Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ

Το forum των φοιτητών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
 
ΦόρουμΠόρταλnew postsπρόγραμμαLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Συνέλευση 09/03/2010

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 8:00 pm

παντως,το κακο εγινε..

ακομα και με σκορ 123-117..

η σχολη κλειστη μεχρι την ερχομενη δευτερα..

περιμενω να δω ποσα θα πετυχουν αυτες τις 5 μερες,οσοι ηθελνα κλειστη τη σχολη..

γτ εγω σιγουρα χανω χρονο και μαθημα και οι συναδελφοι καταγομενοι απο αλλες πολεις,χανουν και χρηματα..αυτα που τους στελνουν οι δικοι τους για να (μη) φοιτησουν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 9:16 pm

ευτυχως που ο σπεντζας ελειπε αυτην την εβδομαδα και δεν θα εκανε μαθημα :-)

να ζητησω συγνωμη που δεν ημουν στην ψηφοφορια σημερα , αλλα ενα σημαντικο προβλημα δεν με αφησε.

αυτο που θα πω ειναι λιγο βαρυ αλα πρεπει να το πω. ειμαστε η ποιο ξεφτιλα σχολη στην ελλαδα. οταν σε γενικη συνελευση το οικονομικο απο ΠΑΠΕΙ κατεβαζει 1500 ατομα (ποσοστο πανω απο 90%) , εμεις κατεβαζουμε το πολυ 400 (κατω του 20%) ειναι μετα να λες οτι εισαι μηχανολογος απο εμπ?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 9:35 pm

αν σκεφτεις οτι ειναι πανω απο 4000( ποσοστο κατω απο 35%) και εμεις 800, ειμαστε πολυ πιο μαζικος φ.σ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 9:40 pm

800????250 είναι μόνο το τέταρτο έτος μας. Με μέσο όρο 200 άτομα ανα έτος και μέσο όρο αποφοίτησης 7 χρόνια έχουμε περίπου 1400-1500 άτομα...Εδώ υπάρχουν μαθήματα που χρωστούν 1000 άτομα και λες 800?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 9:54 pm

titanomegistoterastios έγραψε:
αν σκεφτεις οτι ειναι πανω απο 4000( ποσοστο κατω απο 35%) και εμεις 800, ειμαστε πολυ πιο μαζικος φ.σ.

4000 ??? χαχαχαχαχα

800??? χαχαχαχα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 10:34 pm

ως φοιτητικος συλλογος θεωρειται ο αριθμος αυτων που ψηφισαν στις εκλογες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 10:45 pm

titanomegistoterastios έγραψε:
ως φοιτητικος συλλογος θεωρειται ο αριθμος αυτων που ψηφισαν στις εκλογες.

το καταστατικο λεει οτι ειναι μελη ειναι ολοι οι σπουδαστες της σχολης εκτος απο καποιες εξαιρεσεις . αυτο το φασιστικο οποιοι ψηφισαν που το ειδες γραμμενο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 10:46 pm

το θεμα ειναι στατιστικο, δε μιλησα για δικαιωματα μελων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 10:49 pm

Έχω να καταγγείλω πως οι προβοκάτσιες διαδέχονταν η μια την άλλη. Τραμπουκισμοί μιας κοπέλας εναντίον ενός παλικαριού (και οι 2 από το έτος μου αλλά δεν θυμάμαι ονόματα!!!), χυμένοι καφέδες που δείχνουν ότι προφανώς ο καφές είχε στόχο κάποιον, κτλ.Ένας ατελείωτος κατάλογος! Απλά ΝΤΡΟΠΗ! Αυτή είναι η κατάντια του φοιτητικού συλλόγου!!! Laughing


Ναι και το παπεί κάνει συνέλευση κάθε μη πω πότε. Που θα πάρουμε και το παπεί ως παράδειγμα..

Χμ κι όμως ο τιτάνας πρέπει να έχει δίκιο..γύρω στα 800κάτι πρέπει να είναι οι γραμμένοι..

6 σελίδες και συζητάτε για το καλοκαίρι αρχικά και για τις αφίσες..οκ!


bafman_1 έγραψε:
Έρμαια των ορέξεων των ΕΑΑΚ τόσα χρόνια...

Αν τόσα χρόνια 20 άτομα καταφέρνουν και κάνουν τόσο "ντόρο" στη σχολή εγώ έχω να πω μόνο ένα πράγμα : Μπράβο τους!!!


Αφίσες

Εμένα πάνω κάτω με κάλυψε ο εαακίτης που μίλησε.
Παρόλαυτα μπορείτε να ζητήσετε να αλλάξει το καταστατικό κτλ..Είναι δικαίωμα του καθενός.
Για να μην παρεξηγηθώ ούτε εμένα μου αρέσει να βλέπω πρωί πρωί 5000 αφίσες της ΔΑΠ έξω από το κυλικείο και γενικότερα σε όλη τη σχολή αλλά απλά τις αγνοώ. Να σημειωθεί ότι πράγματι τα εαακ παίζει να έχουν τις λιγότερες αφίσες συνάρτηση της εκλογικής τους δύναμης.(εκτός και αν εννοούμε και ως αφίσες τα πανό που βάζουν που και που και τα αφισετάκια ενημέρωσης-παρέμβασης)
Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να πω γι' αυτό το θέμα..
Αν πράγματι κατέβαινε σε ψήφισμα το πιο πιθανό είναι να μην σήκωνα σε τίποτα το χέρι μου.
Πάντως κάποια στιγμή ακούστηκε ότι θα συζητηθεί στην επόμενη γ.σ. αλλά επειδή ήμουν πίσω και συζητούσα δεν άκουγα και πολλά..


Κατάληψη

Το πολυτεχνείο είναι ΑΝΟΙΧΤΟ(το λέω επειδή ειπώθηκε κάτι για πάρτυ που απλά ήταν τραγικό αυτό που διάβασα!). Μάλιστα πολλές φορές οργανώνονται και διάφορες διαλέξεις-events(κυρίως στο κάτω πολυτεχνείο για ευνόητους λόγους)..
Μάλιστα ακόμα και τα βράδια αν περάσει κανείς παίζει να βρει άτομα στη σχολή..(ανάλογα και την οργάνωση-κέφια μπορεί να βρείτε και πολλά άτομα!)
Άρα κατάληψη δεν ισούται με νεκρή σχολή.


Προσωπικά όπως πάντα λέω ανεξάρτητο πλαίσιο το οποίο θα γράφει μόνο 2 λέξεις δεν πρόκειται να ψηφίσω. Ειδικά "ανεξάρτητα πλαίσια" τύπου περσινά(που ως δια μαγείας κατέβηκαν στις μισές σχολές αλλά άλλο θέμα αυτό!)! Το γιατί το έχω απαντήσει πιο διεξοδικά στο άλλο φόρουμ αλλά με άλλο nickname..


Επίσης την επόμενη τρίτη ΔΕΝ έχουμε γενική συνέλευση. Το πλαίσιο των ΕΑΑΚ δεν έλεγε για νέα γενική συνέλευση εκτός και αν υπάρχουν απεργίες που δεν έχουν αποφασιστεί σίγουρα ακόμα άρα θα ορίσουμε άλλη γ.σ. όταν και όποτε πρέπει.


Ελπίζω να μην αρχίσουμε από τώρα τις καταστροφικολογίες περί χαμένων εξεταστικών κτλ!!!


Nameless έγραψε:

Με το ψηφισμα αυτο δεν καταχραζεσαι καμια ελευθερια λογου.Σουλουπωνεις το πραγμα.Το κανεις πιο τακτοποιημενο.Εκεινοι που μιλησαν για ελευθερια του λογου ηταν τα ΕΑΑΚ τα οποια εχουν λιγοτερες αφισες απο την ΠΚΣ ...ενω ειναι τα ΕΑΑΚ 2η δυναμη.
Γιατι????Γιατι ολα λειτουργουν με τραμπουκισμους...


WTF!!!! affraid affraid affraid

Δηλαδή τα ΕΑΑΚ είναι 2α επειδή λειτουργούν με τραμπουκισμούς?

Αν δεν κατάλαβα κάτι καλά απλά το παίρνω πίσω! Very Happy

Nameless έγραψε:

Αν αυτη η ομαδα που καταπιεζεται και δεν την αφηνουν οι αλλες παραταξεις να "προπαγανδισει" τον λογο της...αν αυτη η ομαδα ηταν η Χρυση Αυγη????Εχεις τις ιδιες αποψεις?

Καλά ας κατεβάσει το ΛΑΟΣ, παράταξη(έχει την φως αλλά δεν τολμάνε να εμφανιστούν πουθενά..) στα πολυτεχνεία αλλά και σε σχολές γενικότερα και θα φύγουν τρέχοντας!


Nameless έγραψε:
Ασε φιλε μου ...θελουν να το κανουν οπως το Πολυτεχνειο κατω στην Πατησιων.
Το φως δεν περναει στα εξης μερη:
Στις σπηλιες.
10000 m βαθος κατω απο την θαλασσα
Στο Πολυτεχνειο (Πατησιων)

Οοοκ! Laughing


jerry έγραψε:
παντως,το κακο εγινε..

ακομα και με σκορ 123-117..

η σχολη κλειστη μεχρι την ερχομενη δευτερα..

περιμενω να δω ποσα θα πετυχουν αυτες τις 5 μερες,οσοι ηθελνα κλειστη τη σχολη..

γτ εγω σιγουρα χανω χρονο και μαθημα και οι συναδελφοι καταγομενοι απο αλλες πολεις,χανουν και χρηματα..αυτα που τους στελνουν οι δικοι τους για να (μη) φοιτησουν..

Περίμενα να δω κανά ποστ της προκοπής(!) και με ξενέρωσες.. tongue

Δηλαδή περιμένεις "επιτεύγματα"?Μα τι παράλογη σκέψη είναι αυτή? Προσωπικά προτιμώ να κάνω κάτι παρά να μην κάνω τίποτα.
Και αυτή τη φορά νομίζω ότι το θέμα αν μη τι άλλο αγγίζει όλους μας.
Η μόνη μέρα που μπορεί κάποιος να διαμαρτυρηθεί και να έχει κάποια βάση είναι αυτή της παρασκευής. Κατά τα άλλα πέμπτη έχει απεργία και τετάρτη κάτι παρόμοιο...


Επίσης διαφωνώ με το να κλείνει η σχολή μόνο για την ώρα της πορείας γιατί όσες φορές έχει γίνει έχει πάει κατά διαόλου. Τίποτα δεν τηρήθηκε, οι πορείες δεν είναι κάτι στάνταρ ότι θα πας 12 και θα έχει τελειώσει στις 1 και γενικότερα λόγω όλων αυτών των παραγόντων και του διλλήματος "μάθημα" ή "πορεία", αρκετοί θα πάνε φυσικά στο μάθημα όχι γιατί δεν θέλουν να πάνε στην πορεία ή δεν συμφωνούν με τους σκοπούς της αλλά επειδή δεν θέλουν να χάσουν μάθημα!Στην καλύτερη αυτό που καταφέρνει κάτι τέτοιο είναι να πηγαίνουν στα καφέ οι περισσότεροι στην ώρα της πορείας.


By the way αφού η ΠΑΣΚΕ γ@μι3τ@! και κλείνει τα ΜΜΜ(για να σαμποτάρει τις απεργίες αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) πως σκατά περιμένετε να πάει κάποιος στη σχολή?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 11:00 pm

παντως πρεπει να παραδεχτουμε οτι το θεμα με τις αφησες εχει βελτιωθει αισθητα σε σχεση με περσι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 11:15 pm

hotdog έγραψε:
Καλά ας κατεβάσει το ΛΑΟΣ, παράταξη(έχει την φως αλλά δεν τολμάνε να εμφανιστούν πουθενά..) στα πολυτεχνεία αλλά και σε σχολές γενικότερα και θα φύγουν τρέχοντας!
Με αυτά τα εαακ τί να το κάνεις το φως;;Τα άκρα συγκλίνουν..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 11:20 pm

crouch έγραψε:
hotdog έγραψε:
Καλά ας κατεβάσει το ΛΑΟΣ, παράταξη(έχει την φως αλλά δεν τολμάνε να εμφανιστούν πουθενά..) στα πολυτεχνεία αλλά και σε σχολές γενικότερα και θα φύγουν τρέχοντας!
Με αυτά τα εαακ τί να το κάνεις το φως;;Τα άκρα συγκλίνουν..

Διαφωνώ κάθετα-οριζοντίως-πλαγίως και γενικότερα όπως θες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 11:34 pm

[quote="hotdog"]
Κατάληψη

Το πολυτεχνείο είναι ΑΝΟΙΧΤΟ
Άρα κατάληψη δεν ισούται με νεκρή σχολή.

Συναδελφε τι να την κανω τη σχολη αμα δεν μπορω να κανω μαθημα;
Να παω στο κυλικειο;

Οσο για το θεμα των αφισων πιστευω πως πρεπει να μειωθουν παρα πολυ και να ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ τα συνθηματα απο τους τοιχους..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 11:39 pm

crouch έγραψε:
hotdog έγραψε:
Καλά ας κατεβάσει το ΛΑΟΣ, παράταξη(έχει την φως αλλά δεν τολμάνε να εμφανιστούν πουθενά..) στα πολυτεχνεία αλλά και σε σχολές γενικότερα και θα φύγουν τρέχοντας!
Με αυτά τα εαακ τί να το κάνεις το φως;;Τα άκρα συγκλίνουν..

αυτό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 11:40 pm

Μπα αν δεν κάνω λάθος το κυλικείο είναι κλειστό..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 11:54 pm

crouch έγραψε:
hotdog έγραψε:
Καλά ας κατεβάσει το ΛΑΟΣ, παράταξη(έχει την φως αλλά δεν τολμάνε να εμφανιστούν πουθενά..) στα πολυτεχνεία αλλά και σε σχολές γενικότερα και θα φύγουν τρέχοντας!
Με αυτά τα εαακ τί να το κάνεις το φως;;Τα άκρα συγκλίνουν..

Συμφωνώ κάθετα-οριζοντίως-πλαγίως και γενικότερα όπως θες..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime9th Μάρτιος 2010, 11:58 pm

τι ειστε ρε παιδια ? κυματα κρουσης? Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 12:05 am

Ρε παιδια απλα ειναι τα πραγματα
Καθεστε ολοι και λετε λετε....
αλλα δεν λετε τπτ
Πειτε μου σε τοσες σελιδες μια λυση , μια μορφη αντιδρασης που εχει προτεινει καποιος?
Τιποτα
το μονο που λετε ειναι ανοικτη σχολη και τιποτα αλλο
και γω ανοικτη σχολη θελω αλλα εδω εχουμε καποια προβληματα
Πειτε τις αποψεις σας
μην κρινετε μονο
Τουλαχιστον τα ΕΑΑΚ
σωστα ή λαθος εχουν τα @@ και κατεβαζουν ενα πλαισιο που κατα την γνωμη τους παντα
προτεινει λυση και το ψηφιζουν συνεχεια στις συνελευσεις

Προτεινετε κατι και μην μιλατε για οτι ναναι θεματα
Ειμαι σιγουρος πως και τα παιδια απο τα ΕΑΑΚ θελουν να ακουσουν και αλλες προτασεις.
Σιγουρα η λυση ειναι καπου στη μεση
μην γινομαστε γραφικοι .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 12:53 am

καλά τα λες ρε φίλε....Προσωπικά εγώ την παρούσα χρονική περίοδο πιστεύω πως επιβάλονται αγώνες γιατί μας γ@$#:$νε από τον κ$#:@#$λο τα λαμόγια που έχουν καταχρεώσει και κλέψει την Ελλάδα και πάνω απ'όλα εμάς τους ίδιους. Και να πω οτί κάποιοι είχαν πάει φυλακή ή τέλος πάντων είχαν τιμωρηθεί και μας λέγαν "Παίδες, να οι κλέφτες, τα κλεμμένα επείδη όμως χάθηκαν πρέπει να ζοριστούμε να τα επαναφέρουμε εμείς από το στερημά μας". Αλλά επειδή μας κοροιδεύουν μεσα στη μάπα μας αυτή τη φορά πρέπει να στείλουμε ένα μύνημα (αν τώρα με το να κλείνουμε τη σχολή ιδρώνει τ'αυτί τους αυτό είναι αλλουνού παππά ευαγγέλιο) αλλά με το παραμικρό να λέμε "ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ!!! ΟΛΟΙ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΚΛΕΙΣΤΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ" κλπ κλπ τότε καπου το χάσαμε το νόημα.
Πάντως με αυτά τα μέτρα η Ελλάδα ΣΙΓΟΥΡΑ θα αποφύγει την χρεωκοπία... Για τους Έλληνες δεν ξέρω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 1:30 am

kounamoutas7 έγραψε:

Προτεινετε κατι και μην μιλατε για οτι ναναι θεματα
Ειμαι σιγουρος πως και τα παιδια απο τα ΕΑΑΚ θελουν να ακουσουν και αλλες προτασεις.
Σιγουρα η λυση ειναι καπου στη μεση
μην γινομαστε γραφικοι .

Να προτείνουμε επί ποιου θέματος? Αν έχεις κάτι στο μυαλό σου σχετικά με τη σχολή πες. Αλλά αυτή την απαίτηση κάθε πλαίσιο σε κάθε συνέλευση να έχει συνδικαλιστικό χαρακτήρα με βρίσκει αντίθετο. Οι φοιτητικές συνελεύσεις στα άλλα πανεπιστήμια ανά τον κόσμο έχουν τέτοιο χαρακτήρα? Δε θα το έλεγα.

Καθιστά αυτό τη δική μας συνέλευση και το δικό μας πανεπιστήμιο ανώτερο? ΜΠΟΥΑΧΑΧΑΧΑ.

Απλά ένα ακόμα συνδικαλιστικό όργανο που πίεσε για συμφέροντα και δεν προσέφερε τελικά, με το μανδύα του δίκαιου αγώνα πάντα.
Δικαίωμα σας να θέλετε όλες οι ΓΣ να είναι συνδικαλιστικού τύπου. Αλλά μη ζαλίζετε και εμάς τους υπόλοιπους πως είμαστε οι αδιάφοροι και εσείς οι freedom fighters. Εγώ μια φορά προκοπή απ το συνδικαλισμό σας/τους (και πολλών άλλων for all that matters) δεν είδα πάντως. Κρίμα κι όλας.

Και πιστεύω πως ανεξαρτήτως μεγέθους του φοιτητικού κινήματος δε θα έβγαινε κάτι, δε πα να κατέβαινε ο κάθε φοιτητής στο δρόμο. Γιατί εξ αρχής οι πιέσεις είναι προσανατολισμένες σε συγκεκριμένα κατευθυνόμενα συμφέροντα, βαφτισμένα αγώνες για τη λευτεριά (?) και άλλα τέτοια. Πολλές φορές με καλές προθέσεις από τα παιδιά έτσι. Δε λέω πως ο ΕΑΑΚιτης ή ο οποιοσδηποτε είναι ο βελζεβουλ. Ισα ίσα πιστεύω πως τις περισσότερες φορές πιστεύει πως κάνει αγώνα για κάτι μεγάλο και κάτι δίκαιο. Εγώ λέω πως δεν κάνει τίποτα το ιδιαίτερο.

Όσοι νομίζουν πως πορεία / κατάληψη=αντίδραση=καλό-πραγμα, καιρός να βγάλουν τις παρωπίδες και να μην σκέφτονται τόσο απλοικά. Η πορεία και ο συνδικαλισμός γενικότερα, πιέζει προς τα κάπου. Και δεν ήταν λίγες οι περιπτώσεις που το "κάπου" ήταν βρώμικο. Πορείες έκανε και ο εργαζόμενος της ολυμπιακής για να συνεχίσει να τα τρώει απ' τον κάθε φορολογούμενο. Του ΟΣΕ το ίδιο. Τα παραδείγματα δεν είναι ένα και δύο, είναι πραγματικά αμέτρητα. Με τόσες πορείες, αν είχαν μέχρι σήμερα θετικό αποτέλεσμα, το πιο ευήμερο κράτος θα είχαμε. Αλλά και ο συνδικαλισμός πιο συχνά απ' ότι όχι, στοχεύει στο να φάνε κάποιοι κομμάτι απο την πιτα.

Δε με εκφράζει κανείς και κανένας αγώνας από τις υπάρχουσες δυνάμεις. Και το να αρχίσω δική μου παράταξη είπαμε, easier said than done. Δε νιώθω πως έχω την ενέργεια αυτή τη στιγμή, και δεν είδα και κανέναν να το πέτυχε σε καμία σχολή, πράγμα που αποδεικνύει τη δυσκολία του εγχειρήματος.

Αυτά από κάποιον "απολιτίκ" που καλείται είτε:
1. να διαλέξει ανάμεσα στο δηλητήριο οποιασδήποτε υπάρχουσας παράταξης
2. να στήσει δική του ομάδα φοιτητών
3. να τα στείλει όλα στο διάολο και να αδιαφορήσει.

Δε μπορώ να πω έχω γαμώ τις επιλογές


Έχει επεξεργασθεί από τον/την 220volt στις 10th Μάρτιος 2010, 1:13 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 6:36 am

δεν ειμαι και ελπιζω να μην ειναι και οι συναδελφοι (?) αντιθετοι στο οτι το μελλον μας ,περιγραφεται σκληρο απο αποψη οικονομικων ,αλλα δεν καταλαβαινω για ποιο ακριβως λογο εξυπηρετει μια σχολη κλειστη ,ιδιαιτερα ενος πανεπιστημιου που εν παση περιπτωση εχει την καλυτερη οργανωση απο πολλα αλλα πανεπιστημια της χωρας μας.


δυστυχως στην ελλαδα μπερδευουμε την ελευθερια με την ελευθεριοτητα,


για αυτο ολοι την τριτη για ανοιχτη ,σχολη.


ξαναλεω οτι δεν θελω να θεωρηθω ουτε δαπιτης ,ουτε τιποτα αλλο ,αλλα εαν καποιος βρει μια λογικη εξηγηση που να δικαιολογει γιατι η σχολη πρεπει να κλεινει για ψυλλου πηδημα και σε τι εξυπηρετει η κλειστη σχολη και ο εμποδισμος των καθηγητων να πανε στα γραφεια τους (!)[ας μην ξεχναμε οτι καποιοι απο αυτους κανουν ερευνες] ας μου το πει και μενα.



αλλα πιστευω οτι η κατασταση εχει παραγινει,στην πρωτη συνελευση ψηφισα εαακ ,γιατι εξεφρασαν τα μονα λογικα επιχειρηματα για τα θεματα που θιγονταν,απο δω και περα πισματικα θα πηγαινω κοντρα ,λευκο ή δαπ για σπασιμο! Mad
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 7:17 am

kounamoutas7 έγραψε:
Ρε παιδια απλα ειναι τα πραγματα
Καθεστε ολοι και λετε λετε....
αλλα δεν λετε τπτ
Πειτε μου σε τοσες σελιδες μια λυση , μια μορφη αντιδρασης που εχει προτεινει καποιος?
Τιποτα
το μονο που λετε ειναι ανοικτη σχολη και τιποτα αλλο
και γω ανοικτη σχολη θελω αλλα εδω εχουμε καποια προβληματα
Πειτε τις αποψεις σας
μην κρινετε μονο
Τουλαχιστον τα ΕΑΑΚ
σωστα ή λαθος εχουν τα @@ και κατεβαζουν ενα πλαισιο που κατα την γνωμη τους παντα
προτεινει λυση και το ψηφιζουν συνεχεια στις συνελευσεις

Προτεινετε κατι και μην μιλατε για οτι ναναι θεματα
Ειμαι σιγουρος πως και τα παιδια απο τα ΕΑΑΚ θελουν να ακουσουν και αλλες προτασεις.
Σιγουρα η λυση ειναι καπου στη μεση
μην γινομαστε γραφικοι .


δυστυχως εχεις δικιο . κανεις αλλος δεν εχει προτεινει καποιο αλλο τροπο .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 8:06 am

Σπόιλερ:

kounamoutas7 έγραψε:
Ρε παιδια απλα ειναι τα πραγματα
Καθεστε ολοι και λετε λετε....
αλλα δεν λετε τπτ
Πειτε μου σε τοσες σελιδες μια λυση , μια μορφη αντιδρασης που εχει προτεινει καποιος?
Τιποτα
το μονο που λετε ειναι ανοικτη σχολη και τιποτα αλλο
και γω ανοικτη σχολη θελω αλλα εδω εχουμε καποια προβληματα
Πειτε τις αποψεις σας
μην κρινετε μονο.

ανοιχτη σχολη και οποιος θελει,συμμετεχει τις πεμπτες στις διαδηλωσεις..

εξαλλου,οι καταληψεις ψηφιζονται κυριως απο το 1ο ετος..για λογους σταρχιδισμου,οχι αγωνιστικους..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 8:39 am

hotdog έγραψε:

bafman_1 έγραψε:
Έρμαια των ορέξεων των ΕΑΑΚ τόσα χρόνια...

Αν τόσα χρόνια 20 άτομα καταφέρνουν και κάνουν τόσο "ντόρο" στη σχολή εγώ έχω να πω μόνο ένα πράγμα : Μπράβο τους!!!

Μπραβο σε εμας που το ανεχομαστε.Και το ανεχομαστε επειδη θελουμε να ασχολουμαστε με την σχολη μας.Ενω οπως ειπα και πριν...τα ιδια παλικαρια συνδικαλιζονται μεσα στις σχολες μας τα τελευταια 5 χρονια.Και οταν μπηκα ηταν σε μεγαλο ετος μαλιστα.

hotdog έγραψε:

Εμένα πάνω κάτω με κάλυψε ο εαακίτης που μίλησε.
Παρόλαυτα μπορείτε να ζητήσετε να αλλάξει το καταστατικό κτλ..Είναι δικαίωμα του καθενός.
Το ξαναλεω αλλη μια φορα.Το ψηφισμα δεν ειναι εναντια στο καταστατικο.Αυτα τα ειπε ενας τραμπουκος ΕΑΑΚιτης ο οποιος μια χαρα καταχραστηκε την δικη μου ελευθερια λογου.Αρα...αυτο που εκανε ο ΕΑΑΚιτης ειναι φασιστικο και εναντια στο καταστατικο.
Και το ξαναλεω οτι το θεμα δεν ειναι οι αφισες.Αλλα να γινει μια αρχη για να μαθουμε εμεις οι φοιτητες οτι εχουμε δικαιωμα να κατεβαζουμε ψηφισματα για θεματα που μας καινε.

hotdog έγραψε:

Το πολυτεχνείο είναι ΑΝΟΙΧΤΟ(το λέω επειδή ειπώθηκε κάτι για πάρτυ που απλά ήταν τραγικό αυτό που διάβασα!). Μάλιστα πολλές φορές οργανώνονται και διάφορες διαλέξεις-events(κυρίως στο κάτω πολυτεχνείο για ευνόητους λόγους)..
Μάλιστα ακόμα και τα βράδια αν περάσει κανείς παίζει να βρει άτομα στη σχολή..(ανάλογα και την οργάνωση-κέφια μπορεί να βρείτε και πολλά άτομα!)
Άρα κατάληψη δεν ισούται με νεκρή σχολή.
Ειναι εγκαταλελειμενο!!!!Και αμα θες κατεβαινουμε αυτες τις 3 μερες να δουμε τι σοι καταληψη εχουμε.Την κλεινουν και μετα πανε στα σπιτακια τους και στις πορειες.Δεν τους καιγεται ΚΑΡΦΑΚΙ για την σχολη.
Και αμα κανανε μια φορα στα χρονικα μια εκδηλωση με γεια τους ...με χαρα τους.Αλλα ενα ειναι σιγουρο.Αυτοι που εκμεταλευονται καλυτερα το ΕΜΠ ειναι οι Αναρχικοι.Κανουν φοβερα RAVE PARTYYYY YEAAAAH!!!!

hotdog έγραψε:

Nameless έγραψε:

Με το ψηφισμα αυτο δεν καταχραζεσαι καμια ελευθερια λογου.Σουλουπωνεις το πραγμα.Το κανεις πιο τακτοποιημενο.Εκεινοι που μιλησαν για ελευθερια του λογου ηταν τα ΕΑΑΚ τα οποια εχουν λιγοτερες αφισες απο την ΠΚΣ ...ενω ειναι τα ΕΑΑΚ 2η δυναμη.
Γιατι????Γιατι ολα λειτουργουν με τραμπουκισμους...

WTF!!!! affraid affraid affraid
Δηλαδή τα ΕΑΑΚ είναι 2α επειδή λειτουργούν με τραμπουκισμούς?
Αν δεν κατάλαβα κάτι καλά απλά το παίρνω πίσω! Very Happy
Τα ΕΑΑΚ εχουν λιγοτερες αφισες απο την ΠΚΣ γιατι εχουν φαει το ξυλο της ζωης τους απο τα ΚΝΑΤ...εκ του Περισσου.Αυτους λεω τραμπουκους.
Κοιτα μην τρελενεστε πολυ και με τα ΕΑΑΚ.Στην υπολοιπη Ελλαδα ειναι ανυπαρκτοι.Και το κομμα που τα "αντιπροσωπευει" στις εκλογες παιρνει ενα γελοιο 1%.Κοιταξ'τε στις αλλες σχολες...Αυτα τα πραγματα γινονται μονο στην δικη μας!!!Αλλα ο ΕΑΑΚιτης/ΠΚΣιτης κτλ σε μια αλλη σχολη ...οταν ο προεδρος της σχολης του εχει απαγορεψει να βαλει αφισα -εκει κανει μοκο.Εκει δεν ειναι αντι-καταστατικο!!!Γιατι δεν ειναι ουτε εδω.Εδω του δινουμε το δικαιωμα να μας κανει τον καμποσο.-

hotdog έγραψε:

Nameless έγραψε:
Ασε φιλε μου ...θελουν να το κανουν οπως το Πολυτεχνειο κατω στην Πατησιων.
Το φως δεν περναει στα εξης μερη:
Στις σπηλιες.
10000 m βαθος κατω απο την θαλασσα
Στο Πολυτεχνειο (Πατησιων)

Οοοκ! Laughing
Προφανως δεν το πιστευω.Μια βλακεια ειπα να γελασουμε...:-p...ουτε ειμαι κινδυνολογος.

hotdog έγραψε:

Επίσης διαφωνώ με το να κλείνει η σχολή μόνο για την ώρα της πορείας γιατί όσες φορές έχει γίνει έχει πάει κατά διαόλου. Τίποτα δεν τηρήθηκε, οι πορείες δεν είναι κάτι στάνταρ ότι θα πας 12 και θα έχει τελειώσει στις 1 και γενικότερα λόγω όλων αυτών των παραγόντων και του διλλήματος "μάθημα" ή "πορεία", αρκετοί θα πάνε φυσικά στο μάθημα όχι γιατί δεν θέλουν να πάνε στην πορεία ή δεν συμφωνούν με τους σκοπούς της αλλά επειδή δεν θέλουν να χάσουν μάθημα!Στην καλύτερη αυτό που καταφέρνει κάτι τέτοιο είναι να πηγαίνουν στα καφέ οι περισσότεροι στην ώρα της πορείας.
Εκεινος που αντιλαμβανεται ποσο σημαντικη ειναι μια πορεια.Ποσο σημαντικο ειναι να στηριξει μεσω αυτης τα θιγομενα συμφεροντα του, θα κατεβει στην πορεια.Για αυτο να εισαι σιγουρος.Οσα χρονια ειμαι στην σχολη.Και σε αυτες τις 15 πορειες που εχω παει.ΚΑΝΕΙΣ δεν κατεβηκε ο οποιος δεν ανηκει σε παραταξη.Τα ιδια προσωπα.
Στο κατω κατω ασε σε μενα να κρινω τι ειναι πιο σημαντικο.Ασε σε εμενα να πιστευω οτι το κλεισιμο της σχολης δεν οφελει.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Nameless στις 10th Μάρτιος 2010, 8:07 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Συνέλευση 09/03/2010   Συνέλευση 09/03/2010 - Σελίδα 4 I_icon_minitime10th Μάρτιος 2010, 8:46 am

crouch έγραψε:
hotdog έγραψε:
Καλά ας κατεβάσει το ΛΑΟΣ, παράταξη(έχει την φως αλλά δεν τολμάνε να εμφανιστούν πουθενά..) στα πολυτεχνεία αλλά και σε σχολές γενικότερα και θα φύγουν τρέχοντας!
Με αυτά τα εαακ τί να το κάνεις το φως;;Τα άκρα συγκλίνουν..

+100000000


για να πω και εγώ τη γνώμη μου...
για το θέμα με τις αφίσες οκ, και εμένα δε μου αρέσει τόση αφισο-ρύπανση αλλά 8 χρόνια το έχω πλέον συνηθίσει.

αλλά ειλικρινά θέλω να ρωτήσω όλους σας...πόσοι διαβάζετε τι λένε οι αφίσες, τα αφισετάκια, τα κειμενάκια, οι ανακοινώσεις, τα πανό κτλ κτλ???? πόσοι πραγματικά σταματάτε μπροστά σε μία αφίσα για να δείτε τί λέει???
το κάνατε 1-2 φορές...εγώ στο 1ο έτος το έκανα συνέχεια και για ΟΛΑ αλλά κόντεψα να πάθω υπερπληροφόρηση!!!!!

αν κάποια παράταξη επαφίει τόσο πολύ την προπαγάνδιση ( pale ) των ιδεών της στην άκρατη αφισοκόλληση-αφισορύπανση ε τότε πραγματικά έχει πρόβλημα!

Παν μέτρον άριστον!


ps. και εγώ έχω γεράσει ελπίζω να μην πηγαίνει για μένα η κακία... tongue
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Συνέλευση 09/03/2010
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 4 από 10Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μηχανολόγοι Μηχανικοί ΕΜΠ :: Συζητήσεις :: Αρχείο ...-
Μετάβαση σε: