Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαΕγγραφήΣύνδεση

Μοιραστείτε | 

Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   4th Σεπτέμβριος 2010, 4:59 pm

λοιπον ,ο athan ΔΕΝ αξιολογηθηκε αρνητικα για το αρθρο του (δεν ειδα να εχει καποιο - σε οσα εγραψε εδω)

αντιθετα αξιολογηθηκε αρνητικα οταν εγραψε οτι μονο δυο ποσταρουν σε αυτο το φορουμ και οι υπολοιποι ειναι leecheρια .

εγινε παρεξηγηση και ειναι κριμα που εσβησε το αρθρο που ειχε γραψει ,και ακομα πιο κριμα ειναι αυτα που εγραψε στην θεση των ποστ του καθως κανεις δεν τον αξιολογησε αρνητικα (απο οσο ειδα ,εαν τον αξιολογησαν αρνητικα για το αρθρο του τοτε κακως).

αλλα δεν πειραζει μας εδωσε την ιδεα για τα αρθρα!να ναι καλα λοιπον! Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   4th Σεπτέμβριος 2010, 8:33 pm

απογοητευτική η κοινότητά σας.
δεν έχετε τα στοιχειώδη αντανακλαστικά να υποδεχτείτε ένα νέο μέλος που δείχνει έμπρακτα ότι δεν έχει ως αυτοσκοπό να leecharei ,εκτός ελαχίστων φυσικά εξαιρέσεων που είναι σε θέση να αξιολογήσουν την διαφορά μεταξύ "ένος ακόμα" spambot και ενός συναδέλφου.
Ενας mod μάλιστα διασταύρωσε το όνομα μου με κάποιο παίχτη wow και μου το είπε ως
ακλόνητο επιχείρημα (!) ότι έχω πρώτερη σχέση με το φορουμ και ότι εγράφτηκα εκ΄του πονηρού. Πραγματικά τραγικά πράγματα ,δεν περίμενα να τύχω τέτοιας υποδοχής σε φόρουμ με φοιτητές του τμήματος μηχανολόγων εμπ.
Οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται για το αρθράκι ας επικοινωνήσει στο mail μου
kafrostsok@yahoo.gr και θα χαρώ να το στείλω ως attachment.
παρακαλώ και δημοσίως τον admin να με διαγράψει από την db του φόρουμ

????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   4th Σεπτέμβριος 2010, 9:00 pm

athan έγραψε:
απογοητευτική η κοινότητά σας.
δεν έχετε τα στοιχειώδη αντανακλαστικά να υποδεχτείτε ένα νέο μέλος που δείχνει έμπρακτα ότι δεν έχει ως αυτοσκοπό να leecharei ,εκτός ελαχίστων φυσικά εξαιρέσεων που είναι σε θέση να αξιολογήσουν την διαφορά μεταξύ "ένος ακόμα" spambot και ενός συναδέλφου.

Συνάδελφε κάνεις λάθος. Όλοι εδώ αξιολόγησαν θετικά το άρθρο.
Τα - τα πήρες επειδή είπες ότι η κοινότητα είναι GTP. Φυσικά χωρίς
να έχεις εμπειρία από αυτήν

athan έγραψε:

Ενας mod μάλιστα διασταύρωσε το όνομα μου με κάποιο παίχτη wow και μου το είπε ως
ακλόνητο επιχείρημα (!) ότι έχω πρώτερη σχέση με το φορουμ και ότι εγράφτηκα εκ΄του πονηρού. Πραγματικά τραγικά πράγματα ,δεν περίμενα να τύχω τέτοιας υποδοχής σε φόρουμ με φοιτητές του τμήματος μηχανολόγων εμπ.
επειδή έχουν γίνει διάφορα που μάλλον δεν ξέρεις, μερικές φορές οι
admins γίνονται παρανοϊκοί. Εάν μείνεις λοιπόν θα δείς ότι η κοινότητα
δεν είναι απογοητευτική, αλλά πολύ εντάξει.

????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   4th Σεπτέμβριος 2010, 9:34 pm

arkara έγραψε:

Συνάδελφε κάνεις λάθος. Όλοι εδώ αξιολόγησαν θετικά το άρθρο.
Τα - τα πήρες επειδή είπες ότι η κοινότητα είναι GTP. Φυσικά χωρίς
να έχεις εμπειρία από αυτήν

επειδή έχουν γίνει διάφορα που μάλλον δεν ξέρεις, μερικές φορές οι
admins γίνονται παρανοϊκοί. Εάν μείνεις λοιπόν θα δείς ότι η κοινότητα
δεν είναι απογοητευτική, αλλά πολύ εντάξει.

Το θέμα μου τότε είχε πάνω απο 300 αναγνώσεις και εγώ συνέχιζα να αξιολογούμε αρνητικά,
δεν απαιτώ να αρέσει σε όλους αλλά προφανώς απαιτώ να υπάρχει μία λογική αντιμετώπιση
Ως γτπ δεν θα χαρακτήριζα ποτέ μια κοινότητα φοιτητών(δεν είναι του style μου) αλλά εδώ βλέπω πως σε επίπεδο μη μαθημάτων έχετε πραγματικά πολύ λίγα θέματα που να αξίζουν ανάγνωσης.Αν η ούσια του φορουμ αυτού είναι πως να μάθεις στον πρωτοετή να δίνει copy paste τα εργαστήρια σχεδίου ή τα θέματα του μανωλάκου πάλι δεν με βρήσκει σύμφωνο και ενισχύει την απόφαση μου να αποχωρήσω.
Σε τελική ανάλυση περίμενα μια κοινότητα ανοιχτή και σφαιρικά ενημερωμένη,αλλά και μηχανολογικά άρτια, που να δίνει ακόμα και στον guest την εντύπωση κάποιας ποιότητας αντίστοιχης του τμήματος της σχολής μας.Αντ'αυτού έχετε εστιάσει σε πολύ ρηχά θέματα και έχετε πολύ στενή λογική.Θέματα τύπου μουντομπασκετ βρήσκει κανείς σε όλα τα μη κατερτησμένα ελληνικά φόρουμ που ακόμα και σε επίπεδο μηχανολογίας περιλαμβάνουν αρκετά περισσότερη πληροφορία απ'οτι το φόρουμ που φέρει τίτλο ntua mech.Αδιανότητο αλλά έτσι είναι.Με το άρθρο μου και την προτροπή μου προσπάθησα να μετακινήσω το ενδιαφέρον των μελλών προς τα εκεί (σίγουρα πολλοί από εσας έχετε να γράψετε πολύ ενδιαφέροντα πράγματα).
Όσο για το reputation system χαίρουμαι που το περιστατικό μου σας βοήθησε να ξεφύγεται από τη λογική του facebook .
Ότι έχω γράψει είναι προϊόν αγνών κινήτρων και προθέσεων,η παρανοϊκότητα που επικαλείσαι δεν θα πρέπει να υπάρχει σε κοινότητες που φέρουν τα αρχικά του μετσοβίου.
Συναδελφικά Νάσος
H47e4CZ36Mc7D7
Administrator
Administrator

Αριθμός μηνυμάτων : 3037
Ημερομηνία εγγραφής : 02/12/2009
Τόπος : γκούχου γκούχου...ακούει κανείς??

Character sheet
Name: Eldur Galaelenthor

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   4th Σεπτέμβριος 2010, 10:01 pm

ζητώ συγνώμη για το "άσχημο" καλοσώρισμα. θές πραγματικά να διαγραφείς? αν ναι γράψε το εδώ και θα το κάνω.και πάλι συγνώμη εκ μέρους μου

"Διαφωνώ με όσα λες αλλά θα υποστηρίζω μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να τα λες" Βολταίρος

"Who's the more foolish? The fool, or the fool who follows him?" Obi Wan Kenobi, Jedi Master

έδωσα σύνολο 5 μαθήματα. Στα δύο πρώτα κόπηκα με άσσο και τα άλλα τρια τα πέρασα με 8.όλο μαζί 11888!Τυχαίο?? δεν νομίζω...
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   4th Σεπτέμβριος 2010, 10:05 pm

Φίλε Νάσο

το γεγονός και μόνο ότι είχες τόσες αναγνώσεις δείχνει ότι υπήρχε ενδιαφέρον για το άρθρο σου
και φυσικά υπήρχε θετική αντιμετώπιση για το άρθρο σου. Είπαμε τις αρνητικές τις έπαιρνες για
άλλο λόγο. Σκοπός του forum είναι αλληλοβοήθεια και ενημέρωση μεταξύ μας και όχι η
αντιγραφή.

Με βάση τα παραπάνω λοιπόν σε καλώ να μείνεις στην παρέα μας και να ξανανεβάσεις τα άρθρα
σου, και θα δείς ο ίδιος ότι το forum αυτό ούτε προκατειλημμένο είναι όπως σου φαίνεται ούτε
ρηχό.

Φιλικά
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   4th Σεπτέμβριος 2010, 10:25 pm

Θα σου προτείνω κάτι πιο λογικό,απέδειξέ μου ότι το φόρουμ αυτό πληροί τα στοιχειώδη για να εκφράζει το επίπεδο της σχολής μας και όχι απλά θα μείνω αλλά θα γράψω και 4 τόμους μηχανικής.
Εκατόνταρχε πάγωσε το ,αν με το πέρασμα του χρόνου δω κάποια ποιοτική στροφή θα σας ξαναενοχλήσω με τα μη συμβατικά σχόλια μου.Συγγνώμη και για την αναστάτωση δεν είναι στη φύση μου αλλά πραγματικά ενοχλήθηκα,σε άλλες κοινότητες αποτελούμενες από "αδαείς" το θέμα μου έτυχε καλύτερης αντιμετώπισης.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την athan στις 5th Σεπτέμβριος 2010, 12:56 am, 1 φορά
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   4th Σεπτέμβριος 2010, 10:33 pm

athan έγραψε:
Θα σου προτείνω κάτι πιο λογικό,απέδειξέ μου ότι το φόρουμ αυτό πληροί τα στοιχειώδη για να εκφράζει το επίπεδο της σχολής μας και όχι απλά θα μείνω αλλά θα γράψω και 4 τόμους μηχανικής.

Αυτό που λές είναι λιγάκι άτοπο. Τι περιμένεις δηλαδή να καθόμαστε και να
αποδεικνύουμε θεωρήματα? Razz Το ξαναλέω, το forum είναι υποστηρικτικό και
ενημερωτηκό. Φυσικά είναι λογικό μέσα σε όλους να υπάρχουν και αλεξιπτωτιστές, αλλά και άτομα που δεν τους ενδιαφέρει πολύ. Ωστόσο υπάρχουν και άτομα τα οποία ασχολούνται ενεργά με την σχολή και σε καλό επίπεδο. Ένας από αυτόυς είμαι και εγώ ο οποίος είμαι πολύ πωρωμένος με την σχολή(όποιον και να ρωτήσεις που με ξέρει καλά θα σου το πει).

Θα μπορούσα να σου αντιστρέψω το ερώτημα. Τι θεωρείς ότι θα έπρεπε να έχει
το forum ώστε να αντικατοπτρίζει το επίπεδο της σχολή?
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   4th Σεπτέμβριος 2010, 10:35 pm

η συγκεκριμενη κοινοτητα προσφερει απεριοριστη ελευθερια λογου σε ολους και ειναι οραγανωμενη ετσι ωστε οποιοδηποτε ζητημα να λυνεται σωστα. εξαρταται λοιπον απο εμας, τα μελη, αν θα εκμεταλλευτουμε οσα μας προσφερονται για να στησουμε ενα ποιοτικο forum. σιγουρα ειναι φτωχο ακομα, αλλα με τους 4 τομους μηχανικης και τα μη-συμβατικα σου σχολια θα γινει καλυτερο.
επισης κανε τον κοπο να γραφτεις με το mail της σχολης, θα δεις καινουργια topic.
αν δεν σου φτανουν ολα αυτα, τι να πω, πηγαινε στους αδαεις.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   4th Σεπτέμβριος 2010, 10:55 pm

Κοίτα αν η σχολή δημιουργεί ψυχολογικές ανασφάλειες τέτοιου βεληνεκούς που να δικαιολογούν ένα υποστηρικτικό φόρουμ θα πρότεινα άμεση αλλαγή επιστημονικού πεδίου,κάτι σε ασοε πχ ή καποδιστριακό.(ακούτε εσείς οι πρωτοετείς?)
Θα έπρεπε σε αυτή τη κοινότητα να εκφράζονται ιδέες ,να σχολιάζονται τεχνολογικές καινοτομίες,να συζητούνται εφαρμοσμένες λύσεις,να έχεις 4-5 πεδία που να μπορεί κανείς να ανατρέξει σε πληροφορίες για κινητήρες ,συστήματα ανάδρασης,ενεργειακά θέματα,τεχνοοικονομικά αδιέξοδα κλπ κλπ
Δηλαδή μου λες ότι είσαι ικανοποιημένος με τη θεματολογία?
Όπως και να έχει για να προκύψει κάτι τέτοιο πρέπει ο καθένας να αφιερώσει λίγο χρόνο για να συντάξει κάτι.Θέματολογίες ανάλογες βρήσκεις επαναλαμβάνω σε κοινότητες που ουδεμία σχέση έχουν με το αντικείμενο.Δεν θέλω να δεχτώ ότι ένας φοιτητής ικανοποιεί την αναζήτηση του μέχρι να βρεί τον τρόπο που περνιέται ένα μάθημα.Τέλος πάντων,είναι ένα θέμα που πρέπει να συζητηθεί σε ειδικό χώρο και χρόνο....
Για να μην λάβει υπαρξιακές διαστάσεις το θέμα ας το λήξουμε εδώ,δεσμεύομαι να επανέλθω με κάποιο άρθρο όταν το επιτρέπει ο χρόνος.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την athan στις 5th Σεπτέμβριος 2010, 1:36 am, 1 φορά
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   4th Σεπτέμβριος 2010, 11:09 pm

athan έγραψε:
Κοίτα αν η σχολή δημιουργεί ψυχολογικές ανασφάλειες τέτοιου βεληνεκούς που να δικαιολογούν ένα υποστηρικτικό φόρουμ θα πρότεινα άμεση αλλαγή επιστημονικού πεδίου,κάτι σε ασοε πχ ή καποδιστριακό.(ακούτε εσείς οι πρωτοετείς?)

Μα φυσικά και δημιουργεί ανάγκες, όταν οι καθηγητές απλά μας παρατάνε
στην μοίρα μας.

athan έγραψε:

Θα έπρεπε σε αυτή τη κοινότητα να εκφράζονται ιδέες ,να σχολιάζονται τεχνολογικές καινοτομίες,να συζητιώνται εφαρμοσμένες λύσεις,να έχεις 4-5 πεδία που να μπορεί κανείς να ανατρέξει σε πληροφορίες για κινητήρες ,συστήματα ανάδρασης,ενεργειακά θέματα,τεχνοοικονομικά αδιέξοδα κλπ κλπ
Πράγματι, μόνο που για να παρακαλουθείς τις σημερινές εξελίξεις θα πρέπει
να έχεις υψηλή κατάρτιση και εμείς στο προππτυχιακό επίπεδο δεν την
έχουμε. Δεν λέω να μην ασχοληθούμε, απλά εάν γινόταν θα γινόταν σε
όχι επιστημονικό επίπεδο, αλλά επίπεδο αμπελοφιλοσοφίας.

athan έγραψε:

Δηλαδή μου λες ότι είσαι ικανοποιημένος με τη θεματολογία?
Όπως και να έχει για να προκύψει κάτι τέτοιο πρέπει ο καθένας να αφιερώσει λίγο χρόνο για να συντάξει κάτι.Θέματολογίες ανάλογες βρήσκεις επαναλαμβάνω σε κοινότητες που ουδεμία σχέση έχουν με το αντικείμενο.Δεν θέλω να δεχτώ ότι ένας φοιτητής ικανοποιεί την αναζήτηση του μέχρι να βρεί τον τρόπο που περνιέται ένα μάθημα.Τέλος πάντων,είναι ένα θέμα που πρέπει να συζητηθεί σε ειδικό χώρο και χρόνο....
Για να μην λάβει υπαρξιακές διαστάσεις το θέμα ας το λήξουμε εδώ,δεσμεύομαι να επανέλθω με κάποιο άρθρο όταν το επιτρέπει ο χρόνος.

Ισχύει αυτό που λες, ωστόσο δεν υπάρχει πολύς χρόνος στην διάθεση μας.
Και από το πρόγραμμα της σχολής και από το πρόγραμμα εργασιών αλλά
και γενικότερα. Φαντάζομαι όμως με τον καιρό θα γίνει αυτό που λες.
Προκύπτει λοιπόν ότι άτομα όπως εσύ(εφόσον ψήνεσαι να ασχοληθείς)
δίνουν μια άλλη πνοή(και πάνω απ' όλα κίνητρο) στην κοινότητα κάτι σαν
mini μηχανολογική wikipedia.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   4th Σεπτέμβριος 2010, 11:28 pm

O χρόνος είναι πολύ σχετικός αρκαρα.Ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα ότι στον χρόνο που αφιερώνεις καθημερινά σε οτιδήποτε κάνεις αν ήταν στις επιδιώξεις σου θα μπορούσες να είχες γράψει 2-3 παραγράφους για τον wankel ή για κάτι αντίστοιχο που σε ιντριγκάρει σχετικά με τη μηχανική.Και αμπελοφιλοσοφία αν θέλεις,σίγουρα είναι προτιμότερη από την απραξία.
θα επαναφέρω το θεματάκι άμεσα για όποιον θέλει να το διαβάσει.
Κάποιος mod καλό θα ήταν αντί να ψάχνει την σχέση μου με το wow να κρατήσει το θέμα καθαρό από τα σχόλια που περιττεύουν.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   4th Σεπτέμβριος 2010, 11:36 pm

Μάλιστα. Επειδή λοιπόν με τσίγκλισες θα σου πω τα εξής για τον wankel.

Είναι ελαφρύς και δεν έχει τόσες μεγάλες απώλειες λόγω αντιστροφής της κινητικής
κατάστασης των εμβόλων, έτσι έχει χαμηλό kg/hp ratio πράγμα που τον κάνει ιδανικό
για ελαφρά οχήματα όπως τα ελικόπτερα.

Ωστόσο η ισχύς του περιορίζεται από την μέγιστη συμπίεση που μπορεί να έχει στους θαλάμους
του. Κυρίως λόγω διαρροών των παρεμβυσμάτων στις κορυφές του τριγώνοειδούς εμβόλου.
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   4th Σεπτέμβριος 2010, 11:59 pm

σωστά τα λες Wink
το θέμα το ανάρτησα σε ξεχωριστό thread
αφήνω στην κρίση του admin το τρέχον thread και την τύχη αυτού
????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   5th Σεπτέμβριος 2010, 8:43 am

titanomegistoterastios έγραψε:
η συγκεκριμενη κοινοτητα προσφερει απεριοριστη ελευθερια λογου σε ολους και ειναι οραγανωμενη ετσι ωστε οποιοδηποτε ζητημα να λυνεται σωστα. εξαρταται λοιπον απο εμας, τα μελη, αν θα εκμεταλλευτουμε οσα μας προσφερονται για να στησουμε ενα ποιοτικο forum. σιγουρα ειναι φτωχο ακομα, αλλα με τους 4 τομους μηχανικης και τα μη-συμβατικα σου σχολια θα γινει καλυτερο.
επισης κανε τον κοπο να γραφτεις με το mail της σχολης, θα δεις καινουργια topic.
αν δεν σου φτανουν ολα αυτα, τι να πω, πηγαινε στους αδαεις.

ρε δεν κόβεις τις μαλακίες να ζητήσεις κάνα συγνώμη ; άντε πια

PS
Σπόιλερ:

????????
Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης   5th Σεπτέμβριος 2010, 9:00 am

ωραιος, μικρε, μαθαινεις γρηγορα...

Θέμα:Δίχρονοι κινητήρες εσωτερικής καύσης
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Γενικά :: Τεχνολογία - Μηχανολογία-
Μετάβαση σε: