι οι εντολές τους(να διαλύσουν τις πορείες και να σκοτώσουν κόσμο). Δεν χρειάζεται να σου παραθέσω από τα προηγούμενα σχόλια ότι αυτές ήταν οι εντολές τους(και αυτές είναι πάντα).
Δεν είναι ο εχθρός μου ο μπάτσος. Αλλά αυτός που είναι από πίσω. Όμως όταν μιλάμε για την "άλλη" πλευρά και τα "αχου τι να κάνουν και αυτοί μωρέ..το ψωμί τους βγάζουν" προφανώς θα αντιδράσω.
Για τους υπόλοιπους kitsos έχω μιλήσει δεκάδες φορές. Και έχω πάρει θέση για το ποια θα πρέπει να είναι η κατάληξη τους.

Και πάμε πάλι. Δεν μπορούν να αφήσουν τα λουριά. (αυτοαναιρείσαι όταν λες ότι από τη μια δουλειά τους είναι να προκαλούν επεισόδια και από την άλλη λες ότι δεν μπορούν να αφήσουν να προκληθούν επεισόδια..)
1) Όσες πορείες έχουν γίνει χωρίς παρουσία μπάτσων είναι ειρηνικές. FACT. Έχω κατεβεί σε δεκάδες..
2) Θα γινόντουσαν σπασίματα και τα σχετικά σε κλασσικούς στόχους όπως τράπεζες, πολυκαταστήματα. FACT. Αλλά επίσης γεγονός είναι ότι δεν θα γινόταν τίποτα άλλο.
3) Ο Δεκέμβρης του '08 ήταν διαφορετικός. Άλλες οι συνθήκες, άλλη η αφορμή(οι λόγοι όμως οι ίδιοι..αυτά που λες ότι δεν βλέπω.) οπότε άλλες και οι αντιδράσεις.
4) Στην πραγματικότητα οι μπάτσοι ήταν αυτοί που λόγω των "λουριών" και των εντολών έκαναν επεισόδια. Έριξαν χημικά, χτύπησαν κόσμο. Ήμουν μπροστά. Οπότε για ποια "προκλητικότητα" μιλάμε ; Μιλάμε για βία. Μιλάμε για τρομοκρατία. Μιλάμε για απαγόρευση διαδηλώσεων. Μιλάμε για κατοχή.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 8:51 pm

Συμφωνω εν μερει...Κατανοω πως ο στοχος των αστυνομικων ειναι διφορουμενος,αυτο ηθελα να πω απο πανω,κι οχι να αναιρεσω τα λεγομενα μου...Κατανοω πως η γενικοτερη παρουσια τους ειναι εριστικη...Αλλα,δυστυχως,υστερα απο τον περσινο δεκεμβρη,δεν ειναι ευκολο να μεινουν οι πορειες "αφυλακτες"...-Εισχωρουν στοιχεια απο διαφορους χωρους(αντιεξουσιαστικο κλπ.)και γινεται μπαχαλο...Και δυστυχως δεν ειναι μονο οι Τραπεζες και τα πολυκαταστηματα αυτα που διαλυονται,ειναι και τα μικρα καταστηματα αυτα που καταστρεφονται...Ημουν και στις περσινες πορειες,και απο μια βολτα στην Αθηνα,ειδα βομβαρδισμενο τοπιο...Δηλαδη θεωρεις πως με την απουσια της αστυνομιας θα παψουν τετοια γεγονοτα???Ο τυπος ο οποιος θα κατεβει σε μια πορεια για να σπασει και μονο(διοτι αυτη ειναι η "ιδεολογια" του)θα ηρεμησει και θα τον πιασει μια κριση συνειδησης επειδη δεν υπαρχει αστυνομευση???Το να καταστρεφεις περιουσιες δεν ειναι εγκλημα,απλως στην αφανεια του οχλου εισαι "προστατευμενος"???-

Και επιπλεον θεωρω ακρως ισοπεδωτικο τον χαρακτηρισμο να σκοτωσουν θελουν...Ειναι καταστροφικο για τους υπολοιπους αστυνομικους οι οποιοι εργαζονται,και σκοπος τους ειναι η διαφυλαξη του κοινωνικου συνολου...Ειναι(αν το δεις αναλογικα,σαν να λες πως στις πορειες κατεβαινουν ολοι για να δημιουργησουν επεισοδια...δεν παει ετσι...Ο κανονας δεν επαληθευεται απο τις 5,10,100 εξαιρεσεις...

Προφανως,στοχος μου δεν ειναι να παρω το μερος καποιας απο τις δυο πλευρες...απλως θα ηθελα να δω πιο σφαιρικα τα πραγματα...Οι ακραιες λυσεις ειναι παντοτε οι χειροτερες κατ εμε...Με την βια δεν καταφερνεις τιποτα παραπανω απο την βια...και απο την μια,και απο την αλλη πλευρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 9:03 pm

η βία φέρνει βία.....

κάθε δράση έχει κ μία αντίδραση.....
κ δράσεις γίνονται αμφίπλευρα. όχι μόνο από την μία μεριά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 9:17 pm

Ρε φίλε giotis δεν διαφωνούμε!Για κανένα λόγο δεν μίλησα για τους απλούς αστυνομικούς!Ίσα ίσα που σήμερα η ύπαρξη της αστυνομίας είναι απαραίτητη στα ''λογικά'' πλαίσια...Δηλαδή γιατί να μπει κάποιος στα ΜΑΤ ( σορρυ στη ΜΑΤ mech-eng) ενώ ξέρει ότι οι ανωτεροι του , όπως λέει και ο κιτσος θα του δώσουν τις κλασικές εντολές?Για τα 200 ευρώ παραπάνω?!έλεος...Και μιλάμε (στην πλειψηφεία) πάντα για άκρως εριστική στάση, πχ πηγαίνεις εξάρχεια και σε κοιτάνε με βλέμμα ''μην με κοιτάς θα σ μαμησω'' αν έχεις περίεργα μαλλιά, ρούχα ή απλά επειδή πηγαίνεις στα εξάρχεια...Κ βέβαια εγώ θα περιοριστώ σ ένα καντύλι που θα πω από μέσα μ, αλλά ο εριστικός ''της άλλης πλευράς'' θα οδηγήσει τα πράγματα στα άκρα συνεχίζοντας αυτόν το φαύλο κύκλο...Συμπέρασμα, αν σκέφτεσαι φανατισμένα, αστο καλύτερα, μην σκέφτεσαι καθόλου γιατί στο τέλος μλκια θα κάνεις...


Υ.Γ.: Δεν κατάλαβα πάλι γιατί τα πράγματα οδηγήθηκαν μεταξύ αστυνομικών και διαδηλωτών?Και αστυνομικοί δεν είναι δ.υπάλληλοι?δεν θα επηρεαστούν και αυτοί από τα μέτρα?πάλι τα κατάφεραν και την έβγαλαν καθαρή τα μεγάλα κεφάλια....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 9:36 pm

giotis έγραψε:
η βία φέρνει βία.....

κάθε δράση έχει κ μία αντίδραση.....
κ δράσεις γίνονται αμφίπλευρα. όχι μόνο από την μία μεριά.

Α σας αρέσουν τα ρητα??

Λοιπον ένα δικό μου:

Ο δυνατός γαμάει τον αδύνατο αρκει να έχουν κάτι να χωρίσουν.
Οι μπάτσοι αν ''χριαστεί'' να έρθουν στα χέρια με τους διαδηλωτες τους γ@μ@νε γιατι είναι πιο δυνατοι.

Έχω βαρεθεί να ακούω την ηλιθιότητα ότι οι αδύνατοι αδίκησαν τους δυνατους.
Αν ο δυνατός έφαγε 1 έχει ρίξει ήδη 50 και θα ρίξει άλλες 50 για αντίποινα.
Ισχύει πάντα.

Αλλά πάντα να κρατιόμαστε στο θέμα μας.
Δεν είναι η άθλια αστυηνομία μας.
Είναι η άθλια πολιτικη μαςγια την οποία έγινε η πορεία.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 9:42 pm

Ξαναλέω ότι στο 95% που δεν υπάρχουν(ή υπάρχουν πολύ διακριτικά πολλά στενά μακριά) μπάτσοι δεν έχουν γίνει επεισόδια. Με εξαίρεση σπασίματα καμιάς κάμερας, στάση λεωφορείων κτλ. Τίποτα το ιδιαίτερο με λίγα λόγια. Ούτε πετροπόλεμος, ούτε καψίματα. Είναι σαν τα πειράματα. Όταν συμβαίνει το ίδιο πράγμα τόσες πολλές φορές κάτι σημαίνει.

Κοίτα το Δεκέμβρη του 2008 ενώ αρχικά η μπάλα είχε πάρει τράπεζες, μεγαλοκαταστήματα, δημόσια περιουσία, στη συνέχεια και με τις ευλογίες διάφορων "κουκουλοφόρων" κάηκαν και τα υπόλοιπα.
Αν πάει κάποιος να κάψει μικρομάγαζο τότε θα πρέπει να έχει να κάνει με τους ίδιους τους "συντρόφους" του. Όπως και σε διάφορες περιπτώσεις έχει γίνει.
Για τράπεζες κτλ όπως κατάλαβες με αφήνουν αδιάφορο αν και πάντα ήμουν με την στρατηγικότητα στις συγκρούσεις(π.χ. αν κάτι δεν έχει όφελος και ξέρεις ότι θα στραφεί εναντίον σου τότε χρειάζεται μελέτη. Στις συγκρούσεις όταν το τραβάει και πράγματι μπορεί να πετύχει κάτι τότε δεν έχω πρόβλημα. Δεν θα καταντήσουμε γραφικοί με τα κεράκια βολτάροντας στο κέντρο.).

Και ξαναλέω προσωπικά θεωρώ ότι ο Δεκέμβρης διαφέρει πολύ με την τωρινή κατάσταση. Γιατί τότε είχαμε και μια δολοφονία. Ήταν προδιαγεγραμμένο ότι όλο το μίσος και η αγανάκτησή(που προερχόταν από χίλιους δυο παράγοντες με κυρίαρχους τους πολιτικούς, την κατάσταση της χώρας, την "δικαιοσύνη", την αστυνομία κτλ..) θα έβγαινε προς τους μπάτσους. Ήταν διαφορετική κατάσταση.


Κάτι άλλο. Έστω ότι οι μπάτσοι είναι απαραίτητοι(που δεν είναι αλλά τέλος πάντων).
Γιατί χτυπάνε τα μπλοκ και δεν πιάνουν αυτούς που προξενούν τις ζημιές ; Δεν μπορούν ; Δεν θέλουν ;
Είχαμε μπάτσους. Οπότε μιλάμε με δεδομένο ότι οι μπάτσοι είναι απαραίτητοι. Αριστερά και δεξιά στα 2 μέτρα από την αρχή ως το τέλος της πορείας παρατεταγμένος στρατός με τα γκλοπ, τα χημικά και τις φυσούνες στα χέρια. Στα στενά υπήρχαν εκατοντάδες άλλοι και χιλιάδες σε όλο το κέντρο. Δεν υπήρχε στενό χωρίς διμοιρία. Ποιο ήταν για ακόμα μια φορά το αποτέλεσμα ;

Άλλο ο αστυνομικός του γραφείου, άλλο ο τροχονόμος και άλλο τα ΜΑΤ, ΜΕΑ, ΔΙΑΣ, Ζ (δεν ξέρω πόσες δολοφονικές ομάδες έχει φτιάξει..) και οι δυνάμεις καταστολής.

Ήμουν στην πορεία..μόνο από τύχη δεν υπήρχαν νεκροί. Μόνο από τύχη.

Τον Μάριο Ζέρβα(ήταν 1,5 μήνα φυλακή και ακόμα κατηγορείται), αυτόν με τις πυτζάμες(...), τα πράσινα παπούτσια(..), την ζαρτινιέρα(ακόμα κατηγορείται), τις χιλιάδες προσαγωγές(επειδή κυκλοφορούν εξάρχεια!!!!), τις προσαγωγές στο αυτοδιαχειριζόμενο πάρκο στα εξάρχεια(επειδή κάθονταν εκεί πέρα), τις συλλήψεις χωρίς ενοχοποιητικά στοιχεία τι είναι ;


Fakek συνήθως οι συγκεκριμένες ομάδες είτε δεν πλήττονται είτε πλήττονται πολύ λιγότερο. Πάντως δείχνουν υπερβάλλοντα ζήλο στην αξιέπαινη και αξιοπρεπής δουλειά τους που θα είναι μεγάλοι μακάκες αν δεν παίρνουν πριμ παραγωγικότητας.
Το συμπέρασμα είναι ότι πάντα ήταν, είναι και θα είναι εχθροί. Εδώ και δεκαετίες δεν έχει αλλάξει η συμπεριφορά τους. Είναι επιλογή τους να πάνε σε αυτή τη δουλειά, είναι επιλογή τους να υπακούσουν σε εντολές που παραβιάζουν ότι έχει μείνει από αυτό που λέγεται "δημοκρατία" και "ανθρώπινα δικαιώματα". Αν έχουν μείνει κάτι ή υπήρξαν ποτέ..

alexfun οι μπάτσοι έχουν εξοπλισμό(χημικά, μάσκες, γκλοπ, ασπίδες). Μόνο αυτό τους σώζει. Όσες φορές έχουν ξεμείνει από χημικά, έχουν φύγει τρέχοντας.. Αν είχε και η άλλη πλευρά μάσκες μόνο(απαγορεύονται!!!!!!!Απίστευτο!!!) θα έπεφτε σφαγή..κυριολεκτικά! Razz
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 9:56 pm

Ότι είναι απαραίτητη η υπαρξη των αστυνομικών(!!) και όχι των μπάτσων-ματ το ανέφερα γενικά και όχι εννοείται για τις πορείες!Ας πούμε ένας φίλος μου πήγε φέτος να σπουδάσει στην αγγλία!Αυτός έχει τζίβες, φυσικά αυτό δεν λέει κάτι , αλλά στην ελλάδα λέει πολλά!στην αρχή που ψαχνόταν με τους χάρτες τον είχε σταματήσει αστυνομικός και του είπε τι ψάχνεις , να σε βοηθήσω κτλ...αλλά σε άλλες περιπτώσεις, όπως κλασικά ηλίθιοι πιωμένοι άγγλοι που πλακώνονται στη μέση του δρόμου, εκεί θα παρέμβει αστραπιαία.Με αυτό θέλω να πω ότι δουλειά του αστυνομικού είναι να υπηρετεί και να βοηθάει τον πολίτη... κατα τ αλλα έχεις πολύ δίκιο hotdog


Υ.Γ.:με αφορμή το χθεσινό ράδιο αρβύλα (που φαντάζομαι το είδαμε πολλοί), θέλω να πω ότι ωραίος ο κανάκης, ναι κ εγώ συμφώνησα σε όσα είπε , αλλά δεν είναι ανάγκη να υιοθετούμε αμάσητα τα όσα ακούμε και να τα εκφράζουμε στο καπάκι σαν άποψη μας, χωρίς να τα έχουμε επεξεργαστεί πρώτα εμείς...απλά μου φαίνεται περίεργο το ότι είχε τόσο μεγάλη πέραση, άμεσα, κ αυτό φάνηκε πολύ και εδώ έχω την εντύπωση...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime6th Μάης 2010, 9:57 pm

fakek έγραψε:

Υ.Γ.:με αφορμή το χθεσινό ράδιο αρβύλα (που φαντάζομαι το είδαμε πολλοί), θέλω να πω ότι ωραίος ο κανάκης, ναι κ εγώ συμφώνησα σε όσα είπε , αλλά δεν είναι ανάγκη να υιοθετούμε αμάσητα τα όσα ακούμε και να τα εκφράζουμε στο καπάκι σαν άποψη μας, χωρίς να τα έχουμε επεξεργαστεί πρώτα εμείς...απλά μου φαίνεται περίεργο το ότι είχε τόσο μεγάλη πέραση, άμεσα, κ αυτό φάνηκε πολύ και εδώ έχω την εντύπωση...

Που όρεξη για tv..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime7th Μάης 2010, 7:05 am

Δεν ξερω τι ειπε ο κανακης...Δεν το βλεπω το Ραδιο Αρβυλα...Αν μπορεσετε να περιγραψετε τι ειπε???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime7th Μάης 2010, 9:13 am

hotdog έγραψε:



1) Όσες πορείες έχουν γίνει χωρίς παρουσία μπάτσων είναι ειρηνικές. FACT. Έχω κατεβεί σε δεκάδες..
2) Θα γινόντουσαν σπασίματα και τα σχετικά σε κλασσικούς στόχους όπως τράπεζες, πολυκαταστήματα. FACT. Αλλά επίσης γεγονός είναι ότι δεν θα γινόταν τίποτα άλλο.

4) Στην πραγματικότητα οι μπάτσοι ήταν αυτοί που λόγω των "λουριών" και των εντολών έκαναν επεισόδια. Έριξαν χημικά, χτύπησαν κόσμο. Ήμουν μπροστά. Οπότε για ποια "προκλητικότητα" μιλάμε ; Μιλάμε για βία. Μιλάμε για τρομοκρατία. Μιλάμε για απαγόρευση διαδηλώσεων. Μιλάμε για κατοχή.

eirhnikes?spasimata....
mpatsoi ,xhmika tromoktatia ,spasimata kai katastrofh periousiwn


(den ejetazw se poion anhkoun ta spasmena alla thn praksh toy na spaseis kati poy anhkei se kapoion allo ,endexomenos kai mikromesaio,phgaine pes sta mikromagaza poy einai spasmena katv sto kentro ,oti an den yphrxan oi mpatsoi den tha eixe ginei olo ayto)\



SEVASMOS REEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE


Φαντάζομαι από pc-lab το έγραψες αυτό..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime7th Μάης 2010, 9:56 am

mech-eng έγραψε:
hotdog έγραψε:



1) Όσες πορείες έχουν γίνει χωρίς παρουσία μπάτσων είναι ειρηνικές. FACT. Έχω κατεβεί σε δεκάδες..
2) Θα γινόντουσαν σπασίματα και τα σχετικά σε κλασσικούς στόχους όπως τράπεζες, πολυκαταστήματα. FACT. Αλλά επίσης γεγονός είναι ότι δεν θα γινόταν τίποτα άλλο.

4) Στην πραγματικότητα οι μπάτσοι ήταν αυτοί που λόγω των "λουριών" και των εντολών έκαναν επεισόδια. Έριξαν χημικά, χτύπησαν κόσμο. Ήμουν μπροστά. Οπότε για ποια "προκλητικότητα" μιλάμε ; Μιλάμε για βία. Μιλάμε για τρομοκρατία. Μιλάμε για απαγόρευση διαδηλώσεων. Μιλάμε για κατοχή.

eirhnikes?spasimata....
mpatsoi ,xhmika tromoktatia ,spasimata kai katastrofh periousiwn


(den ejetazw se poion anhkoun ta spasmena alla thn praksh toy na spaseis kati poy anhkei se kapoion allo ,endexomenos kai mikromesaio,phgaine pes sta mikromagaza poy einai spasmena katv sto kentro ,oti an den yphrxan oi mpatsoi den tha eixe ginei olo ayto)\



SEVASMOS REEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Άστο άλλο λέω αλλιώς το μεταφράζεις..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime7th Μάης 2010, 10:30 am

ναι ρε παιδια πείτε τι είπε ο κανάκης γιατί με έχει φάει... η περιέργεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime7th Μάης 2010, 10:36 am

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime7th Μάης 2010, 10:38 am

astavas έγραψε:
ναι ρε παιδια πείτε τι είπε ο κανάκης γιατί με έχει φάει... η περιέργεια.

Την είδα εχθές. Μλκιες. Προτιμούσα την "κανονική" εκπομπή.

Αυτή είναι η εκπομπή(6 parts).

https://www.youtube.com/watch?v=piReoNPsl1s


edit

Ουπς με πρόλαβε ο jerry. Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)   διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου) - Σελίδα 5 I_icon_minitime7th Μάης 2010, 10:42 am

εμ,τοσο καιρο στην τηλεοραση,μπρικια κολλαμε?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
διήμερο απεργιών (4 & 5 Μαΐου)
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 5 από 6Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Αρχείο ...-
Μετάβαση σε: